Opieka nad gurami księżycowym polega na prawidłowym urządzeniu akwarium i zakupieniu zdrowych ryb. Żywym organizmom świata podwodnego trzeba stworzyć odpowiednie warunki do życia. Nabywając ryby akwariowe należy sprostać ich wymaganiom. Planem akwarysty powinno być zapewnienie rybom fachowej opieki.
Opieka nad gurami księżycowym polega na ochronie ryb przed stresem i różnymi schorzeniami. Planowana hodowla ryb ozdobnych wymaga wiedzy i przemyślenia. Warto jest skorzystać z pomocy doświadczonych akwarystów. Ryby podobnie, jak ludzie posiadają swoje potrzeby i upodobania, którym należy sprostać. Gurami księżycowe i wiele gatunków innych ryb można podziwiać w ogrodach zoologicznych na całym świecie.
Zakup zdrowych ryb
Opieka nad gurami księżycowym polega na zakupie zdrowego osobnika lub większej liczby ryb, bez objawów chorobowych. Kupując ten gatunek ryb trzeba ocenić stan ich zdrowia. Warto jest zaobserwować wygląd zewnętrzny i zachowanie. Nie należy kupować osobników okaleczonych czy z wadami genetycznymi.
To od akwarysty zależy zdrowie, samopoczucie, a także życie ryb. Znając potrzeby i upodobania gurami księżycowego należy stworzyć mu odpowiednie warunki do życia. Powinny być one zbliżone do stylu życia ryb w naturze. Należy pamiętać, że wygląd zwierzęcia to przede wszystkim jego wygląd zewnętrzny, charakter i prowadzony tryb życia.
Każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki i troski. Wszystkie zwierzęta trzeba traktować należycie i humanitarne. Ryba podobnie jak inne zwierzęta i ludzie odczuwa ból i cierpienie. Taki stan może być wynikiem nieodpowiedniej diety, złego stanu zdrowia, stresu czy złych warunków panujących w akwarium.
Mieszkanie gurami księżycowego
Opieka nad gurami księżycowym przekłada się naj jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Mieszkaniem tego gatunku ryb powinno być przestronne i dobrze urządzone akwarium. Gatunek ten nie jest agresywny w stosunku do swojego taksonu i innych ryb. Gurami mogą być hodowane w wielogatunkowym akwarium. Nie są zagrożeniem dla małych rybek.
Troskliwy akwarysta dla gurami księżycowego powinien przygotować:
- Szczelne akwarium i odpowiedniej wielkości w zależności od liczby rybich okazów. Po ustawieniu zbiornika we właściwym miejscu należy go odpowiednio urządzić. Minimalna długość akwarium dla pary gurami księżycowego to 120 cm. Pojemność zbiornika powinna wynieść co najmniej 120 litrów.
- Tło, które instalowane jest w zbiorniku w pierwszej kolejności. Po jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
- Piaszczyste podłoże z bujną roślinnością posadzoną na dnie zbiornika.
- Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w zbiorniku po ułożeniu podłoża.
- Urządzenia techniczne, które trzeba zamontować w zbiorniku i sprawdzać ich działanie. Urządzeniami akwariowymi są: ogrzewanie, oświetlenie i filtracja. Potrzebny jest także termometr do kontrolowania temperatury wody, która powinna wynosić w granicach 26-30oC.
- Wodę, którą napełniamy akwarium po czterech etapach prac. Dopiero po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu roślin można zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium służy zwykła woda kranowa o pokojowej temperaturze. Woda dla gurami księżycowego powinna mieć odczyn pH 6-7, a twardość w granicach 2-25on.
W przypadku rozmnażania ryb trzeba zaopatrzyć się w specjalny zbiornik hodowlany. Woda w nim powinna być dobrze natleniona i stopniowo podniesiona do 32-33oC. Wskazane jest obniżenie jej twardości. Dno zbiornika hodowlanego najlepiej jest wyłożyć mchem jawajskim. Po złożeniu ikry należy odłowić samicę, a po wylęgu i usamodzielnieniu się narybku odławiamy samca.
Profilaktyka w życiu ryb
Opieka nad gurami księżycowym polega na stosowaniu profilaktyki. Należy nie dopuszczać do schorzeń i niedomagań ryb. Choroby zakłócają prawidłowe funkcjonowanie tych zwierząt. Wyniszczają również organizm, a nawet mogą doprowadzić ryby do śmierci. Profilaktyka ogranicza schorzenia ryb.
Trzymając gurami księżycowe w dużym zbiorniku łatwiej utrzymamy równowagę biologiczną niż w małym. Należy nie zapominać, że odpowiednie stężenie tlenu w wodzie ma duże znaczenie dla samopoczucia i zdrowia ryb, a także dla wzrostu roślin. Poza tym tlen minimalizuje rozwój niektórych bakterii, które wywołują różne schorzenia.
Profilaktyka w życiu gurami księżycowego polega na:
- Pozyskiwaniu nowych osobników i roślin tylko z pewnych źródeł.
- Nowo założone akwarium może być zasiedlane dopiero po około 2-3 tygodniach od założenia.
- Poddawaniu kwarantannie nowo zakupionych ryb i roślin, do czego służy oddzielny zbiornik hodowlany.
- Zgaszeniu w akwarium światła przed umieszczeniem nowych ryb w akwarium. Można je ponownie zapalić po około 2,5 godziny czyli po zaakceptowaniu przez ryby nowego środowiska.
- Hodowaniu ryb parami bądź w grupach w przestronnym zbiorniku.
- Nie dopuszczeniu do przerybienia akwarium, co powoduje stres i zmniejszenie układu odpornościowego u ryb.
- Dobrym natlenieniu wody w akwarium.
- Podmienianiu, co tydzień części wody do 30% w zbiorniku w celu zachowania jej czystości.
- Regularnym zbadaniu odczynnikami parametrów wody i ustaleniu zawartych w niej związków azotowych. Te czynności należy przeprowadzić przynajmniej raz w tygodniu, pomimo uzyskania pełnej stabilizacji wody w zbiorniku.
- Zastosowaniu oświetlenia, najlepiej rozproszonego i niezbyt intensywnego.
- Obsadzeniu zbiornika bujną roślinnością i wpuszczenie do niego ryb po ustabilizowaniu wodnego środowiska.
- Regularnym kontrolowaniu składu chemicznego wody i chronieniu jej przed truciznami. Mogą one dostać się do zbiornika z zewnątrz.
- Regularnym czyszczeniu filtrów i sprawdzanie sprawności sprzętu akwariowego.
- Karmieniu ryb różnorodnym pokarmem. Gurami księżycowemu należy zapewnić dietę bogatą w witaminy. Sama sucha karma nie jest pełnowartościowym pożywieniem dla ryb. Nie wolno stosować jednolitego pokarmu.
- Niezwłocznym usunięciu osadów, które pojawią się na dnie zbiornika.
- Zakupieniu podstawowych środków leczniczych i dezynfekujących, które powinny znaleźć się w apteczce akwarysty. Pozwolą one natychmiast zareagować w rzazie pojawienia się objawów chorobowych.
Podsumowując opieka nad gurami księżycowym wymaga poświęcenia rybom codziennie kilka minut swojego czasu. Gatunek ten spożywa każdy rodzaj pokarmu, który powinien być pełnowartościowy i różnorodny. Gurami księżycowe powinno mieć zapewnione optymalne warunki bytowania. Specjalistyczne poradniki na pewno pogłębią wiedzę opiekuna w temacie akwarystyki.