GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Najbardziej kolorowe ryby akwariowe
Najbardziej kolorowe ryby akwariowe

Najbardziej kolorowe ryby akwariowe

Najbardziej kolorowe ryby akwariowe to piękne okazy, przyciągające ludzki wzrok. Ryby to najliczniejsza grupa kręgowców, które są często hodowane dla przyjemności. Tajemniczy i interesujący świat podwodny zachwyca ludzi od wieków. W dzisiejszych czasach akwarystyką trudni się miliony ludzi na świecie.

Najbardziej kolorowe ryby akwariowe żyją często na wolności, w wodach słodkowodnych i morskich. W niewoli można te wspaniałe okazy również podziwiać w ogrodach zoologicznych. Hodowcy chętnie trzymają w domu egzotyczne ryby i rośliny. Jest to wspaniałe hobby, które przynosi wiele radości i satysfakcji. Najbardziej kolorowe ryby urzekają hodowców swoim wyglądem.

Gatunki najbardziej kolorowych ryb

Najbardziej kolorowe ryby akwariowe to bardzo atrakcyjne zwierzęta, które różnią się między sobą ubarwieniem, wielkością, kształtem i stylem życia. Niektóre z nich mają wysokie wymagania i polecane są tylko doświadczonym hodowcom. Różnią się tez pomiędzy sobą ceną. Te rzadsze okazy są kosztowne, a popularne można kupić znacznie taniej.

Wybrane gatunki najbardziej kolorowych ryb:

  • Mandaryn wspaniały
  • Mandaryn plamisty
  • Rogatnica jasnoplama
  • Flower Horn (Kwiatowy Róg)
  • Ustniczek cesarski (chetonik cesarski, cesarzyk)
  • Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Mandaryn wspaniały

Mandaryn wspaniały

Najbardziej kolorowe ryby akwariowe znane są i pożądane przez doświadczonych hodowców. Mandaryn  wspaniały jest małą rybą z rzędu okoniokształtnych i rodziny lirowatych. Zamieszkuje płytkie rafy koralowe Zachodniego Pacyfiku. Długość jego ciała dochodzi do 6 cm. W naturze bytuje w niedużych grupach.

W skład jego diety wchodzą: glony, wieloszczety i skorupiaki. Posiada na głowie i tułowiu kolorowy, charakterystyczny wzór. Jest to mozaika niebieskiego, pomarańczowego, zielonego i czerwonego. Wyróżnia się twardą skórą pokrytą warstwą śluzu, który odstrasza napastników i stanowi barierę dla chorób skórnych.

Ryba ta nie posiada łusek. Jest to bardzo ciekawy okaz, który może chodzić po podłożu, wykorzystując dolne płetwy. Zaleca się, żeby dla jednego osobnika przeznaczyć zbiornik o pojemności, co najmniej 300 litrów, a dla dwóch osobników 500 litrowe akwarium. Cena tej ryby kształtuje się w granicach 100-250 zł.

Podobne wymagania i zachowanie do tego gatunku ma Mandaryn plamisty. Gatunki te należą do najpiękniejszych ryb na kuli ziemskiej. Mandaryn wspaniały rozchwytywany jest przez akwarystów ze względu na swój urok i wdzięk.  W niewoli może żyć około 7 lat. Hodowla tych ryb polecana jest tylko doświadczonym akwarystom. Gatunek nie jest zagrożony wyginięciem.

Mandaryn plamisty

Mandaryn plamisty

Najbardziej kolorowe ryby mogą być ze sobą spokrewnione. Takim doskonałym przykładem jest mandaryn wspaniały i mandaryn plamisty. Te dwa gatunki różnią się między sobą głównie kolorystyką i wzornictwem. Mandaryn plamisty pochodzi z rzędu okoniokształtnych. Ryby te zamieszkują wody Zachodniego Pacyfiku. 

Te nieduże rybie okazy dorastają do 7 cm. Można je spotkać w  wodach na głębokościach od 1 do 20 metrów. W hodowli dieta tego gatunku i rozmnażanie jest takie samo jak w przypadku Mandaryna wspaniałego. Oba gatunki powinny posiadać zbiornik takiej samej wielkości i wodę o tych samych parametrach.

Rogatnica jasnoplama

Rogatnica jasnoplama

Najbardziej kolorowe ryby akwariowe chętnie są w Polsce hodowane w domowych warunkach. Rogatnica jasnoplama jest rybą morską, która spotykana jest też w hodowlach akwarystycznych. Należy ona do rzędu rozdymkokształtnych i rodziny rogatnicowatych. W naturze występuje w wodach półsłonych i słonych Indo-Pacyfiku.

Zasiedla okolice raf koralowych i laguny na głębokość wynoszącą 1-75 metrów. Ta ślicznie ubarwiona ryba dorasta do 50 cm długości i masy ciała wynoszącej 2,5 kg. Jest pięknie ubarwiona. Na granatowym ciele widoczne są w dolnych partiach białe i duże plamy. Natomiast na grzbiecie występuje żółta siatka.

Pożywieniem jej są skorupiaki, kraby, mięczaki, a także jeżowce. Jest to gatunek jajorodny. Posiada nieustannie rosnący dziób, który musi ścierać. Jest to ryba agresywna i niebezpieczna dla płetwonurków. W hodowli zalecany jest duży zbiornik jednogatunkowy o pojemności około 2000 litrów. Gatunek nie jest zagrożony wyginięciem. Cena tej ryby kształtuje się w granicach 500-1000 zł.

Flower Horn

Flower Horn

Najbardziej kolorowe ryby akwariowe to bardzo efektowne okazy. Jednym z nich jest Flower Horn czyli Kwiatowy Róg, który został wyhodowany sztucznie w 1993 roku. Jest to hybrydowa odmiana pielęgnic południowoamerykańskich, która nie występuje w środowisku naturalnym. Na rynku dostępnych jest kilka odmian tego gatunku.

Samce są większe od samic i posiadają na czole charakterystyczny garb karkowy, tzw. kok.  Mają również bardziej intensywne i jaśniejsze kolory oraz grubsze usta niż samice. Przeważnie hodowane są pojedynczo.  Dla pary potrzebny jest zbiornik, co najmniej 600 litrowy. W jednym pokaźnym akwarium można trzymać 2 osobniki, stosując akrylowe przegrody.

Najbardziej popularny jest Kwiatowy Róg Czerwonego Smoka. W ubarwieniu tej odmiany dominuje barwa jaskrawoczerwona z białymi i czarnymi łatami lub tylko z łatami w jednym kolorze. Gatunek tych ryb akwariowych najczęściej osiągają długość 30-35 cm. Atrakcyjną i bardzo kosztowną odmianą jest Złota Małpa, której cena przekracza 1000 dolarów.

Złota Małpa w 2009 roku została sprzedana za 600 tysięcy dolarów podczas malezyjskiej wystawy.  Kwiatowe rogi to ryby agresywne, które potrafią się szybko rozmnażać. Wypuszczone do środowiska naturalnego mogą zakłócić ekosystemy stawowe i rzeczne. Zwierzęta te są wszystkożerne. Długość ich życia wynosi do 12 lat.  

Ustniczek cesarski

Ustniczek cesarski

Ustniczek cesarski, zwany też cesarzykiem i chetonikiem cesarskim jest gatunkiem morskiej ryby z rzędu okoniokształtnych i rodziny pomakantowatych. To bardzo atrakcyjna ryba o interesującym ubarwieniu. W naturze zamieszkuje rafy koralowe na głębokościach do 100 m od Morza Czerwonego przez Ocean Indyjski po Pacyfik.

Ciało jest wysokie i bocznie spłaszczone, a jego długość sięga do 40 cm. Na niebieskiej sylwetce ryb widoczne są żółte paski, które biegną od głowy do nasady ogona. Ustniczek cesarski prowadzi samotniczy styl życia lub łączy się w pary. Jest to gatunek monogamiczny, wybierający jednego partnera na całe życie. Zajmuje środkową strefę zbiornika.

Pożywieniem chetonika cesarskiego są przede wszystkim gąbki i osłonice. Ryba wyczuwająca zagrożenie wydaje specyficzne dźwięki, które przypominają stukanie. Cesarzyk hodowany jest w dużych akwariach o pojemności co najmniej 400 litrów dla młodego osobnika i 1500 litrów dla dorosłej ryby. Gatunek nie jest zagrożony wyginięciem. Cena wynosi 250-500 zł.

Bojownik syjamski

Żywienie i zdrowie bojownika syjamskiego

Bojownik syjamski nazywany jest też bojownikiem wspaniałym. Należy do rzędu okoniokształtnych i rodziny guramiowatych. Jest to słodkowodna ryba, która w świecie akwarystyki jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem bojowników. Bojownik syjamski występuje w naturze głównie w dorzeczach rzek Mekong i Chao Phraya w Azji Południowo-Wschodniej.

Ryby te preferują wody stojące i wolno płynące, takie jak: stawy, strumienia, bagna i rzeki. Ryba ta dorasta do 6-6,5 cm. Posiada dużą płetwę grzbietową, która jest wysoka i długa. Bojowniki wspaniałe występują w bogatej kolorystyce. Samice są mniej ubarwione. Jest to ryba labiryntowa, która aktywna jest w ciągu dnia. Można ją kupić w cenie 20-50 zł.

Posiada dodatkowy narząd oddechowy „labirynt”, dzięki któremu może oddychać powietrzem atmosferycznym. Gatunek ten nie jest trudny w utrzymaniu, ale samce potrafią być agresywne w stosunku do osobników tej samej płci. Nie powinny być trzymane pojedynczo, tylko w małym haremie z przewagą samic. Polecane są poczatkującym akwarystom. 

Podsumowując najbardziej kolorowe ryby akwariowe to ciekawe okazy świata podwodnego, które polecane są w hodowlach. Mają zwykle unikatowy wygląd z malowniczym wzorem ubarwienia. Nie tylko są ulubieńcami akwarystów, ale często również fotografów i artystów z całego świata. Ryby te wzbudzają podziw swoim nietuzinkowym wyglądem.