GeoZoo » Gryzoń » WARUNKI HODOWLANE SZYNSZYLI
Warunki hodowlane szynszyli

WARUNKI HODOWLANE SZYNSZYLI

Warunki hodowlane szynszyli mają wpływ na jej prawidłowy rozwój i zdrowe potomstwo, a także długość życia gryzonia. Opieka nad tym zwierzątkiem nie jest skomplikowana, ale wymaga odpowiedniej wiedzy i troski ze strony jej opiekuna.

Warunki hodowlane szynszyli to nie tylko odpowiednio zbilansowana dieta, ale także zapewnienie jej wystarczająco dużej klatki lub woliery czy nawet pokoju, gdzie pupil będzie bezpieczny w otoczeniu bez stresu. Potencjalny opiekun przed zakupieniem zwierzęcia powinien zaopatrzyć się w specjalistyczną lekturę na temat tych miłych i ślicznych puchatych gryzoni.

Klatka

Warunki hodowlane szynszyli to klatka, którą trzeba dostosować do potrzeb i trybu życia pupila, a także do ilości osobników. Stworzenie spędza w niej dużo czasu: jedząc, śpiąc, skacząc czy bawiąc się. Im większa klatka, tym lepsze warunki bytowania dla szynszyli. W klatce o wymiarach: 100 x 70 x 90 cm można hodować jednego osobnika, a także przyzwyczajoną do siebie parę.

Jeżeli nie chcemy potomstwa to najlepiej wysterylizować zwierzęta. W jednym pomieszczeniu nie powinny trzymane być dwa samce, ponieważ mogą się wzajemnie nie tolerować. Dokonując wyboru klatki należy zwrócić uwagę na jak najmniejszą ilość elementów drewnianych lub plastykowych, które gryzonie szybko zniszczą.

Wspaniałym rozwiązaniem jest klatka z metalową kuwetą bez ostrych kantów, której pupil nie jest w stanie zniszczyć.

Odległość między metalowymi prętami, nakładanej metalowej części klatki nie powinny być zbyt duże, ponieważ nowonarodzone szynszyle łatwo się z niej wydostaną. Zaczepy klatki również muszą być metalowe, aby gryzoń ich nie zniszczył. Kuweta powinna być odpowiednio wysoka w celu zminimalizowania ilości rozsypywanej podściółki poza klatką.

Miejsce, w którym zostanie postawiona klatka nie może być przypadkowe. Klatka powinna być umieszczona w zacisznym koncie pokoju, gdzie gryzoń nie będzie narażony na stres, hałasy czy wzmożoną aktywność dzienną domowników. Pomieszczenie nie może być narażone na przeciąg czy nasłonecznienie,  a temperatura otoczenia nie powinna przekroczyć 200C.

Warunki hodowlane szynszyli to również możliwość przebywania gryzonia poza klatką i pod obserwacją opiekuna. Należy także pamiętać o zabezpieczeniu przewodów elektrycznych w przypadku wypuszczenia pupila z klatki.

Oswojona szynszyla, która uzna klatkę za swój dom będzie do niej wracała.

Żywienie i zdrowie szynszyli

Wyposażenie klatki

Warunki hodowlane szynszyli dostosowane do jej potrzeb i żywotności pozwolą gryzoniowi na spokojne i bezstresowe życie.

Odpowiednio dobrana klatka czy zbudowana woliera wymaga właściwego wyposażenia, na które składają się:

  • Domek o wymiarach 25 x 25 x 20 cm, gdzie mogą odpoczywać gryzonie. Domkiem może być duża gliniana donica, która odwrócona do góry dnem posiada otwór wejściowy.
  • Półki, na które chętnie wskakują szynszyle, wykorzystując je do skakania, biegania, czuwania czy odpoczynku.
  • Odpowiedni kołowrotek, który potrzebny jest do zabawy i urozmaicenia życia gryzonia.
  • Kamienie i grube konary, po których nie tylko będzie chodziła szynszyla, ale także ścierała swoje ciągle rosnące siekacze.
  • Naczynie odpowiedniej wielkości z drobno zmielonym pumeksem, ponieważ szynszyle uwielbiają piaskowe kąpiele. Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj piasku nadaje się do tego ze względu na delikatne futerko tego puchatego gryzonia.
  • Trociny, którymi trzeba grubo pokryć dno klatki, co jest niezbędne do wchłaniania moczu. Podściółkę należy zmieniać w zależności od potrzeb, kierując się również liczebnością osobników w klatce. Przy jednej szynszyli trociny powinno wymieniać się minimum raz w tygodniu.
  • Poidełko kulkowe z metalową końcówką dozującą na świeżą wodę, które należy zawiesić na zewnątrz klatki.
  • Miska ceramiczna lub gliniana na pokarm, która będzie trudna do przewrócenia i pogryzienia.

Warunki hodowlane szynszyli trzymanej w higienicznym pomieszczeniu chroni ją przed różnymi schorzeniami i chorobami, które mogą być nawet niebezpieczne dla jej życia. Szynszyla jest ciekawym zwierzątkiem i wyjątkowym okazem z dalekich krajów, którym fascynują się miłośnicy tego gatunku gryzonia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top