GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie fretki
Żywienie i zdrowie fretki

Żywienie i zdrowie fretki

Żywienie i zdrowie fretki to podstawa prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Wpływa także na styl życia i właściwe funkcjonowanie tego gatunku.  Oswojona fretka jest wspaniałym członkiem rodziny. Zwierzątko to z rodziny łasicowatych jest niezwykle aktywne i potrzebuje dużo ruchu.

Żywienie i zdrowie fretki zależne jest od jej opiekuna. Fretki są ssakami mięsożernymi i przystosowanymi do zjadania zwierząt w całości. Odpowiednio oswojoną fretkę należy od czasu do czasu wypuszczać z klatki i bacznie obserwować jej zachowanie. Potrzebny jest jej kontakt i zabawy z opiekunem. Poza tym powinna odbywać krótkie spacery na świeżym powietrzu w szelkach i na smyczy.

Układ pokarmowy

Żywienie i zdrowie fretki wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. U tego zwierzęcia są silnie rozwinięte mięśnie żujące. Przede wszystkim fretka różni się fizjologią i anatomią żołądka i jelita od innych zwierząt domowych. Brak jest u niej jelita ślepego. Posiada krótki żołądek i jelita, które są o 50% krótsze niż u kota.

Zwierzątko to ze względu na brak jelita ślepego może trawić tylko 5% węglowodanów i włókna. Okrężnica to tylko 5% całego przewodu pokarmowego, a u innych zwierząt stanowi 20% i więcej. Wchłanianie wody, minerałów i witamin jest w dużym stopniu u fretki ograniczone, ponieważ okrężnica nie posiada mikrokosmków.

Zwierzęta te muszą częściej pobierać wodę, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Pożywienie przechodzi przez jelita dwa razy szybciej niż u kota. Taki proces trwa u fretki około 4 godzin. Wpływają na to niecałkowicie wchłaniane składniki pokarmowe.

Catering fretki

Żywienie i zdrowie fretki wpływa na jej kondycję i długość życia. W naturze ssaki te polują na zwierzęta karmowe, które składają się najczęściej z lekkostrawnego białka. Ponadto zawierają tylko małą część wstępnie strawionego materiału roślinnego w przewodzie pokarmowym. Fretkom do prawidłowego funkcjonowania potrzebny jest przyswajalny i wysokowartościowy pokarm.

Karma tych ssaków powinna zawierać małe ilości węglowodanów i włókna surowego. Natomiast należy tym zwierzętom podawać dużo tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i białka. Jedzą one małe porcje pożywienia w ciągu dnia. Z tego powodu zawsze powinny posiadać dostęp do pokarmu.

Lubią chować część swoje posiłku, na co należy zwracać uwagę.

Pożywienie dla fretki powinno zawierać od 35 do 40 % łatwostrawnego białka zwierzęcego. Zawartość białka poniżej 30 % wpływa źle na wzrost młodych osobników i na płodność fretek. W pokarmie musi być odpowiednia dawka białka zwierzęcego, żeby młode fretki mogły się prawidłowo rozwijać i miały szanse na przeżycie.

Żywienie i zdrowie fretki

Rola składników pokarmowych

Żywienie i zdrowie fretki wpływa na jej wygląd zewnętrzny i samopoczucie. Dbając o dobrostan tych zwierząt dieta ich powinna być prawidłowo zbilansowana.

Poszczególne składniki pokarmowe pełnią określone zadania w życiu fretek:

 • Tłuszcze, które są podstawowym źródłem energii, zwłaszcza tłuszcz zwierzęcy, gdzie przykładem może być tłuszcz kurzy. Zawartość tłuszczu zwierzęcego w pokarmie fretek powinien wynosić w granicach 20-25 %.
 • Woda, która powinna być podawana czysta i świeża w dozownikach bądź miseczkach. Należy zwrócić uwagę na upodobania zwierzęcia. Fretki często piją wodę w ilości 75-100 ml/dzień, gdy są odżywiane suchą karmą.
 • Węglowodany, które pochodzą z owoców i warzyw. Należy podawać je fretkom w małych ilościach. Karma powinna być podawana na bazie zwierzęcej, ponieważ posiada znaczniej mniej węglowodanów niż karma na bazie roślinnej. Duża zawartość węglowodanów stymuluje trzustkę do produkcji insuliny.  

W sklepach dostępne są liczne gotowe karmy do fretek. Należy kupować karmy renomowanych firm, aby była pożywieniem wyważonym i pełnoporcjowym. Dużą popularnością dla tych zwierząt cieszy się głęboko mrożone mięso, które najlepiej podawać z co najmniej 50 % karmą. Niektórzy hodowcy żywią fretki żywymi zwierzętami.

W tym przypadku dla jednej dorosłej fretki wystarczy 1-4 myszy, które stanowią kompletny pokarm. Fretki to bardzo wybredne zwierzęta, które trudno jest przyzwyczaić do nowego posiłku. Doskonałymi smakołykami dla fretek są: małe kawałki mięsa, białka jaja. Świetnie również sprawdzają się smakołyki na bazie mięsa dla kotów.

Nie należy fretkom podawać słodyczy.

Fretka

Niektóre choroby fretek

Żywienie i zdrowie fretki to priorytety w jej życiu, o czym powinien pamiętać jej opiekun. Zwierzęta te prawidłowo hodowane nie chorują często. W razie problemów ze zdrowiem zwierzęcia trzeba natychmiast skontaktować się z weterynarzem, który zbada podopiecznego.

Przypadłości występujące u fretek:

 • Nosówka, która jest wirusem. Objawami  tej choroby to brak apetytu i gorączka do 40,5 OC, zapalenie spojówek albo błony śluzowej nosa. Fretki są bardzo wrażliwe na zakażenie. Należy je zaszczepić psią szczepionką, to wtedy lżej chorują. W przeciwnym przypadku czeka je śmierć.
 • Wścieklizna, na które są wrażliwe fretki. Wirus zawarty jest w ślinie i do zakażenia dochodzi przez ugryzienie chorego zwierzęcia. Okres inkubacji wynosi od 2 tygodni do 3 miesięcy. Natomiast choroba trwa od 2 do 10 dni. Ochroną przed wścieklizną jest szczepionka podana od 3 miesiąca życia, którą trzeba corocznie powtarzać. Wszystkie fretki, które wyjeżdżają za granicę muszą być szczepione przeciwko wściekliźnie, która jest chorobą śmiertelną.
 • Grypa, gdzie liczne szczepy ludzkiego wirusa mogą wywołać u fretki chorobę. Rozsiewanie wirusa trwa 3-4 dni. Po dwóch dobach inkubacji temperatura ciała podnosi się do 40-41OC, a po dwóch dniach spada. Fretki nie mają apetytu, kichają, a oczy ich wypełnione są łzami. Może również wystąpić biegunka i zaburzenia czynności wątroby. Wtórne zakażenie prowadzi do zapalenia płuc. Chorują młode osobniki, gdzie duża śmiertelność jest u noworodków.
 • Rozrostowa choroba jelit, która jest schorzeniem bakteryjnym. Zakażeniu ulegają przeważnie młode osobniki, poniżej 14 miesiąca życia. Powodem tej choroby może być stres. Najpierw następuje ostre zapalenie okrężnicy z bolesnym parciem i zieloną biegunką, niekiedy z domieszką krwi. W przewlekłym stadium choroby można zaobserwować częste biegunki, brak apetytu i utratę masy ciała. Leczenie prowadzone przez weterynarza daje bardzo pozytywne skutki. Często następuje całkowicie wyleczenie fretek.
 • Ektopasożyty czyli pasożyty zewnętrzne. Fretki wrażliwe są zwłaszcza na inwazję pcheł. Objawami schorzenia są: świąd, krosty, strupy i wyłysienie. Stosuje się u fretek takie same środki zapobiegające pasożytom, jak u psów czy kotów. Świerzb rzadko występuje u tych zwierząt. Natomiast kleszcze atakują najczęściej fretki wolno żyjące.
 • Endopasożyty czyli insekty wewnętrzne. Do nich zaliczane są nicienie, na które fretki wykazują dużą odporność. Może jednak dojść do zachorowania przy ich inwazji.
 • Złamanie kłów i zapalenie dziąseł przeważnie występuje o osobników w wieku geriatrycznym.
 • Wyłysienie, które jest najczęstszym schorzeniem u fretek. Może do tego doprowadzić złej jakości karma. Sierść staje się wówczas sucha i łamliwa. U starszych fretek przyczyną wyłysienia jest przeważnie nadczynność kory nadnerczy.
 • Zapalenie skóry często w wyniku ran po pogryzieniu.
 • Nowotwory skóry w postaci łagodnej.

Podsumowując żywienie i zdrowie fretki wpływa na jej funkcjonowanie w naturze i w niewoli. Zachowanie dobrej kondycji to również odpowiednia dawka ruchu podopiecznego, poza  dietą i trudem jej Właściciela. Fretka odpowiednio żywiona jest aktywna i szczęśliwa. Przede wszystkim wnosi ona w życie człowieka wiele radości. Opieka zad fretkami to wspaniałe i ciekawe hobby.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top