Żywienie i zdrowie fretki

Żywienie i zdrowie fretki

24/06/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Żywienie i zdrowie fretki to podstawa prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Wpływa także na styl życia i właściwe funkcjonowanie tego gatunku.  Oswojona fretka jest wspaniałym członkiem rodziny. Zwierzątko to z rodziny łasicowatych jest niezwykle aktywne i potrzebuje dużo ruchu.

Żywienie i zdrowie fretki zależne jest od jej opiekuna. Fretki są ssakami mięsożernymi i przystosowanymi do zjadania zwierząt w całości. Odpowiednio oswojoną fretkę należy od czasu do czasu wypuszczać z klatki i bacznie obserwować jej zachowanie. Potrzebny jest jej kontakt i zabawy z opiekunem. Poza tym powinna odbywać krótkie spacery na świeżym powietrzu w szelkach i na smyczy.

Układ pokarmowy

Żywienie i zdrowie fretki wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. U tego zwierzęcia są silnie rozwinięte mięśnie żujące. Przede wszystkim fretka różni się fizjologią i anatomią żołądka i jelita od innych zwierząt domowych. Brak jest u niej jelita ślepego. Posiada krótki żołądek i jelita, które są o 50% krótsze niż u kota.

Zwierzątko to ze względu na brak jelita ślepego może trawić tylko 5% węglowodanów i włókna. Okrężnica to tylko 5% całego przewodu pokarmowego, a u innych zwierząt stanowi 20% i więcej. Wchłanianie wody, minerałów i witamin jest w dużym stopniu u fretki ograniczone, ponieważ okrężnica nie posiada mikrokosmków.

Zwierzęta te muszą częściej pobierać wodę, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Pożywienie przechodzi przez jelita dwa razy szybciej niż u kota. Taki proces trwa u fretki około 4 godzin. Wpływają na to niecałkowicie wchłaniane składniki pokarmowe.

Catering fretki

Żywienie i zdrowie fretki wpływa na jej kondycję i długość życia. W naturze ssaki te polują na zwierzęta karmowe, które składają się najczęściej z lekkostrawnego białka. Ponadto zawierają tylko małą część wstępnie strawionego materiału roślinnego w przewodzie pokarmowym. Fretkom do prawidłowego funkcjonowania potrzebny jest przyswajalny i wysokowartościowy pokarm.

Karma tych ssaków powinna zawierać małe ilości węglowodanów i włókna surowego. Natomiast należy tym zwierzętom podawać dużo tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i białka. Jedzą one małe porcje pożywienia w ciągu dnia. Z tego powodu zawsze powinny posiadać dostęp do pokarmu.

Lubią chować część swoje posiłku, na co należy zwracać uwagę.

Pożywienie dla fretki powinno zawierać od 35 do 40 % łatwostrawnego białka zwierzęcego. Zawartość białka poniżej 30 % wpływa źle na wzrost młodych osobników i na płodność fretek. W pokarmie musi być odpowiednia dawka białka zwierzęcego, żeby młode fretki mogły się prawidłowo rozwijać i miały szanse na przeżycie.

Żywienie i zdrowie fretki

Rola składników pokarmowych

Żywienie i zdrowie fretki wpływa na jej wygląd zewnętrzny i samopoczucie. Dbając o dobrostan tych zwierząt dieta ich powinna być prawidłowo zbilansowana.

Poszczególne składniki pokarmowe pełnią określone zadania w życiu fretek:

 • Tłuszcze, które są podstawowym źródłem energii, zwłaszcza tłuszcz zwierzęcy, gdzie przykładem może być tłuszcz kurzy. Zawartość tłuszczu zwierzęcego w pokarmie fretek powinien wynosić w granicach 20-25 %.
 • Woda, która powinna być podawana czysta i świeża w dozownikach bądź miseczkach. Należy zwrócić uwagę na upodobania zwierzęcia. Fretki często piją wodę w ilości 75-100 ml/dzień, gdy są odżywiane suchą karmą.
 • Węglowodany, które pochodzą z owoców i warzyw. Należy podawać je fretkom w małych ilościach. Karma powinna być podawana na bazie zwierzęcej, ponieważ posiada znaczniej mniej węglowodanów niż karma na bazie roślinnej. Duża zawartość węglowodanów stymuluje trzustkę do produkcji insuliny.  

W sklepach dostępne są liczne gotowe karmy do fretek. Należy kupować karmy renomowanych firm, aby była pożywieniem wyważonym i pełnoporcjowym. Dużą popularnością dla tych zwierząt cieszy się głęboko mrożone mięso, które najlepiej podawać z co najmniej 50 % karmą. Niektórzy hodowcy żywią fretki żywymi zwierzętami.

W tym przypadku dla jednej dorosłej fretki wystarczy 1-4 myszy, które stanowią kompletny pokarm. Fretki to bardzo wybredne zwierzęta, które trudno jest przyzwyczaić do nowego posiłku. Doskonałymi smakołykami dla fretek są: małe kawałki mięsa, białka jaja. Świetnie również sprawdzają się smakołyki na bazie mięsa dla kotów.

Nie należy fretkom podawać słodyczy.

Fretka

Niektóre choroby fretek

Żywienie i zdrowie fretki to priorytety w jej życiu, o czym powinien pamiętać jej opiekun. Zwierzęta te prawidłowo hodowane nie chorują często. W razie problemów ze zdrowiem zwierzęcia trzeba natychmiast skontaktować się z weterynarzem, który zbada podopiecznego.

Przypadłości występujące u fretek:

 • Nosówka, która jest wirusem. Objawami  tej choroby to brak apetytu i gorączka do 40,5 OC, zapalenie spojówek albo błony śluzowej nosa. Fretki są bardzo wrażliwe na zakażenie. Należy je zaszczepić psią szczepionką, to wtedy lżej chorują. W przeciwnym przypadku czeka je śmierć.
 • Wścieklizna, na które są wrażliwe fretki. Wirus zawarty jest w ślinie i do zakażenia dochodzi przez ugryzienie chorego zwierzęcia. Okres inkubacji wynosi od 2 tygodni do 3 miesięcy. Natomiast choroba trwa od 2 do 10 dni. Ochroną przed wścieklizną jest szczepionka podana od 3 miesiąca życia, którą trzeba corocznie powtarzać. Wszystkie fretki, które wyjeżdżają za granicę muszą być szczepione przeciwko wściekliźnie, która jest chorobą śmiertelną.
 • Grypa, gdzie liczne szczepy ludzkiego wirusa mogą wywołać u fretki chorobę. Rozsiewanie wirusa trwa 3-4 dni. Po dwóch dobach inkubacji temperatura ciała podnosi się do 40-41OC, a po dwóch dniach spada. Fretki nie mają apetytu, kichają, a oczy ich wypełnione są łzami. Może również wystąpić biegunka i zaburzenia czynności wątroby. Wtórne zakażenie prowadzi do zapalenia płuc. Chorują młode osobniki, gdzie duża śmiertelność jest u noworodków.
 • Rozrostowa choroba jelit, która jest schorzeniem bakteryjnym. Zakażeniu ulegają przeważnie młode osobniki, poniżej 14 miesiąca życia. Powodem tej choroby może być stres. Najpierw następuje ostre zapalenie okrężnicy z bolesnym parciem i zieloną biegunką, niekiedy z domieszką krwi. W przewlekłym stadium choroby można zaobserwować częste biegunki, brak apetytu i utratę masy ciała. Leczenie prowadzone przez weterynarza daje bardzo pozytywne skutki. Często następuje całkowicie wyleczenie fretek.
 • Ektopasożyty czyli pasożyty zewnętrzne. Fretki wrażliwe są zwłaszcza na inwazję pcheł. Objawami schorzenia są: świąd, krosty, strupy i wyłysienie. Stosuje się u fretek takie same środki zapobiegające pasożytom, jak u psów czy kotów. Świerzb rzadko występuje u tych zwierząt. Natomiast kleszcze atakują najczęściej fretki wolno żyjące.
 • Endopasożyty czyli insekty wewnętrzne. Do nich zaliczane są nicienie, na które fretki wykazują dużą odporność. Może jednak dojść do zachorowania przy ich inwazji.
 • Złamanie kłów i zapalenie dziąseł przeważnie występuje o osobników w wieku geriatrycznym.
 • Wyłysienie, które jest najczęstszym schorzeniem u fretek. Może do tego doprowadzić złej jakości karma. Sierść staje się wówczas sucha i łamliwa. U starszych fretek przyczyną wyłysienia jest przeważnie nadczynność kory nadnerczy.
 • Zapalenie skóry często w wyniku ran po pogryzieniu.
 • Nowotwory skóry w postaci łagodnej.

Podsumowując żywienie i zdrowie fretki wpływa na jej funkcjonowanie w naturze i w niewoli. Zachowanie dobrej kondycji to również odpowiednia dawka ruchu podopiecznego, poza  dietą i trudem jej Właściciela. Fretka odpowiednio żywiona jest aktywna i szczęśliwa. Przede wszystkim wnosi ona w życie człowieka wiele radości. Opieka zad fretkami to wspaniałe i ciekawe hobby.


ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad bystrzykiem neonowym

Opieka nad bystrzykiem neonowym

Opieka nad bystrzykiem neonowym to pełnowartościowe dieta i odpowiednie warunki bytowania. Decydując się na zakup rybich okazów należy sprostać ich ...
Czytaj Dalej
Piżmak amerykański

Piżmak amerykański

Piżmak amerykański to królestwo: zwierząt, gromada: ssaki, typ; strunowce, rząd: gryzonie. Należy on do rodziny chomikowatych i rodzaju piżmaków. Gryzonie ...
Czytaj Dalej
Kastracja psa

Kastracja psa

Kastracja psa polega na całkowitym usunięciu gruczołów rozrodczych czyli jajników albo jąder. Taki zabieg eliminuje rozrodczość. Dobrze przeprowadzony zabieg kastracyjny przez ...
Czytaj Dalej
Opieka nad aleksandrettą

Opieka nad aleksandrettą

Opieka nad aleksandrettą wymaga podstawowej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza należy zapoznać się ze specjalistyczną literaturą. Warto jest ...
Czytaj Dalej
Kot z najdłuższym ogonem

Kot z najdłuższym ogonem

Kot z najdłuższym ogonem znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Jest to kot rasy maine coon, który wywodzi się z Ameryki ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego przekłada się na jego kondycję i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być urozmaicona i ...
Czytaj Dalej
Najdłużej żyjący gryzoń

Najdłużej żyjący gryzoń

Najdłużej żyjący gryzoń na świecie to golec piaskowy. Nazywany jest również nagim kretoszczurem. Jest to ssak z królestwa: zwierząt, typu: ...
Czytaj Dalej
Pudel

Pudel

Pudel jest rasą zróżnicowaną pod względem wielkości i umaszczenia. Czworonogi te nie tylko różnią się między sobą wzrostem, ale również ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty wpływa na jej rozwój i samopoczucie. Papugi źle reagują na nieświeży pokarm. Aleksandretta właściwie żywiona i ...
Czytaj Dalej
Kot czy kotka, co wybrać?

Kot czy kotka, co wybrać?

Kot czy kotka, co wybrać? Przed zakupem futrzaka należy podjąć decyzję o jego płci, wieku i rasie. Dorosłe koty nie ...
Czytaj Dalej
Fretka

Fretka

Fretka należy do królestwa: zwierząt, gromady: ssaków, rzędu: drapieżników, rodziny: łasicowatych, a gatunku: fretek. To nieduże zwierzątko jest udomowioną formą ...
Czytaj Dalej
Bystrzyk neonowy

Bystrzyk neonowy

Bystrzyk neonowy to królestwo: zwierząt, typ: strunowce i gromada: promieniopłetwe. Należy do rzędu kąsaczokształtnych i rodziny kąsaczowatych. Jest to słodkowodna ...
Czytaj Dalej