GeoZoo » Gryzoń » SZCZUR W MIEŚCIE
Szczur w mieście

SZCZUR W MIEŚCIE

Szczur w mieście to plaga dużych miast. Gryzonie te żyjąc pod ziemią są wszystkożerne i bardzo szybko ulegają rozmnażaniu. Dzikie szczury, które najczęściej można spotkać w śmietnikach budzą obrzydzenie i lęk mieszkańców.

Szczur w mieście nie jest sympatykiem ludzi, a nawet mogą być dla człowieka niebezpieczne, ponieważ mogą roznosić różne choroby. Najczęściej pojawiają się tam, gdzie brakuje kotów. Społeczeństwo nie zawsze chce dokarmiać koty żyjące na wolności, które nie dopuściłyby do rozmnażania szczurów w tak szybkim tempie, jak to ma miejsce w niektórych polskich miastach.

W miastach, gdzie żyje dużo szczurów przeprowadzana jest deratyzacja, którą trzeba regularnie powtarzać. Jednak nie jest ona tak skuteczna, jak koci łowca.

Dlatego nie należy utrudniać życia dzikim kotom. Ludzie powinni zostawiać uchylone okna w piwnicach, dokarmiać koty i pomagać okaleczonemu kociakowi.

Szczury niejednokrotnie spacerują po ulicach i parkach dużych miast, stwarzając zagrożenie dla ludzi. Może on zaatakować człowieka, nawet go ugryźć, ponieważ szczur potrafi wysoko skakać, nawet na wysokość powyżej metra. Poza tym zanieczyszczają odchodami pomieszczenia, w których przebywają.

Szczur w mieście staje się problemem dla człowieka, który często nie potrafi sobie z nim poradzić. Żyją one w koloniach, a ostre zęby pomagają wygryzać dziury nawet w tynku.

Niejednokrotni tam, gdzie nie ma kotów szczury zadomowiają się w piwnicach czy garażach, stwarzając zagrożenie dla mieszkańców. Ludzie coraz częściej wyrzucają na śmietnik jedzenie, które stanowi pokarm dla dzikich szczurów.

Szczur w mieście

W obawie o swoje potomstwo szczury nie założą gniazd w miejscu przebywania kotów. Gryzonie te nie będą rozmnażały się w towarzystwie drapieżników.

Kto nie lubi kotów, będzie zmuszony polubić szczury.

Gryzonie te nie tylko zanieczyszczają teren i roznoszą bakterie, ale także chroniąc młode mogą zaatakować człowieka.

Roznoszonymi chorobami przez szczury mogą być: czerwonka, tularemia, leptospiroza czy salmonelloza. Katalog chorób, które przenoszą szczury nie jest mały. Szczury mogą również pośredniczyć w przekazaniu ludziom pasożytów, m.in. tasiemców czy włośni.  Nie trzeba ułatwiać im rozmnażania poprzez wyrzucanie odpadów do kanalizacji lub przez okno.

Szczur w mieście może również przez kanalizację przedostać się do domu, ponieważ potrafi skakać i poruszać się w wodzie.

Należy pamiętać, że w mieszkaniu może przegryźć przewody elektryczne i doprowadzić do pożaru. Szczury w domu to nieproszeni lokatorzy, którzy zakładają również w mieszkaniach gniazda. Szczury są gryzoniami żyjącymi nie tylko w stanie dzikim, ale także mogą być zwierzętami domowymi i hodowlanymi. Te dziko żyjące szczury są niebezpieczne i odporne na niektóre trucizny. Młode gryzonie mogą rozmnażać się już w wieku około 5 tygodni, zwiększając w szybkim tempie swoją liczebność.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie