GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Pęcherz pławny
Pęcherz pławny ryb

Pęcherz pławny

Pęcherz pławny ryb to doskonale funkcjonujący narząd, którego posiadaniem może pochwalić się większość rybich gatunków. W drodze ewolucji ryby wykształciły ten mechanizm. Pozwala on tym żywym organizmom świata podwodnego pozostawać na dużej głębokości w toni wodnej.

Pęcherz pławny ryb dostosowuje ciężar właściwy ryb do ciężaru właściwego wody. Odpowiada on również za wyrównanie ciśnienia wody. Dzięki temu narządowi ryby swobodnie pływają i oddychają w wodzie. Poza tym niektóre gatunki wykorzystują pęcherz pławny do wydawania dźwięków.

Budowa pęcherz pławnego

Pęcherz pławny ryb znajduje się w przedniej części przewodu pokarmowego, który u niektórych gatunków połączony jest na stałe z przełykiem. W przypadku ryb dwudysznych narząd ten położony jest poniżej przewodu. Posiada różną budowę w zależności od gatunku. Mechanizm ten może być złożony od 1 do 3 komór. Na przykład u karpiowatych jest dwukomorowy, gdzie funkcje obu części są odmienne.

Natomiast u łososiowatych pęcherz pławny ma kształt długiego worka, który połączony jest krótkim przewodem powietrznym. Ciekawą budową charakteryzuje się ten narząd u ryb śledziowatych. Wydłuża się on ku przodowi w rurę, która podzielona jest na dwie wypustki sięgające do błędnika. Ponadto posiada połączenie z jelitem oraz osobne ujście poza odbytem.

Pęcherz pławy zajmuje od 5 do 15% objętości rybiego ciała. Mechanizm ten zbudowany jest z tkanki łącznej, która jest silną i elastyczną błoną wypełnioną gazem. Budowa samego pęcherza pławnego i gatunek ryb decyduje o składzie gazu, którego ciśnieniem potrafią odpowiednio regulować ryby. Zależy to od głębokości na której znajdują się ryby i od ich budowy.

Zadania pęcherza pławnego

Pęcherz pławny ryb służy do ich prawidłowego funkcjonowania. Głównym zadaniem tego narządu jest odbieranie sygnałów o zmianach ciśnienia, a także umożliwienie rybim okazom przystosowania się do tych zmian. U ryb zamkniętopęcherzowych zawartość gazów w zamkniętym pęcherzu pławnym reguluje specjalny gruczoł gazowy. Wydziela on gazy do pęcherza.

Natomiast ryby otwartopęcherzowe mogą w szybki sposób regulować zawartość gazową pęcherza pławnego. Zwłaszcza dotyczy to gatunków z rodzin: kąsaczowatych, sumowatych i karpiowatych. Kiedy potrzebują zmniejszyć ciśnienie to wypuszczają wówczas nadmiar gazu przez otwór gębowy bądź odbyt.

Natomiast kiedy konieczne jest zwiększenie ciśnienie w pęcherzu to wtedy przy użyciu otworu gębowego chwytają tlen z powierzchni wody. Umożliwia to stałe połączenie pęcherza pławnego z przełykiem. Z tego względu ryby o zamkniętym pęcherzu znacznie wolniej dostosowują się do zmian ciśnienia niż ryby otwartopęcherzowe.

Pęcherz pławny ryb pełni w życiu rybich okazów bardzo ważną rolę i ma do spełnienia różne zadania. Jest to specyficzny narząd wykształcony przez liczne gatunki ryb. Posiada on również zróżnicowaną budowę i kształt. Zwierzęta te mogą różnić się między sobą budową. Jednak zasadnicza anatomia ryb nie ulega większym zmianom.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...