Żywienie i zdrowie fretki

Żywienie i zdrowie fretki

24/06/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Żywienie i zdrowie fretki to podstawa prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Wpływa także na styl życia i właściwe funkcjonowanie tego gatunku.  Oswojona fretka jest wspaniałym członkiem rodziny. Zwierzątko to z rodziny łasicowatych jest niezwykle aktywne i potrzebuje dużo ruchu.

Żywienie i zdrowie fretki zależne jest od jej opiekuna. Fretki są ssakami mięsożernymi i przystosowanymi do zjadania zwierząt w całości. Odpowiednio oswojoną fretkę należy od czasu do czasu wypuszczać z klatki i bacznie obserwować jej zachowanie. Potrzebny jest jej kontakt i zabawy z opiekunem. Poza tym powinna odbywać krótkie spacery na świeżym powietrzu w szelkach i na smyczy.

Układ pokarmowy

Żywienie i zdrowie fretki wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. U tego zwierzęcia są silnie rozwinięte mięśnie żujące. Przede wszystkim fretka różni się fizjologią i anatomią żołądka i jelita od innych zwierząt domowych. Brak jest u niej jelita ślepego. Posiada krótki żołądek i jelita, które są o 50% krótsze niż u kota.

Zwierzątko to ze względu na brak jelita ślepego może trawić tylko 5% węglowodanów i włókna. Okrężnica to tylko 5% całego przewodu pokarmowego, a u innych zwierząt stanowi 20% i więcej. Wchłanianie wody, minerałów i witamin jest w dużym stopniu u fretki ograniczone, ponieważ okrężnica nie posiada mikrokosmków.

Zwierzęta te muszą częściej pobierać wodę, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Pożywienie przechodzi przez jelita dwa razy szybciej niż u kota. Taki proces trwa u fretki około 4 godzin. Wpływają na to niecałkowicie wchłaniane składniki pokarmowe.

Catering fretki

Żywienie i zdrowie fretki wpływa na jej kondycję i długość życia. W naturze ssaki te polują na zwierzęta karmowe, które składają się najczęściej z lekkostrawnego białka. Ponadto zawierają tylko małą część wstępnie strawionego materiału roślinnego w przewodzie pokarmowym. Fretkom do prawidłowego funkcjonowania potrzebny jest przyswajalny i wysokowartościowy pokarm.

Karma tych ssaków powinna zawierać małe ilości węglowodanów i włókna surowego. Natomiast należy tym zwierzętom podawać dużo tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i białka. Jedzą one małe porcje pożywienia w ciągu dnia. Z tego powodu zawsze powinny posiadać dostęp do pokarmu.

Lubią chować część swoje posiłku, na co należy zwracać uwagę.

Pożywienie dla fretki powinno zawierać od 35 do 40 % łatwostrawnego białka zwierzęcego. Zawartość białka poniżej 30 % wpływa źle na wzrost młodych osobników i na płodność fretek. W pokarmie musi być odpowiednia dawka białka zwierzęcego, żeby młode fretki mogły się prawidłowo rozwijać i miały szanse na przeżycie.

Żywienie i zdrowie fretki

Rola składników pokarmowych

Żywienie i zdrowie fretki wpływa na jej wygląd zewnętrzny i samopoczucie. Dbając o dobrostan tych zwierząt dieta ich powinna być prawidłowo zbilansowana.

Poszczególne składniki pokarmowe pełnią określone zadania w życiu fretek:

 • Tłuszcze, które są podstawowym źródłem energii, zwłaszcza tłuszcz zwierzęcy, gdzie przykładem może być tłuszcz kurzy. Zawartość tłuszczu zwierzęcego w pokarmie fretek powinien wynosić w granicach 20-25 %.
 • Woda, która powinna być podawana czysta i świeża w dozownikach bądź miseczkach. Należy zwrócić uwagę na upodobania zwierzęcia. Fretki często piją wodę w ilości 75-100 ml/dzień, gdy są odżywiane suchą karmą.
 • Węglowodany, które pochodzą z owoców i warzyw. Należy podawać je fretkom w małych ilościach. Karma powinna być podawana na bazie zwierzęcej, ponieważ posiada znaczniej mniej węglowodanów niż karma na bazie roślinnej. Duża zawartość węglowodanów stymuluje trzustkę do produkcji insuliny.  

W sklepach dostępne są liczne gotowe karmy do fretek. Należy kupować karmy renomowanych firm, aby była pożywieniem wyważonym i pełnoporcjowym. Dużą popularnością dla tych zwierząt cieszy się głęboko mrożone mięso, które najlepiej podawać z co najmniej 50 % karmą. Niektórzy hodowcy żywią fretki żywymi zwierzętami.

W tym przypadku dla jednej dorosłej fretki wystarczy 1-4 myszy, które stanowią kompletny pokarm. Fretki to bardzo wybredne zwierzęta, które trudno jest przyzwyczaić do nowego posiłku. Doskonałymi smakołykami dla fretek są: małe kawałki mięsa, białka jaja. Świetnie również sprawdzają się smakołyki na bazie mięsa dla kotów.

Nie należy fretkom podawać słodyczy.

Fretka

Niektóre choroby fretek

Żywienie i zdrowie fretki to priorytety w jej życiu, o czym powinien pamiętać jej opiekun. Zwierzęta te prawidłowo hodowane nie chorują często. W razie problemów ze zdrowiem zwierzęcia trzeba natychmiast skontaktować się z weterynarzem, który zbada podopiecznego.

Przypadłości występujące u fretek:

 • Nosówka, która jest wirusem. Objawami  tej choroby to brak apetytu i gorączka do 40,5 OC, zapalenie spojówek albo błony śluzowej nosa. Fretki są bardzo wrażliwe na zakażenie. Należy je zaszczepić psią szczepionką, to wtedy lżej chorują. W przeciwnym przypadku czeka je śmierć.
 • Wścieklizna, na które są wrażliwe fretki. Wirus zawarty jest w ślinie i do zakażenia dochodzi przez ugryzienie chorego zwierzęcia. Okres inkubacji wynosi od 2 tygodni do 3 miesięcy. Natomiast choroba trwa od 2 do 10 dni. Ochroną przed wścieklizną jest szczepionka podana od 3 miesiąca życia, którą trzeba corocznie powtarzać. Wszystkie fretki, które wyjeżdżają za granicę muszą być szczepione przeciwko wściekliźnie, która jest chorobą śmiertelną.
 • Grypa, gdzie liczne szczepy ludzkiego wirusa mogą wywołać u fretki chorobę. Rozsiewanie wirusa trwa 3-4 dni. Po dwóch dobach inkubacji temperatura ciała podnosi się do 40-41OC, a po dwóch dniach spada. Fretki nie mają apetytu, kichają, a oczy ich wypełnione są łzami. Może również wystąpić biegunka i zaburzenia czynności wątroby. Wtórne zakażenie prowadzi do zapalenia płuc. Chorują młode osobniki, gdzie duża śmiertelność jest u noworodków.
 • Rozrostowa choroba jelit, która jest schorzeniem bakteryjnym. Zakażeniu ulegają przeważnie młode osobniki, poniżej 14 miesiąca życia. Powodem tej choroby może być stres. Najpierw następuje ostre zapalenie okrężnicy z bolesnym parciem i zieloną biegunką, niekiedy z domieszką krwi. W przewlekłym stadium choroby można zaobserwować częste biegunki, brak apetytu i utratę masy ciała. Leczenie prowadzone przez weterynarza daje bardzo pozytywne skutki. Często następuje całkowicie wyleczenie fretek.
 • Ektopasożyty czyli pasożyty zewnętrzne. Fretki wrażliwe są zwłaszcza na inwazję pcheł. Objawami schorzenia są: świąd, krosty, strupy i wyłysienie. Stosuje się u fretek takie same środki zapobiegające pasożytom, jak u psów czy kotów. Świerzb rzadko występuje u tych zwierząt. Natomiast kleszcze atakują najczęściej fretki wolno żyjące.
 • Endopasożyty czyli insekty wewnętrzne. Do nich zaliczane są nicienie, na które fretki wykazują dużą odporność. Może jednak dojść do zachorowania przy ich inwazji.
 • Złamanie kłów i zapalenie dziąseł przeważnie występuje o osobników w wieku geriatrycznym.
 • Wyłysienie, które jest najczęstszym schorzeniem u fretek. Może do tego doprowadzić złej jakości karma. Sierść staje się wówczas sucha i łamliwa. U starszych fretek przyczyną wyłysienia jest przeważnie nadczynność kory nadnerczy.
 • Zapalenie skóry często w wyniku ran po pogryzieniu.
 • Nowotwory skóry w postaci łagodnej.

Podsumowując żywienie i zdrowie fretki wpływa na jej funkcjonowanie w naturze i w niewoli. Zachowanie dobrej kondycji to również odpowiednia dawka ruchu podopiecznego, poza  dietą i trudem jej Właściciela. Fretka odpowiednio żywiona jest aktywna i szczęśliwa. Przede wszystkim wnosi ona w życie człowieka wiele radości. Opieka zad fretkami to wspaniałe i ciekawe hobby.


ZOBACZ TAKŻE

Dżdżownice

Dżdżownice

Dżdżownice to królestwo: zwierząt, typ: pierścienice i gromada: siodełkowce. Należą one do podgromady skąposzczetów i rodziny dżdżownicowatych. Stworzenia te przystosowane ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego wpływa na jego dobrostan. Dieta tych ryb powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Karaś nie jest ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o polatuchach

5 Ciekawostek o polatuchach

5 Ciekawostek o polatuchach zobrazuje bardziej życie tych niezwykłych gryzoni z rodziny wiewiórkowatych. Należą one do plemienia polatuchów. Zwierzęta te ...
Czytaj Dalej
Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to średniej wielkości pies pasterski. Posiada silny instynkt stróżowania. Jest psem wesołym i odważnym, ale jednocześnie dosyć ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia może zależeć od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności często ...
Czytaj Dalej
12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami to zbilansowana dieta i ochrona kotów przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i odpowiednia ...
Czytaj Dalej
Kojce dla psa

Kojce dla psa

Kojce dla psa mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Muszą zapewniać czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Według polskiego prawa kojec dla ...
Czytaj Dalej
Karaś ozdobny

Karaś ozdobny

Karaś ozdobny to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Jest to jeden ...
Czytaj Dalej
Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są ...
Czytaj Dalej
Najszybszy pies

Najszybszy pies

Najszybszy pies świata to zdecydowanie greyhound, który należy do chartów. Potrafi pokonać w krótkim przedziale czasowym daleki dystans. Charty są ...
Czytaj Dalej
Paw

Paw

Paw należy do świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: grzebiących, rodziny: kurowatych. Jest to podrodzina bażantów. Paw uznawany jest ...
Czytaj Dalej
Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota to inaczej biegunka. Jest to nadmierna objętość kału albo schorzenie polegające na zwiększeniu zawartości wody w kale ...
Czytaj Dalej