12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

03/12/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami to zbilansowana dieta i ochrona kotów przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i odpowiednia dawka dziennego ruchu. Bardzo ważne w życiu kociego towarzysza są regularne odrobaczania i szczepienia wykonywane przez lekarza weterynarii.

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami pomoże utrzymać ich prawidłową kondycję i dobry stan zdrowia. Właściciel kota powinien zapewnić zwierzęciu dobrze wyważoną dietę i odpowiednie warunki bytowania. Podstawową opiekę zapewnia kotu jego opiekun, natomiast bardziej specjalistyczną lekarz weterynarii.

Podstawowe zasady prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami wpłynie korzystnie na ich dobrostan i długość życia. Należy utrzymywać optymalną masę kociego ciała. Nie wolno jest dopuszczać do nadwagi ani otyłości kota. Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie codziennego, świeżego i pełnowartościowego posiłku.

Najlepiej jak pokarm ten będzie sporządzony samodzielnie. Koty można karmić świeżym pożywieniem i dodatkowo podawać gotową karmę. Opiekunowie powinni posiadać odpowiedni zasób wiedzy na temat żywienia, pielęgnacji i zdrowia kotów.

Do 12 zasad prawidłowej opieki nad kotami należy zaliczyć:

 1. Prawidłowo wyważoną dietę, która jest warunkiem wspaniałej kondycji i dobrego samopoczucia. Kot jest zwierzęciem bezwzględnie mięsożernym, dlatego potrzebuje w posiłku znacznie większą dawkę produktów pochodzenia zwierzęcego niż pies.
 2. Suche karmy kupowane wyłącznie z pewnych źródeł i renomowanych firm. Na etykiecie kupowanej karmy powinien znajdować się jej skład.
 3. Nieprzerwany dostęp do czystej i świeżej wody, którą podczas upałów należy zmieniać częściej. Woda może być przegotowana lub filtrowana w domu. Filtr do wody można założyć w kranie lub dzbanku. Koty uwielbiają pić wodę bezpośrednio z kranu. Doskonałym rozwiązaniem jest fontanna do wody.
 4. Zasadzone w skrzyneczce czy dużej doniczce trawy dla kota. Poprawia ona trawienie i oczyszcza koci organizm z sierści. Jest to prawdziwy przysmak kotów niewychodzących. Nie wolno stosować żadnych nawozów, gdyż zwierzęta nie mogą mieć z nimi styczności.
 5. Zakupioną niedużą kuwetę, która powinna być wypełniona świeżym żwirkiem. Koty nie chcą załatwiać się do kuwety, jeśli będzie pachniała kocim moczem. Kuweta powinna znajdować się w pewnej odległości od wody i pokarmu dla kota.
 6. Zakupiony odpowiedni drapak. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie dwóch drapaków w różnych zakątkach domu. Drapaki powinny być wysokie i stabilne.
 7. Bezpieczne domowe i ogrodowe warunki. Nie wolno dopuścić do oparzenia kota iskrą z pieca czy gorącą wodą. Podczas wyjazdu samochodem czy motocyklem z garażu lub koszenia trawy nasz pupil powinien być zamknięty w domu.
 8. Odpowiedniej wielkości legowisko, które przeznaczone jest specjalnie dla kota. Należy je umieścić w zacisznym miejscu pokoju, bez przeciągów. Kocie posłanie jest ważne, ponieważ koty lubią spać nawet 16 godzin w ciągu doby.
 9. Właściwą pielęgnację w zależności od kociej rasy. Codzienne sprawdzanie skóry, zwłaszcza porą letnią kotom wychodzącym z domu. Poza tym należy przemywać codziennie oczy, sprawdzać uszy i w razie potrzeby przycinać kocie pazury.
 10. Usunięcie z miejsc w których przebywa kot roślin domowych, które mogą być dla niego trujące. Przykładem rośliny niebezpiecznej dla zdrowia i życia kota jest difenbachia. Szkodliwymi roślinami są również: bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, fikus czy fiołek alpejski. Takich kwiatów nie należy stawiać w zasięgu kociego przyjaciela.
 11. Wybranie dla kota odpowiednich zabawek i wspólną z nim zabawę. Wspaniałą zabawą jest patyk z umocowaną na końcu szmacianą myszką, piłeczką z dzwoneczkiem lub piórkiem. Po zabawie należy schować zabawki, aby nie uległy znudzeniu.
 12. Przyzwyczajanie kota od samego początku do podróżowania, zarówno samochodem czy pociągiem, a także innymi środkami lokomocji.

Pomiędzy kotem, a człowiekiem powinna zawiązać się pewna komunikacja, ponieważ przez długie lata zostanie on ludzkim towarzyszem. Dzięki posiadanej wiedzy na temat kociej natury możemy pomóc podopiecznemu w nadchodzących kłopotach albo skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.

W wieku geriatrycznym należy kotu również zapewnić właściwą opiekę.

Podsumowując 12 zasad prawidłowej opieki nad kotami wpłynie pozytywnie na ich stan zdrowia. Koci towarzysz powinien być bacznie obserwowany. W przypadku odbiegającego od normy wyglądu lub zachowania, należy udać się z kotem do weterynarza. Jednak trzeba pamiętać, że nie zawsze naszemu pupilowi musi dopisywać szampański humor. Nasza fauna to istoty żyjące, którym należy się szacunek i dobre traktowanie.


ZOBACZ TAKŻE

5 Ciekawostek o gekonie

5 Ciekawostek o gekonie

5 Ciekawostek o gekonie zobrazuje bardziej funkcjonowanie tych gadów żyjących na wolności i w niewoli. Występują one w Ameryce Północnej, ...
Czytaj Dalej
Stres u ryb

Stres u ryb

Stres u ryb jest niebezpieczny dla ich zdrowia i samopoczucia. Może być wywołany wieloma czynnikami. Najważniejszy jest właściwy wybór ryb, ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej

5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej

5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej dotyczy gryzonia, który na wolności żyje w Afryce. Występuje na terenach od Maroka do Kenii, ...
Czytaj Dalej
Terier tybetański

Terier tybetański

Terier tybetański to pies pasterski i towarzyszący, który przynosi szczęście. To stara rasa tybetańska. Jest on wspaniałym przyjacielem człowieka w ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie amadyńca

Żywienie i zdrowie amadyńca

Żywienie i zdrowie amadyńca to podstawa jego prawidłowego rozwoju i rozmnażania. Ptaki te racjonalne żywione i trzymana w czystych, przestronnych ...
Czytaj Dalej
Łupież u kota

Łupież u kota

Łupież u kota jest problemem skórnym, który obniża poziom życia zwierzęcia. Jest to nadmiernie łuszczący się naskórek. Przyczyną tego jest ...
Czytaj Dalej
Opieka nad alpakami

Opieka nad alpakami

Opieka nad alpakami wymaga fachowej wiedzy. Warto jest zapoznać się ze specjalistyczną lekturą na temat życia tych zwierząt. Największa populacja ...
Czytaj Dalej
Ryby do dużego akwarium

Ryby do dużego akwarium

Ryby do dużego akwarium to przeważnie duże okazy, ryby terytorialne lub towarzyskie, które wymagają obszernego zbiornika. Mogą to być gatunki ...
Czytaj Dalej
Opieka nad wiewiórką szarą

Opieka nad wiewiórką szarą

Opieka nad wiewiórką szarą bytującą w środowisku naturalnym uzależniona jest czasami od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone często ...
Czytaj Dalej
Jakie dźwięki wydają psy?

Jakie dźwięki wydają psy?

Jakie dźwięki wydają psy? Psy wydają rozmaite dźwięki, które człowiek nie zawsze rozumie. Zwierzęta te są bardzo rozmowne i dobrze ...
Czytaj Dalej
Amadyniec

Amadyniec

Amadyniec to gromada: ptaków, rząd: wróblowych i podrząd: śpiewających. Należy on do rodziny astryldowatych i podrodziny mniszek. Ze względu na ...
Czytaj Dalej
Kot bambino

Kot bambino

Kot bambino to bezwłosa i krótkonoga, karłowata wersja sfinksa. Jest to nowa rasa kotów, która przez całe życie wygląda jak ...
Czytaj Dalej