GeoZoo » Kot » 12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami
12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami to zbilansowana dieta i ochrona kotów przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i odpowiednia dawka dziennego ruchu. Bardzo ważne w życiu kociego towarzysza są regularne odrobaczania i szczepienia wykonywane przez lekarza weterynarii.

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami pomoże utrzymać ich prawidłową kondycję i dobry stan zdrowia. Właściciel kota powinien zapewnić zwierzęciu dobrze wyważoną dietę i odpowiednie warunki bytowania. Podstawową opiekę zapewnia kotu jego opiekun, natomiast bardziej specjalistyczną lekarz weterynarii.

Podstawowe zasady prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami wpłynie korzystnie na ich dobrostan i długość życia. Należy utrzymywać optymalną masę kociego ciała. Nie wolno jest dopuszczać do nadwagi ani otyłości kota. Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie codziennego, świeżego i pełnowartościowego posiłku.

Najlepiej jak pokarm ten będzie sporządzony samodzielnie. Koty można karmić świeżym pożywieniem i dodatkowo podawać gotową karmę. Opiekunowie powinni posiadać odpowiedni zasób wiedzy na temat żywienia, pielęgnacji i zdrowia kotów.

Do 12 zasad prawidłowej opieki nad kotami należy zaliczyć:

  1. Prawidłowo wyważoną dietę, która jest warunkiem wspaniałej kondycji i dobrego samopoczucia. Kot jest zwierzęciem bezwzględnie mięsożernym, dlatego potrzebuje w posiłku znacznie większą dawkę produktów pochodzenia zwierzęcego niż pies.
  2. Suche karmy kupowane wyłącznie z pewnych źródeł i renomowanych firm. Na etykiecie kupowanej karmy powinien znajdować się jej skład.
  3. Nieprzerwany dostęp do czystej i świeżej wody, którą podczas upałów należy zmieniać częściej. Woda może być przegotowana lub filtrowana w domu. Filtr do wody można założyć w kranie lub dzbanku. Koty uwielbiają pić wodę bezpośrednio z kranu. Doskonałym rozwiązaniem jest fontanna do wody.
  4. Zasadzone w skrzyneczce czy dużej doniczce trawy dla kota. Poprawia ona trawienie i oczyszcza koci organizm z sierści. Jest to prawdziwy przysmak kotów niewychodzących. Nie wolno stosować żadnych nawozów, gdyż zwierzęta nie mogą mieć z nimi styczności.
  5. Zakupioną niedużą kuwetę, która powinna być wypełniona świeżym żwirkiem. Koty nie chcą załatwiać się do kuwety, jeśli będzie pachniała kocim moczem. Kuweta powinna znajdować się w pewnej odległości od wody i pokarmu dla kota.
  6. Zakupiony odpowiedni drapak. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie dwóch drapaków w różnych zakątkach domu. Drapaki powinny być wysokie i stabilne.
  7. Bezpieczne domowe i ogrodowe warunki. Nie wolno dopuścić do oparzenia kota iskrą z pieca czy gorącą wodą. Podczas wyjazdu samochodem czy motocyklem z garażu lub koszenia trawy nasz pupil powinien być zamknięty w domu.
  8. Odpowiedniej wielkości legowisko, które przeznaczone jest specjalnie dla kota. Należy je umieścić w zacisznym miejscu pokoju, bez przeciągów. Kocie posłanie jest ważne, ponieważ koty lubią spać nawet 16 godzin w ciągu doby.
  9. Właściwą pielęgnację w zależności od kociej rasy. Codzienne sprawdzanie skóry, zwłaszcza porą letnią kotom wychodzącym z domu. Poza tym należy przemywać codziennie oczy, sprawdzać uszy i w razie potrzeby przycinać kocie pazury.
  10. Usunięcie z miejsc w których przebywa kot roślin domowych, które mogą być dla niego trujące. Przykładem rośliny niebezpiecznej dla zdrowia i życia kota jest difenbachia. Szkodliwymi roślinami są również: bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, fikus czy fiołek alpejski. Takich kwiatów nie należy stawiać w zasięgu kociego przyjaciela.
  11. Wybranie dla kota odpowiednich zabawek i wspólną z nim zabawę. Wspaniałą zabawą jest patyk z umocowaną na końcu szmacianą myszką, piłeczką z dzwoneczkiem lub piórkiem. Po zabawie należy schować zabawki, aby nie uległy znudzeniu.
  12. Przyzwyczajanie kota od samego początku do podróżowania, zarówno samochodem czy pociągiem, a także innymi środkami lokomocji.

Pomiędzy kotem, a człowiekiem powinna zawiązać się pewna komunikacja, ponieważ przez długie lata zostanie on ludzkim towarzyszem. Dzięki posiadanej wiedzy na temat kociej natury możemy pomóc podopiecznemu w nadchodzących kłopotach albo skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.

W wieku geriatrycznym należy kotu również zapewnić właściwą opiekę.

Podsumowując 12 zasad prawidłowej opieki nad kotami wpłynie pozytywnie na ich stan zdrowia. Koci towarzysz powinien być bacznie obserwowany. W przypadku odbiegającego od normy wyglądu lub zachowania, należy udać się z kotem do weterynarza. Jednak trzeba pamiętać, że nie zawsze naszemu pupilowi musi dopisywać szampański humor. Nasza fauna to istoty żyjące, którym należy się szacunek i dobre traktowanie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]