GeoZoo » Kot » Savannah
Savannah

Savannah

Savannah jest to udomowiony gatunek ssaka z rzędu drapieżnych i rodziny kotowatych. Narodził się w wyniku skrzyżowania kota domowego z afrykańskim serwalem sawannowym. Jest to stosunkowo młoda rasa, która ze względu na wygląd zyskała popularność. Savannah jest kotem o nietuzinkowej urodzie.

Savannah to piękny i bardzo inteligentny kot. Został w pełni uznany przez międzynarodową organizację felinologiczną o nazwie The International Cat Association czyli TICA. Jest łatwy w pielęgnacji i odporny na choroby. Wystarczy raz w tygodniu wyczesać mu futro i przemyć oczy oraz regularnie kontrolować uszy.

Poza tym należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i pełnowartościowy pokarm. Źle wyważona dieta może doprowadzić do nadwagi i otyłości oraz różnych schorzeń. Polecany jest miłośnikom kotów i doświadczonym opiekunom. Koty te mogą różnić się między sobą wyglądem i zachowaniem.

Historia rasy

Savannah to bardzo interesujący kot. Powstał on w 1986 roku na skutek skrzyżowania kotki syjamskiej z kocurem serwalem. Stało się to za sprawą Judee Frank. Suzi Mutascio, właścicielka kotki rozpoczęła hodowlę Savannah F2 po urodzeniu samiczki. Standard tej rasy po raz pierwszy został opracowany w 1996 roku. Dokonali tego Yoyce Sroufe i Patrick Kelley.

Wcześniejsze rasy F1-F3 były bardziej upodobnione do swoich dzikich przodków. Wymagają one dużego doświadczenia w prowadzeniu. Zdarzają się osobniki, które nie tolerują obcych ludzi i zwierząt. Późniejsze generacje rasy to F4 i F5, które różnią się od poprzednich wielkością, masą ciała i charakterem. W taki sposób oznaczane są pokolenia i stopień pokrewieństwa z serwalem.

Stosowane są także dodatkowe oznakowania:

  • A – jedno z rodziców nie jest Savannah, tylko kotem domowym,
  • B – oboje rodziców pochodzą z tej samej rasy Savannah,
  • C – oboje rodziców, a także dziadkowie to rasa Savannah,
  • SBT – rodzice, dziadkowie i pradziadkowie to rasa Savannah. Oznacza to, że kot jest w pełni rasowy.

Potrzebne jest to do oznaczenia czy przodkowie byli krzyżowani z inną rasą i kiedy to nastąpiło. Jest to bardzo ważne w przypadku rozmnażania tej rasy. Jeżeli kot domowy krzyżowany jest z serwalem to często samce są bezpłodne. Najlepiej jak następuje krzyżowanie w obrębie tej samej rasy czyli Savannah z Savannah. 

Savannah

Wygląd savannah

Savannah to wysoki i szczupły kot. Niektóre samce mogą ważyć nawet 12 kg. Posiada trójkątną głowę, która w stosunku do ciała jest nieduża. Szyja jego jest smukła i długa. Oczy średniej wielkości mogą mieć różną barwę. Rasa ta charakteryzuje się znakowaniem w kształcie łez w okolicy oczu. Ma duże i wysoko osadzone uszy, które u nasady są szerokie, a na końcach lekko zaokrąglone.

Posiada dobrze umięśniony tułów i nogi. Kończyny przednie są trochę krótsze od tylnych. Ogon jest średniej długości, szeroki u nasady. Rasa ta wyposażona jest w podszerstek i włos okrywowy, który może być krótki lub średniej długości. Przede wszystkim wyróżnia się pięknym futrem i unikalnym cętkowanym umaszczeniem, zupełnie jak afrykański serwal.

Do uznanych umaszczeń tej rasy należą:

  • różne odcienie brązu z czarnym pręgowaniem,
  • czarna,
  • srebrna z czarnymi cętkami,
  • czarna cętkowana.

Savannah ma szorstkie futro w dotyku, które leży płasko przy skórze. Cętkowane znaczenia na sierści powinny być wyraziste o kształcie okrągłym, podłużnym bądź owalnym. Pręgowane futro nadaje kotu Savannah egzotyczny wygląd.

Charakter i temperament

Savannah to bardzo sprytny, ciekawski i żywiołowy kot. Lubi skakać i biegać. Jest niesamowicie bystry i pojętny. Bez trudu uczy się różnych sztuczek. Otwieranie drzwi zamkniętych na klamkę czy szafek nie sprawia mu problemu. Uwielbia chodzić na spacery. Można go wyprowadzać z domu w szelkach i na smyczy.

Kot ten lubi rozmaite zabawy i polowania. Posiada dobrze rozwinięty instynkt łowiecki. Niektóre z nich mogą nawet nauczyć się aportowania. Jest to bardzo aktywne stworzenie, które uwielbia wspinać się na wysokie drapaki czy drzewa. Z tego względu warto jest zakupić dla pupila piętrowy i stabilny drapak.

Natomiast okna, balkony czy loggia powinny być odpowiednio zabezpieczone do samej góry. W oknach należy wstawić dobrze dopasowane drewniane ramy z siatką, najlepiej rybacką. Savannah chętnie towarzyszy swojemu opiekunowi w codziennych czynnościach. Kot ten dożywa nawet 20 lat.

Podsumowując savannah to wspaniały przyjaciel człowieka. Jest to idealny kandydat na domowego pupila, który towarzyszył będzie w codziennym życiu. Trzymany w odpowiednich warunkach jest zdrowym i radosnym kotem. Savannah swoim nietuzinkowym wyglądem i sympatyczną aparycją przyciąga ludzki wzrok.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top