GeoZoo » Kot » KOT DOMOWY – DACHOWIEC
Śnieżynka

KOT DOMOWY – DACHOWIEC

Kot domowy podobnie jak większość zwierząt domowych przeszły długi proces oswajania. Na przestrzeni lat ludzie otaczali się kotami, raz budowali dla nich świątynie i je czcili uznając za bóstwa, a następnym razem palili na stosach uważając koty za wcielenie diabła.

Krajem, gdzie najdokładniej można prześledzić pochodzenie kotów domowych jest Egipt, z którego wraz z kupcami przybyły koty do Włoch i rozprzestrzeniły się po całej Europie. Następnie kot domowy był krzyżowany ze żbikiem. W dzisiejszych czasach koty domowe można zobaczyć dosłownie wszędzie, zarówno w mieszkaniu, ogrodzie, w stodole, na strychach czy w piwnicach.

Powiększeniu się zasięgu występowania kotów domowych sprzyjało powstawanie coraz to nowych szlaków handlowych w rejonie Azji i Morza Śródziemnego. W Anglii koty pojawiły się około 1000 r. n.e. w czasie wczesnej kolonizacji wikingów. Dowodem tego są kocie szczątki znalezione przez archeologów w wykopaliskach datowanych w tamtym okresie.

Koty nie należą o zwierząt stadnych, w związku z czym lubią również przebywać w samotności, o czym należy pamiętać. Nie oznacza to jednak, że nie lubią przebywać w naszym towarzystwie, wręcz przeciwnie chcą być częścią naszego życia. Niejednokrotnie próbują zwrócić na siebie uwagę, kiedy czują się samotne i zaniedbane.

Przy klasyfikacji kotów wszystkich ras i maści bierze się pod uwagę typ budowy ich ciała, który jest zbiorem zewnętrznych cech.

Budowę kota można podzielić na trzy typy:

  • smukły,
  • średnio ciężki,
  • ciężki.

Kocia mowa to miauczenie, co może oznaczać bardzo wiele, np. dopominanie się o pokarm, zabawę, przytulenie czy głaskanie. Jest to jeden ze sposobów zwrócenia na siebie uwagi. Często miauczeniem witają nas kiedy wracamy do domu, przekazując nam w ten sposób swoje zadowolenie. Miauczenie kota to nic innego, jak jego komunikacja ze światem zewnętrznym.

Istotną rolę odgrywa kocie futerko, gdzie brane są pod uwagę wszelkiego rodzaju długości i odmiany włosa. Koty domowe posiadają różnorodne umaszczenie. Najbardziej popularna jest sierść bura. Najbardziej rozpowszechnione koty o szaro-beżowych  pręgach. Nie brakuje także kotów czarnych, rudych, czarnobiałych, a także białych, których nie jest dużo. Wszystkie maści kotów mogą być cętkowane, pręgowane albo całkowicie gładkie.

Kot domowy

Małe kotki chętne są do zabawy bez względu na ich płeć. Dopiero kiedy zaczynają dorastać rzuca się w oczy nie tylko ich wygląd zewnętrzny, ale również charakter. Kotki są mniejsze i bardziej zwinne od kocurów oraz rzadko oddalają się od domu. Natomiast kocury są przeważnie znacznie większe od kotek, mają mocniejszą budowę głowy i wydatne poliki, ale posiadają leniwy charakter.

Dachowce odznaczają się różnorodnością charakterów.

Można takiego kota przygarnąć do swojego domu, za co będzie nam bardzo wdzięczny. Jednak należy pamiętać, że część z nich jest już na wpół dzika i cenią sobie życie na wolności. W takim przypadku pozostaje nam tylko dokarmianie ich oraz znalezienie dla nich miejsce w piwnicy czy na strychu.

Dachowce mają mniejsze predyspozycje do chorób w porównaniu z kotami rasowymi z rodowodem. Nie należy zapominać, że koty dachowe ze względu na swoją bogatą wymianę genetyczną są bardziej odporne i dużej żyją od kotów rasowych, które powstały w wyniku krzyżowania ras. Koty są zwierzętami niezwykle zwinnymi, skaczącymi na duże odległości.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top