GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Opieka nad danio pręgowanym
Opieka nad danio pręgowany

Opieka nad danio pręgowanym

Opieka nad danio pręgowanym polega na podawaniu pełnowartościowego pokarmu i stworzenia odpowiednich warunków do życia. Decydując się na zakup rybich okazów należy sprostać ich potrzebom i wymaganiom. Akwarysta powinien zapewnić rybom jak najlepszą opiekę.

Opieka nad danio pręgowanym to ochrona go przed stresem i chorobami. Planowanie hodowli wymaga wiedzy i konsultacji z domownikami. Rybom trzeba zapewnić zbilansowaną dietę, przestronne akwarium z wyposażeniem  i troskliwą opiekę. Rybie okazy podobnie jak ludzie posiadają swoje potrzeby i upodobania.

Zakup rybich okazów

Opieka nad danio pręgowanym polega na zakupie zdrowego osobnika, pozbawionego oznak chorobowych. Kupując ten gatunek ryb trzeba ocenić stan ich zdrowia. Warto jest zaobserwować wygląd zewnętrzny i zachowanie. Nie należy kupować osobników okaleczonych czy z wadami genetycznymi.

Znając potrzeby i wymagania danio pręgowanego powinniśmy stworzyć mu w domu odpowiednie warunki do życia i podobne do tych w naturze. Gatunek zwierzęcia to głównie jego wygląd i charakter. To od akwarysty zależy zdrowie, samopoczucie, a także życie ryb.

Każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki i troski. Wszystkie zwierzęta trzeba traktować humanitarne. Ryba podobnie jak człowiek odczuwa ból i cierpienie. Taki stan może być wynikiem złej diety, złego stanu zdrowia, stresu czy złych warunków panujących w akwarium.

Mieszkanie danio pręgowanego

Opieka nad danio pręgowanym przełoży się na jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Mieszkaniem danio pręgowanego jest akwarium. Gatunek ten jest bardzo żywotny i nieagresywny. Nie atakuje innych ryb i nie niszczy roślinności. Jest to ryba stadna, która powinna trzymana być w grupie, co najmniej 6 osobników. Najlepiej jak jest hodowanych kilkanaście sztuk.

Dla tych ryb należy przygotować:

  • Szczelne akwarium i odpowiedniej wielkości w zależności od ich liczby. Po ustawieniu go we właściwym miejscu należy zbiornik urządzić. Minimalna długość akwarium dla 6 osobników danio pręgowanego to 60 cm. Pojemność zbiornika powinna wynieść co najmniej 60-80 litrów
  • Tło, które trzeba pierwsze zainstalować w akwarium. Po jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
  • Piaszczyste podłoże z bujną roślinnością posadzoną na dnie zbiornika.
  • Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w akwarium po ułożeniu podłoża.
  • Urządzenia techniczne, które trzeba zamontować w zbiorniku i sprawdzać ich działanie. Urządzeniami akwariowymi są: ogrzewanie, oświetlenie i filtracja. Potrzebny jest także termometr do kontrolowania temperatury wody, która powinna wynosić w granicach 18-24oC
  • Wodę, którą napełniamy akwarium po czterech etapach prac. Dopiero po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu roślin można zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium służy zwykła woda kranowa o pokojowej temperaturze. Woda dla danio pręgowanego powinna mieć odczyn pH 6-8,9, a twardość w granicach 5-19on.

W przypadku rozmnażania ryb trzeba zaopatrzyć się w specjalny zbiornik hodowlany o pojemności 40 litrów. Woda w nim powinna być dobrze natleniona i stopniowo podniesiona do 26oC. Dno zbiornika hodowlanego najlepiej jest wyłożyć mchem jawajskim. Po złożeniu ikry tarlaki powinny zostać przeniesione do akwarium ogólnego, aby nie zjadły ikry.

Zapobieganie rybim chorobom

Opieka nad danio pręgowanym polega na stosowaniu profilaktyki. Należy nie dopuszczać do schorzeń i niedomagań ryb. Choroby zakłócają prawidłowe funkcjonowanie tych zwierząt. Wyniszczają również organizm, a nawet mogą doprowadzić ryby do śmierci. Profilaktyka ogranicza schorzenia ryb.

Zapobieganie rybim chorobom polega na:

  • Pozyskiwaniu nowych osobników i roślin tylko z pewnych źródeł.
  • Poddawaniu kwarantannie nowo zakupionych ryb i roślin, do czego służy oddzielny zbiornik hodowlany.
  • Odpowiednim doborze gatunków ryb do danio pod względem jego rozmiarów,  zachowania i preferowanych warunków.
  • Hodowaniu ryb w grupach i w przestronnym akwarium.
  • Obsadzeniu zbiornika bujną roślinnością i wpuszczenie do niego ryb po ustabilizowaniu wodnego środowiska.
  • Dobrym natlenieniu wody.
  • Nie przerybianiu akwarium, co powoduje stres i zmniejszenie układu odpornościowego u ryb.
  • Regularnym czyszczeniu filtrów i sprawdzanie sprawności sprzętu akwariowego.
  • Systematycznym kontrolowaniu jakości wody w zbiorniku i podmienianiu jej części w celu zachowania czystości wody.
  • Karmieniu ryb urozmaiconym pokarmem, zapewniając im dietę bogatą w witaminy. Sama sucha karma nie jest pełnowartościowym pożywieniem dla ryb.
  • Regularnym kontrolowaniu składu chemicznego wody i chronieniu jej przed truciznami. Mogą one dostać się do zbiornika z zewnątrz.

Podsumowując opieka nad danio pręgowanym polecana jest poczatkującym akwarystom. Nie jest to ryba wymagająca. Spożywa każdy rodzaj pożywienia i jest odporna na niesprzyjające warunki środowiskowe. Danio pręgowany powinien mieć zapewnione optymalne warunki do życia. Specjalistyczny poradnik pogłębi naszą wiedzę z zakresu akwarystyki.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]