GeoZoo » Kot » Savannah
Savannah

Savannah

Savannah jest to udomowiony gatunek ssaka z rzędu drapieżnych i rodziny kotowatych. Narodził się w wyniku skrzyżowania kota domowego z afrykańskim serwalem sawannowym. Jest to stosunkowo młoda rasa, która ze względu na wygląd zyskała popularność. Savannah jest kotem o nietuzinkowej urodzie.

Savannah to piękny i bardzo inteligentny kot. Został w pełni uznany przez międzynarodową organizację felinologiczną o nazwie The International Cat Association czyli TICA. Jest łatwy w pielęgnacji i odporny na choroby. Wystarczy raz w tygodniu wyczesać mu futro i przemyć oczy oraz regularnie kontrolować uszy.

Poza tym należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i pełnowartościowy pokarm. Źle wyważona dieta może doprowadzić do nadwagi i otyłości oraz różnych schorzeń. Polecany jest miłośnikom kotów i doświadczonym opiekunom. Koty te mogą różnić się między sobą wyglądem i zachowaniem.

Historia rasy

Savannah to bardzo interesujący kot. Powstał on w 1986 roku na skutek skrzyżowania kotki syjamskiej z kocurem serwalem. Stało się to za sprawą Judee Frank. Suzi Mutascio, właścicielka kotki rozpoczęła hodowlę Savannah F2 po urodzeniu samiczki. Standard tej rasy po raz pierwszy został opracowany w 1996 roku. Dokonali tego Yoyce Sroufe i Patrick Kelley.

Wcześniejsze rasy F1-F3 były bardziej upodobnione do swoich dzikich przodków. Wymagają one dużego doświadczenia w prowadzeniu. Zdarzają się osobniki, które nie tolerują obcych ludzi i zwierząt. Późniejsze generacje rasy to F4 i F5, które różnią się od poprzednich wielkością, masą ciała i charakterem. W taki sposób oznaczane są pokolenia i stopień pokrewieństwa z serwalem.

Stosowane są także dodatkowe oznakowania:

  • A – jedno z rodziców nie jest Savannah, tylko kotem domowym,
  • B – oboje rodziców pochodzą z tej samej rasy Savannah,
  • C – oboje rodziców, a także dziadkowie to rasa Savannah,
  • SBT – rodzice, dziadkowie i pradziadkowie to rasa Savannah. Oznacza to, że kot jest w pełni rasowy.

Potrzebne jest to do oznaczenia czy przodkowie byli krzyżowani z inną rasą i kiedy to nastąpiło. Jest to bardzo ważne w przypadku rozmnażania tej rasy. Jeżeli kot domowy krzyżowany jest z serwalem to często samce są bezpłodne. Najlepiej jak następuje krzyżowanie w obrębie tej samej rasy czyli Savannah z Savannah. 

Savannah

Wygląd savannah

Savannah to wysoki i szczupły kot. Niektóre samce mogą ważyć nawet 12 kg. Posiada trójkątną głowę, która w stosunku do ciała jest nieduża. Szyja jego jest smukła i długa. Oczy średniej wielkości mogą mieć różną barwę. Rasa ta charakteryzuje się znakowaniem w kształcie łez w okolicy oczu. Ma duże i wysoko osadzone uszy, które u nasady są szerokie, a na końcach lekko zaokrąglone.

Posiada dobrze umięśniony tułów i nogi. Kończyny przednie są trochę krótsze od tylnych. Ogon jest średniej długości, szeroki u nasady. Rasa ta wyposażona jest w podszerstek i włos okrywowy, który może być krótki lub średniej długości. Przede wszystkim wyróżnia się pięknym futrem i unikalnym cętkowanym umaszczeniem, zupełnie jak afrykański serwal.

Do uznanych umaszczeń tej rasy należą:

  • różne odcienie brązu z czarnym pręgowaniem,
  • czarna,
  • srebrna z czarnymi cętkami,
  • czarna cętkowana.

Savannah ma szorstkie futro w dotyku, które leży płasko przy skórze. Cętkowane znaczenia na sierści powinny być wyraziste o kształcie okrągłym, podłużnym bądź owalnym. Pręgowane futro nadaje kotu Savannah egzotyczny wygląd.

Charakter i temperament

Savannah to bardzo sprytny, ciekawski i żywiołowy kot. Lubi skakać i biegać. Jest niesamowicie bystry i pojętny. Bez trudu uczy się różnych sztuczek. Otwieranie drzwi zamkniętych na klamkę czy szafek nie sprawia mu problemu. Uwielbia chodzić na spacery. Można go wyprowadzać z domu w szelkach i na smyczy.

Kot ten lubi rozmaite zabawy i polowania. Posiada dobrze rozwinięty instynkt łowiecki. Niektóre z nich mogą nawet nauczyć się aportowania. Jest to bardzo aktywne stworzenie, które uwielbia wspinać się na wysokie drapaki czy drzewa. Z tego względu warto jest zakupić dla pupila piętrowy i stabilny drapak.

Natomiast okna, balkony czy loggia powinny być odpowiednio zabezpieczone do samej góry. W oknach należy wstawić dobrze dopasowane drewniane ramy z siatką, najlepiej rybacką. Savannah chętnie towarzyszy swojemu opiekunowi w codziennych czynnościach. Kot ten dożywa nawet 20 lat.

Podsumowując savannah to wspaniały przyjaciel człowieka. Jest to idealny kandydat na domowego pupila, który towarzyszył będzie w codziennym życiu. Trzymany w odpowiednich warunkach jest zdrowym i radosnym kotem. Savannah swoim nietuzinkowym wyglądem i sympatyczną aparycją przyciąga ludzki wzrok.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...