GeoZoo » Kot » Legowisko dla kota
Legowisko dla kota

Legowisko dla kota

Legowisko dla kota powinno być wygodne i przystosowane do jego rozmiarów. Kocie posłanie należy do podstawowej wyprawki dla kota. Można je dowolnie dobierać kolorem i kształtem do wnętrza pokoju. Najważniejsze, żeby legowisko było ciepłe i funkcjonalne. Posłania produkowane są dla małych i dużych kotów.

Legowisko dla kota najlepiej kupić jest w sklepie zoologicznym lub w specjalistycznym dla kotów. Często znajdują się tam nie tylko posłania, ale także rozmaite zabawki dla naszych podopiecznych. Na rynku nie brakuje legowisk o różnych rozmiarach, kształtach i barwach. Produkowane są z różnych materiałów, również wodoodpornych czy łatwych do utrzymania w czystości. Każdy kot powinien posiadać własne legowisko.

Rodzaje kocich legowisk

Legowisko dla kota należy dokładnie dopasować do swojego pupila. W sklepach dostępne są rozmaite kocie posłania. Mogą być produkowane z tradycyjnego materiału czy wikliny, często są również wodoodporne. Niejednokrotnie posiadają pokrowiec, co pozwala utrzymać je w należytej czystości. Niektóre z nich pokryte są miękką tkaniną, która tworzy miły nastrój.

Jest to zwłaszcza potrzebne dla młodego kotka, który opuścił swój rodzinny dom i trafił do nowej rodziny. Będzie to dla niego pocieszeniem, gdy zatęskni za mamą i rodzeństwem. Dobrym rozwiązaniem jest, jak kot ma w mieszkaniu kilka miejsc, gdzie może spokojnie sypiać i odpoczywać. W sklepach jest wiele modeli kocich posłań.

Najczęściej spotykanymi legowiskami dla kota są:

  • Koce specjalnie wyprodukowane dla kota, które chronią przed zimnem. Zapewniają zwierzęciu stałą temperaturę ciała. Mogą być wykonane z futerka lub innego ciepłego materiału. Niejednokrotnie koce te izolują od przeciągów i klimatyzacji. Doskonale nadają się do mieszkania i w podróży.
  • Duża poduszka wyprodukowana z wysokiej jakości materiału dla kotów. Wykonana jest często w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. 
  • Tradycyjne legowisko, które jest bardzo dobrym miejscem do spania dla kota. Posiada one miękką wyściółkę w środku. Często jest okrągłego kształtu. Takie posłanie umożliwia zwinięcie się pupila w kłębek, co jest naturalną pozycją kota podczas snu. Legowiska tego typu posiadają zwykle wysokie brzegi i antypoślizgowy spód, co wyklucza przesuwanie się po podłodze.
  • Kosz wiklinowy, który wyściełany jest miękką poduszką. Jest to ulubione kocie legowisko.
  • Drapak, który często doskonale nadaje się także na legowisko dla kota. Duże drapaki są przeważnie piętrowe i wyposażone w niejedno legowisko wraz z domkiem dla kota.
  • Domek dla kota, który wyprodukowany jest z różnych materiałów. Dobrym rozwiązaniem jest domek wiklinowy, który jednocześnie  może służyć dla kota za drapak. Takie legowisko dla kota nadaje się do umieszczenia w mieszkaniu, a także na zewnątrz w ogrodzie. Tam w zaciszu swojego domku pupil może spokojnie wypoczywać. We wewnątrz domku na wyposażeniu znajduje się ciepła poduszka. Domek dla kota izoluje od zimna, przeciągów i hałasów.
  • Hamak dla kota wykonany z drewnianej ramy i miękkiego hamaka, który nie tylko może się bujać, ale być także w stałej pozycji. Jest to przytulne miejsce do zabawy i odpoczynku kociego przyjaciela.
  • Budka w kształcie jaskini wykonana z miękkiego materiału, w której nasz podopieczny będzie czuł się bezpiecznie. Wnętrze takiej jaskini wypełnione jest zwykle gąbką i posiada miękką poduszkę. Budka najczęściej wyprodukowana jest z kolorowych i wytrzymałych tkanin. Izoluje ona od zimna i przeciągów w mieszkaniu. Antypoślizgowi spód sprawia, że legowisko nie będzie ulegało przesuwaniu.
  • Kanapa czy sofa produkowana w różnych kształtach i barwach. Można bez trudu dopasować do wnętrza pomieszczenia. Cena tego rodzaju legowiska uzależniona jest od wykonania i zastosowanego materiału.

Legowisko dla kota

Jakie legowisko dla kota?

Legowisko dla kota powinno być dopasowane do jego wielkości, wygodne i praktyczne oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Na początku nie trzeba kupować gotowego posłania. Wystarczy dla młodego kotka użyć pudełka  z kartonu z jedną ścianą częściowo wyciętą. Dno należy wyścielić grubą warstwą gazet i przykryć je ciepłym kocykiem, który będzie łatwy do prania. Pudełko co jakiś czas trzeba będzie wymienić na nowe.  

Kociak powinien posiadać wygodne i ciepłe legowisko.

Gotowe posłanie można kupić w późniejszym czasie, ponieważ trzeba liczyć się z tym, że maluch szybko rośnie. Legowisko dla kotka należy ulokować w zacisznym zakątku pokoju, bez hałasów i przeciągów. Powinno być to miejsce mało uczęszczane przez domowników. Chodzi o zapewnienie naszemu pupilowi przynajmniej minimum prywatności.

Przez pierwsze noce dobrym rozwiązaniem będzie umieszczona butelka napełniona ciepłą wodą i dostarczona pupilowi miękka zabawka. Woda w butelce nie może być gorąca. Dobrym rozwiązaniem będzie również umieszczenie na tydzień nowego domownika w oddzielnym pokoju, żeby powoli przywyknął do nowej rodziny i nieznanego mu otoczenia.

W przypadku kociaka warto jest kupić legowisko trochę większe, biorąc pod uwagę jego szybki wzrost. Nie warto inwestować w drogie posłanie, ponieważ młody kotek może je szybko pobrudzić i zniszczyć. Dobrym rozwiązaniem dla kociego niemowlaka jest posłanie ze zdejmowanym pokrowcem, który bez trudu można szybko wyprać.

Legowisko dla kota to również jego intymny kącik do odpoczynku bez hałasów, zimna i przeciągów. Każdy kociak czy kot dojrzały powinny mieć swoje miejsce do spania w bezpiecznym kącie pokoju. W miejscach, gdzie jest to możliwe trzeba urządzić wygodne legowiska. Każdy kot powinien mieć kompetentnego i troskliwego właściciela, który zapewni mu właściwą opiekę.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top