GeoZoo » Gryzoń » OPIEKA NAD PIESKIEM PRERIOWYM
Opieka nad pieskiem preriowym

OPIEKA NAD PIESKIEM PRERIOWYM

Opieka nad pieskiem preriowym nie jest zajęciem kłopotliwym ani czasochłonnym. Gryzoń ten ma bardziej kocią naturę, niż psią. Nie można to stworzenie zdominować, ale wyłącznie kontrolować. Piesek preriowy dobrze traktowany stanie się towarzyszem dnia codziennego i zapełni wolny czas swojemu opiekunowi.

Opieka nad pieskiem preriowym wymaga dużej odpowiedzialności ze strony jego opiekuna. Należy pamiętać o braniu na ręce już młode pieski, ponieważ rozwija to w nich prawidłową socjalizację z człowiekiem. Nie należy niepokoić stworzenie, które może stać się nieufne i nerwowe. Dzieci należy nauczyć właściwego zachowania w obecności zwierząt.

W wychowanie malucha należy włożyć wiele pracy, co będzie miało wpływ na prawidłowe zachowanie dorosłego osobnika. Zwierzątko to nie nadaje się do ludzi, którzy lubią w domu sterylne warunki. Gryzonie te często wysypują ściółkę i ziarno z klatki, mogą również zrzucać drobne przedmioty z półek czy podgryzać meble. Pieska warto wyprowadzać w szelkach na spacer. 

Pielęgnacja

Opieka nad pieskiem preriowym jest ciekawym i pełnym niespodzianek zajęciem. Gryzoń ten jest bardzo żywotnym, ciekawskim i ruchliwym stworzeniem. Oswojony uwielbia towarzystwo człowieka. Zwierzątko to lubi być od małego czesane miękką szczotką, która wyprodukowana została z naturalnego włosia lub jest gumowym zgrzebłem.

Pieska można kąpać co dwa czy trzy miesiące. Przed kąpielą podopiecznego, trzeba do wanny czy miski włożyć matę antypoślizgową i wlać ciepłą wodę. Powinno używać się szamponów dla gryzoni lub psów o wrażliwej skórze. Przed szamponem należy chronić oczy, nos i uszy zwierzęcia. Po kąpieli pieska trzeba wytrzeć do sucha ręcznikiem dobrze wchłaniającym wodę i chronić pupila przed przeziębieniem i przeciągiem.

Opieka nad pieskiem preriowym

Klatka

Opieka nad pieskiem preriowym wiąże się z zakupem klatki, którą należy utrzymać w czystości, co zapewni gryzoniowi komfort. Zwierzątko powinno mieć w mieszkaniu stworzone odpowiednie warunki. Nadmierny hałas stresuje gryzonia, który wobec domowników może stać się nieufny. Stworzenie powinno mieć możliwość poznania klatki i otoczenia.

Poza klatką pupil powinien wybiegać się minimum dwie godziny dziennie.

Wskazana jest klatka ocynkowana z solidnymi prętami oraz plastykową i głęboką kuwetą, którą łatwo można utrzymać w czystości. Istnieją również modele z dnem metalowym i wysuwaną szufladą. Odległość między prętami nie powinna przekroczyć 1,5 cm, ponieważ w przeciwnym wypadku zwiększa się ryzyko zwichnięcia żuchwy.

Klatka nie powinna posiadać mniejszych wymiarów, niż 100 x 50 x 80 cm. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest klatka pokaźnych rozmiarów: 200 x 200 x 200 cm, ponieważ nie powoduje ona wówczas napięcia stresowego u zwierzęcia. Ponadto klatka powinna posiadać solidne zamknięcie. Należy pamiętać, że gryzoń ten jest inteligentnym stworzeniem, które z czasem może nauczyć się otwierania drzwiczek w klatce.

Dno klatki powinno być wysypane grubą warstwą ściółki, ponieważ piesek preriowy lubi kopać nory. Popularnym materiałem są wióry czyli powszechnie znane trociny, które charakteryzują się wydajnością i niewysoką ceną. Nie są wskazane wióry zapachowe, które mogą podrażnić drogi oddechowe pupila. Lubianą przez te gryzonie ściółką jest mieszanina torfu, siana i kory drzewnej.

Opieka nad pieskiem preriowym

Wyposażenie klatki

Opieka nad pieskiem preriowym dotyczy również odpowiedniego wyposażenia klatki jeszcze przed przybyciem nowego domownika.

Na podstawowe wyposażenie klatki składają się:

  • Domek, który może być drewniany, gliniany czy kartonowy.
  • Kuweta dla gryzoni czy odwrócona gliniana donica.
  • Miski na pokarm i poidło na wodę niedużych rozmiarów.
  • Paśnik lub podwieszona kula na siano.
  • Drabinki, półki, hamaki i tunele.
  • Duży i pełny kołowrotek, najlepiej bez metalowych prętów.
  • Zabawki, które nadają się do gryzienia, np. gałęzie drzew owocowych czy kawałki drewna.

Higieniczne warunki

Opieka nad pieskiem preriowym to także przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Należy systematycznie podawać świeżą wodę i usuwać niedojedzony pokarm. Często należy sprzątać kuwetę i wymieniać ściółkę w klatce w zależności od jej rodzaju. Ściółka nigdy nie powinna być zawilgocona. Dobrze jest również umyć kuwetę przed wymianą ściółki.

Opieka nad pieskiem preriowym

Domowe zagrożenia

Opieka nad pieskiem preriowym nie wymaga dużo obowiązków. Pupilowi umilamy życie, wypuszczając go z klatki w celu biegania po mieszkaniu. Taka sytuacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli, aby zwierzątko nie zaklinowało się pomiędzy nimi.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych, żeby gryzoń nie miał możliwości ich przegryzienia, co grozi porażeniem pupila prądem. Drzwi pomieszczenia, gdzie biega piesek preriowy należy zamknąć, uniemożliwiając w ten sposób ucieczkę zwierzątka, które trudno byłoby znaleźć w całym domu.

Ponadto trzeba również pochować lekarstwa, środki chemiczne ostre przedmioty czy trujące rośliny, np. fiołka afrykańskiego. Nie zostawiać w zasięgu gryzonia plastikowych toreb na zakupy i otwartych okien.

W ciepłej porze roku wyprowadzić można pieska na balkon, wcześniej go zabezpieczając. Nie wolno również narażać pupila na działanie promieni słonecznych, które mogą doprowadzić do udaru.

Opieka nad pieskiem preriowym powinna być przyjemnością dla jego właściciela.

Jest to gryzoń dla ludzi odpowiedzialnych, którzy potrafią zaangażować się w wychowanie pupila przez jego całe życie. Poza tym opiekun pieska preriowego powinien być osobą systematyczną, mającą spokojny charakter. Obserwacja pupila i wspólna z nim zabawa przyniesie właścicielowi satysfakcję i dużo radości.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]