GeoZoo » Kot » KOT BURMILLA
Leżący kot na dywanie z wysuniętą łapką.

KOT BURMILLA

Kot Burmilla zaliczany jest do średniej wielkości kotów azjatyckich. Pochodzi on z Wielkiej Brytanii. Nazywany jest nierzadko kotem azjatyckim cieniowanym lub srebrzystym. Jego wizerunek pojawił się w grze Legend of the Green Dragon.

Kot Burmilla jest pięknym i atrakcyjnym kotem. Posiada cechy charakteru kota burmańskiego i persa. Pielęgnacja tej rasy nie jest skomplikowana. Wystarczy co dwa czy trzy dni wyczesywać jego sierść. Burmilla nie boi się wody i lubi kąpiele. 

Krótka historia

Kot Burmillazostał stworzony na skutek skrzyżowania kota burmańskiego z szynszylowym. Rasa ta powstała stosunkowo niedawno. Miało to miejsce w 1981 roku, kiedy Brytyjka miała kota rasy burmańskiej, a mężowi kupiła w prezencie persa szynszylowego. Koty wydały a świat potomstwo.

Miały one cieniowaną sierść barwy srebrzystoszarej, co było zaskoczeniem. Nazwa rasy pochodzi od rodziców, czyli chinchilla i burmese. Rasa ta została uznana w 1983 roku przez brytyjską organizację felinologiczną. Natomiast w 1987 roku zarejestrowała ją Międzynarodowa Organizacja Felinologiczna FIFe. Uprawniało to Burmilla do brania udziału w konkursach piękności.

Trzymany kot przez opiekuna.
Par Catza.net — GIC SE*Starstone's Zanny BML as 11, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32827267

Wygląd

Kot Burmilla to koci arystokrata. Posiada on dobrze umięśnione ciało. Waży w granicach 4 – 7 kg. Ma  średniej długości szyję i szeroką głowę, która jest lekko zaokrąglona. U nasady nosa posiada charakterystyczne zapadnięcie. Jego urocze oczy są duże i skośnie osadzone, koloru zielonego lub bursztynowego.

Długość jego życia wynosi około 15 lat.

Jego szerokie uszy mają u nasady okrągłe zakończenie. Ma średni lub długi ogon, który jest na końcu zaokrąglony. Posiada długie łapy. Tylne są dłuższe od przednich. Futro Burmilla jest krótkie i dobrze przylegające do ciała. Miękka i jedwabista sierść jest przeważnie koloru szarobiałego z ciemnymi pręgami. Umaszczenie może być również rude, niebieskie, brązowe czy czarne.

Zielono Oki kot patrzący w nas.

Temperament

Kot Burmillajest zwierzęciem inteligentnym i sprytnym, ponieważ samodzielnie potrafi otwierać drzwi. Uwielbia być w centrum zainteresowania. Jest kotem ciekawskim, czujnym i niezależnym, mającym swoje upodobania. Lubi poznawać otaczający go świat. Może być poddawany tresurze, gdyż szybko się uczy. Przepada za wspinaczką po drzewach i zwiedzaniem okolicy.

Jeżeli nie będzie wypuszczany z mieszkania, to będzie skakał po meblach.

Koty te nie znoszą samotności. Lubią towarzystwo dzieci i zwierząt. Jednocześnie jest to stworzenie ostrożne, czujne i podejrzliwe. Poza tym kochają zabawę, szczególnie ze swoim opiekunem. Dlatego jest to kot zrównoważony, wydający często różne dźwięki. Ponadto jak większość kotów czy psów lubią spać blisko swojego właściciela.

Podsumowując Kot Burmilla jest niesamowicie interesującym kocim przyjacielem. Nie jest polecany alergikom, ponieważ bardzo gubi sierść. Nie jest wskazany również ludziom zapracowanym, ze względu na to, że kot nie cierpi samotności. Warto podjąć decyzję o kupnie tej rasy,  ponieważ uwielbia on towarzystwo człowieka.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top