GeoZoo » Pies » AGRESYWNE RASY PSÓW
Agresywne rasy psów

AGRESYWNE RASY PSÓW

Agresywne rasy psów wyszczególnione zostały w Polsce, w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rozporządzenie wydane zostało na podstawie ustawy o ochronie zwierząt, w której zawarte są przepisy prawne, dotyczące chowu i hodowli psów ras uznawanych za agresywne.

Zezwolenie

Agresywne rasy psów mogą być hodowane lub utrzymywane po wydaniu zezwolenia przez: wójta, burmistrza czy prezydenta właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli czy utrzymywanie psów. Zezwolenie takie wydawane jest na wniosek osoby zainteresowanej utrzymywaniem lub prowadzeniem hodowli psów „groźnych”.

Osoba, która prowadzi hodowlę lub utrzymuje psa rasy uznawanej za agresywną bez wymaganego zezwolenia, podlega karze aresztu lub grzywny za dokonywane wykroczenie.

Może być również przepadek zwierzęcia.

Człowiek decydujący się na czworonoga z agresywnej rasy psów powinien odznaczać się silną osobowością, cierpliwością, stabilnością emocjonalną i być konsekwentnym w tym co czyni. Przy  wyborze szczenięcia rasy uznanej za agresywną należy wziąć pod uwagę profesjonalne hodowle, ponieważ prowadzą one właściwą selekcję psów.

Agresywne rasy psów

Wykaz

Wykaz ras psów, które uznawane są za agresywne obejmuje 11 ras i należą do nich:

  • Amerykański Pit Bull Terrier, który jest czworonogiem średniej wielkości, muskularnym i silnym. Dobrze prowadzony szybko uczy się i jest wyjątkowo posłuszny. Proponowany średnio doświadczonemu miłośnikowi psów.
  • Pies z Majorki czyli Perro de Presa Mallorquin. Rasa ta powstała w XVIII wieku na Majorce ze skrzyżowania buldogów, które przywieźli angielscy marynarze. Pies ten jest spokojny, czujny i wierny oraz bardzo oddany właścicielowi. Charakteryzuje się dużą odpornością i wytrzymałością na ból. Jest wspaniałym stróżem o silnym instynkcie obronnym.
  • Buldog amerykański, pochodzący od buldoga angielskiego, wykorzystywanego do walk. Psy te przybyły do Ameryki wraz z osadnikami. Jest on średniej wielkości czworonogiem o silnej i atletycznej budowie, który charakteryzuje się energicznym temperamentem, ale jednocześnie stabilnym i zrównoważonym. Zwierzę to jest wytrzymałe i odporne na ból. Najlepszym miejscem dla niego jest dom z ogrodem.
  • Dog argentyński, pochodzącego z Argentyny, który jest dużym psem o proporcjonalnej budowie. Odznacza się inteligencją, wiernością, lojalnością i przywiązaniem do człowieka. Agresywny jest w stosunku do zwierząt, nieufny wobec obcych. Potrzebuje dużo miejsca i ruchu. Nie wolno podsycać w nim agresji, ponieważ sprowokowany bywa groźny. Ta rasa psa proponowana jest tylko doświadczonym hodowcom.
  • Pies kanaryjski czyli Perro de Presa Canario. Przodkowie tego czworonoga byli sprowadzeni na Wyspy Kanaryjskie przez hiszpańskich kolonistów i konkwistadorów.  Jest to pies trochę dłuższy, niż wyższy oraz mocny i silny. Pies wierny i czujny, należący do jednego pana. Nadaje się do stróżowania i obrony. Zwinnie atakuje, bezgłośnie i skutecznie. Jest odporny na ból, ale źle traktowany może reagować agresją. Polecany doświadczonemu hodowcy.
  • Tosa Inu czyli jest to Japan Mastiff, Nippon Mastiff, który jest dużym psem o harmonijnej budowie i potężnym kośćcu. Odznacza się silną i dominującą osobowością. Cechuje go niezwykła odwaga i determinacja. Po odpowiednim przeszkoleniu jest doskonałym czworonogiem stróżującym i towarzyszącym. Niezwykle przywiązany do właściciela. Polecany jest osobie doświadczonej w hodowli psów.
  • Rottweiler, którego pochodzenie sięga czasów rzymskich. Jego przodkami były molosy z Persji. Ten duży pies jest mocnej i zwartej budowy o potężnym kośćcu.   Nadaje się na stróża, ponieważ szybko reaguje i jest energiczny. Charakteryzuje się wyjątkową siłą i nie toleruje obcych psów. Zdolny jest do długotrwałego wysiłku. Nie nadaje się dla niedoświadczonego miłośnika psów.
  • Akbash Dog, należącego do grupy tureckich psów pasterskich. Jest to bardzo duży pies i wysokonożny oraz muskularny o wydłużonej sylwetce. Pies ten jest bardzo odważny, opanowany i samodzielny, posiadający predyspozycje obronne i stróżujące. Niesamowicie przywiązany do swojego właściciela. Nie wykonuje ślepo poleceń, tylko po przemyśleniu. Polecany wyłącznie doświadczonym miłośnikom psów.
  • Anatolian Karabash, który należy do grupy tureckich psów pasterskich. Ten bardzo duży pies i wysokonożny oraz muskularny posiada wydłużoną sylwetkę. Wyjątkowo przywiązany do swojego pana, o predyspozycjach stróżujących i obronnych. Wykazuje skłonności do dominacji. Tylko nadaje się dla osoby, która jest doświadczonym hodowcą i posiada dom z ogrodem.
  • Moskiewski stróżujący, pochodzącego z dawnego Związku Radzieckiego. Rasa ta powstała w latach 50 XX wieku. Jest to duży pies, rozwinięty muskularnie, o masywnej budowie i trochę wydłużonym korpusie. Jest on typowym psem stróżującym, samodzielnym i odważnym, który odporny jest na warunki atmosferyczne. Polecany właścicielowi z ogrodem i doświadczonemu hodowcy.
  • Owczarek kaukaski, który wywodzi się od doga tybetańskiego i pochodzący z terenu Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii. Ten bardzo duży pies, o mocnej i ciężkiej budowie ciała doskonale nadaje się na stróża. Jest to zwierzak o silnej psychice, bardzo odporny i wytrzymały, często atakujący bez ostrzeżenia. Przy jego hodowli wymagane jest wysokie i mocne ogrodzenie. Polecany tylko doświadczonym miłośnikom psów.

Agresywne rasy psów

Obawa przed psami ras uznanych za niebezpieczne wynika najczęściej z małej wiedzy na ich temat. Pochodzący z dobrego źródła i odpowiednio ułożony pies uznawany za „groźnego” może być mniej niebezpieczny od czworonoga, który nie jest zaliczany do psów ras agresywnych.

Agresywne rasy psów powinny być szkolone przez doświadczonych hodowców.

Nie dopuszczalne jest prowadzenie tresury czworonoga w celu zwiększenia jego agresywności.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie