GeoZoo » Zoologia » NAJWIĘKSZE ZWIERZĘTA ŚWIATA
Największe zwierzęta świata

NAJWIĘKSZE ZWIERZĘTA ŚWIATA

Największe zwierzęta świata pobiły rekordy w grupie kręgowców. Świat fauny dzieli się na dwie grupy: kręgowce i bezkręgowce. Kręgowce podzielone są na gromady: ssaki, ptaki, ryby, gady i płazy. W każdej erze dominowały wielkie stworzenia. W dzisiejszych czasach również można wytypować ogromne zwierzęta.

Największe zwierzęta świata występują w grupie kręgowców i bezkręgowców. Królestwo zwierząt jest najbardziej zróżnicowane pod względem gatunków. W grupie bezkręgowców występuje najwięcej gatunków. Najliczniejsze w tym obszarze są owady. Świat fauny występuje na całej kuli ziemskiej.

Największe kręgowce świata

Największe zwierzęta świata mają swoich przedstawicieli w każdej gromadzie kręgowców. Zwierzęta te stanowią najliczniejszy podtyp strunowców. Cechą charakterystyczną kręgowców jest szkielet wewnętrzny. Stworzenia te osiągają kolosalne rozmiary dzięki szkieletowi. 

Kręgowce dzielą się na 5 gromad, z której każda ma swojego rekordzistę pod względem wielkości:

  1. Ssaki lądowe
  2. Słoń afrykański
  3. Ssaki morskie
  4. Płetwal błękitny
  5. Ptaki
  6. Struś afrykański
  7. Ryby
  8. Rekin wielorybi
  9. Gady
  10. Krokodyl różańcowy
  11. Płazy
  12. Salamandra olbrzymia chińska

Słoń afrykański

Największe zwierzęta świata - Słoń afrykański

Słoń afrykański jest największym żyjącym współcześnie ssakiem lądowym. Żyje on w stadach, które liczą nawet 50 sztuk. Preferują miejsca blisko wody, porośnięte drzewami. Zwierzęta te wyróżniają się trąbą, która jest narządem dotyku i węchu. Słoń afrykański osiąga wysokość  około 4 m, długość około 7 m i wagę 6 ton. Samice są mniejsze. Słonie zamieszkują afrykańską sawannę. Zwierzęta te porozumiewają się między sobą dźwiękami, które nie są słyszalne dla ludzi.  

Płetwal błękitny

Największe zwierzęta świata - Płetwal błękitny

Płetwal błękitny jest największym ssakiem na kuli ziemskiej. Zamieszkuje on głębiny oceanów. Rzadko widoczny jest u wybrzeży. Jest również najgłośniejszym zwierzęciem świata. Wydaje dźwięki o natężeniu 19 decybeli. Długość jego ciała osiąga 33 m, a waga 190 ton. Serce jego waży około 650 kg, natomiast język około 3 ton. Zwierzę to żywi się planktonem i zjada go dziennie 4000 kg. Żyje w wodach wszystkich oceanów. Płetwal błękitny odbywa wędrówki sezonowe.  

Struś afrykański

Struś afrykański

Struś afrykański jest największym zwierzęciem w gromadzie ptaków. Bytuje on w niedużych stadach, na sawannach i terenach pustynnych. Posiada on bardzo dobry wzrok, a jego oczy są największe z pośród wszystkich kręgowców. Osiągają one średnice 5 cm. Struś nie lata, ale bardzo szybko biega. Osiąga szybkość nawet do 96 km/godz. Jajo strusia waży około 1,5 kg. Wysokość tego ptaka wynosi około 270 cm, a waga około 150 kg. Zwierzęta te zamieszkują Afrykę, Saharę, Somalii po Kenię do Tanzanii i Afrykę Południową.   

Rekin wielorybi

Rekin wielorybi

Rekin wielorybi to największa ryba na kuli ziemskiej w dzisiejszych czasach. Wyróżnia się charakterystyczną budową. Posiada opływowy kształt, spłaszczoną głowę i szerokie szczęki. Skóra jego może mieć grubość nawet 10 cm. Okaz tego gatunku o maksymalnych rozmiarach osiągnął około 18 m, a waga jego wynosiła około 13 ton. Ryby te mogą żyć nawet 70 lat. Pożywieniem jego są: małe ryby, plankton, skorupiaki oraz tuńczyki lub mątwy. Żyje on we wszystkich wodach tropikalnych i subtropikalnych na całym świecie.

Krokodyl różańcowy

Krokodyl różańcowy

Krokodyl różańcowy jest najcięższym i największym gadem żyjącym obecnie na kuli ziemskiej. Posiada on masywne szerokie ciało, dużą głowę i szeroki pysk. Osiąga on długość do 7 m i wagę do 2 ton. Żyje na terytorium Indii, w wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej aż do północnej Australii. Zamieszkuje również wschodnie wybrzeże Afryki i przybrzeżne wody Japonii. Zwierzęta te są inteligentne i szybko się uczą.

Salamandra olbrzymia

Salamandra olbrzymia
By Petr Hamerník – Zoo Praha, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69436128

Salamandra olbrzymia chińska jest największym przedstawicielem z gromady płazów. Posiada ona krępą budowę ciała o kolorze ciemnobrązowym, czarnym, zielonym z ciemnymi plamami. Jest to zwierzę ogoniaste, które osiąga długość 1,8 m. Występuje w chińskich rzekach. Jest to gatunek krytycznie zagrożony. Wpisany został do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Spadek liczebności salamandry został spowodowany polowaniami i zanieczyszczeniami wód.

Największe bezkręgowce świata

Największe zwierzęta świata istnieją również wśród bezkręgowców, które charakteryzują się brakiem szkieletu wewnętrznego. Na całym świecie liczba wszystkich gatunków bezkręgowców przekroczyła 1 milion. W Polsce liczba gatunków wynosi kilkadziesiąt tysięcy. Bezkręgowce opanowały wszystkie kontynenty, morza, oceany i wody śródlądowe.

Bezkręgowce występują we wszystkich środowiskach, nawet tych nieprzyjaznych bytowaniu. Systematyka tych zwierząt nie jest jednoznacznie ustalona.

Zaliczono do nich następujące typy zwierząt:

  • Gąbki
  • Kolcogłowy
  • Mięczaki
  • Niesporczaki
  • Obleńce
  • Owady
  • Parzydełkowce
  • Pierścienice
  • Płazińce
  • Stawonogi
  • Strunowce
  • Szczecioszczęki
  • Szkarłupnie
  • Wrotki
  • Żebropławy

Największe zwierzęta świata wśród bezkręgowców pochodzą z mięczaków. Natomiast najdłuższe zwierzę na świecie to bezkręgowiec z typu płazińców. Jest to tasiemiec nieuzbrojony, pasożyt człowieka i bydła. Przeważnie osiąga on długość 10 m. Zanotowano jednak przypadek tasiemca nieuzbrojonego o długości 50 m.

Największe bezkręgowce pochodzą z mięczaków i rzędu kałamarnic.

Należą do nich:

  • Kałamarnica olbrzymia, kalmarzec;
  • Kałamarnica kolosalna.

Innymi słowy Kałamarnica olbrzymia to gatunek z rodziny Architeuthidae. Należy do jednego z dwóch największych mięczaków na kuli ziemskiej obok kałamarnicy kolosalnej. Posiada ona dziesięć ramion. Największy olbrzym został znaleziony w 1887 roku w Nowej Zelandii. Długość jej sięgała 18 m, z czego 12 m przypadało na macki. Żywi się małymi rybami, małżami czy skorupiakami. Na kałamarnice poluje kaszalot. Wieloryb ten nurkuje w wodzie na głębokość około 1000 m i tam chwyta kałamarnice.

Kałamarnica kolosalna to gatunek z rodziny Cranchiidae. Jest największym mięczakiem obok kałamarnicy olbrzymiej. Przedstawiciele tego gatunku osiągają długość w granicach 12-14 m  i wagę do 750 kg. Mają znacznie masywniejszy płaszcz i odmienne proporcje, niż kałamarnice olbrzymie o tej samej długości. Kałamarnica ta zbudowana  jest z głowy, nogi i worka trzewiowego. Ostatni okaz został wyłowiony w Australii w 2008 roku. Poluje na nią kaszalot, natomiast ona żywi się rybami.

Podsumowując największe zwierzęta świata odnotowane są w świecie kręgowców i bezkręgowców. Przede wszystkim królestwo zwierząt miało we wszystkich epokach i może poszczycić się współcześnie olbrzymimi okazami. Największym rekordzistą obecnie na świecie jest płetwal błękitny. Jednak człowiek stanowi największe zagrożenie dla świata fauny. Dlatego wiele zwierząt zagrożone jest wyginięciem. Niektóre okazy wpisane są w rejestr Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]