GeoZoo » Kot » Selkirk rex
Selkirk rex

Selkirk rex

Selkirk rex to młoda kocia rasa o krótkiej i długiej sierści. Ojczyzną tych zwierząt są Stany Zjednoczone. Pochodzą one ze skrzyżowania persa z kotem ze skręconą sierścią. Z tego względu we Francji nazywany jest „kotem owcą”. Zwierzęta te znajdują wielu pasjonatów wśród kocich pasjonatów. 

Selkirk rex to inteligentny i pojętny kot. Rasa ta pojawiła się po raz pierwszy w 1987 roku w Montanie, za sprawą amerykańskiej hodowczyni persów Jeri Newman. Zaczęto krzyżować te czworonogi z innymi persami i kotami egzotycznymi. Polecane są miłośnikom kotów, rodzinom z dziećmi oraz osobom samotnym i starszym.

Wygląd

Selkirk rex to nieduże koty o kręconym i miękkim futrze oraz jedyna rasa o pofalowanych wąsach. Za to odpowiedzialna jest przypadkowa mutacja genetyczna. Waga kotek waha się w granicach 3-4 kg, a kocurów 4-6 kg. Wysokość selkirk rex wynosi około 31 cm. Posiada on krępą i mocną sylwetkę. Głowa jego jest okrągła z wyraźnym nosem i krótką kufą.

Selkirk rex ma duże oczy, które mogą mieć barwę zieloną, niebieską lub żółtą. Natomiast jego średniej wielkości uszy są szeroko rozstawione. Ogon tego kota i kończyny są średniej długości. Posiada on włos okrywowy i podszerstek. Selkirk rex jest największym kotem o falowanej i gęstej sierści. Loczki tego kota przypominają owcze runo.

Rozmiar dojrzałego kota uzyskuje w wieku 1 roku, ale jego futro posiada ostateczny wygląd dopiero po dwóch latach. Stopień skręcenia sierści zmienia się w zależności od wieku, poziomu hormonów i pory roku. Występują we wszystkich odmianach barwnych. Koty te odpowiednio pielęgnowane mogą żyć nawet 20 lat.

Selkirk rex

Charakter i temperament

Selkirk rex to doskonały towarzysz człowieka. Potrzebuje on odpowiedniej dawki ruchu i nie lubi nudy. Jest bardzo rozmowny. Miauczeniem zwraca na siebie uwagę. Lubi życie w domowych warunkach. Uwielbia zabawy i przytulanie się do człowieka. Jest ciekawski, spokojny i przyjacielski. Lubi również figle i psoty.

Selkirk rex szybko dostosowuje się do zwyczajów panujących w domu. Jest odporny na różne warunki pogodowe, a zwłaszcza na zimno. Należy dostarczyć podopiecznemu dużo ciekawych zabawki w celu rozładowania energii i do zabicia nudy. Interaktywne zabawki zapewniają prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny zwierzęcia.

Szybko dogaduje się z innymi kotami, a także psami. Lubi dzieci, które trzeba nauczyć właściwego zachowania w stosunku do zwierząt. W domu sam może zostawać na krótko. To wspaniała żywa przytulanka, która wymaga troskliwej opieki i dobrze wyważonej diety. Jest on aktywnym kotem, który jest żądny przygód.

Selkirk rex ma szalony apetyt, dlatego trzeba na niego uważać. Powinien mieć podawane dobrze zbilansowane posiłki. Nie wolno dopuszczać do nadwagi, a tym bardziej otyłości kociego przyjaciela. Może chorować na wielotorbielowatość nerek i kardiomiopatię przerostową, której objawem jest zgrubienie mięśnia sercowego.   

Pielęgnacja

Selkirk rex nie jest trudny w pielęgnacji. Wymaga regularnego czesania sierści, 2-3 razy w tygodniu. Trzeba również codziennie przemywać mu oczy, ponieważ mają tendencję do łzawienia. Poza tym wymaga systematycznego czyszczenia uszu ze względu na produkcję nadmiernej ilości woskowiny. Nie należy również zapominać o regularnym przycinaniu zbyt długich pazurów.

Podsumowując selkirk rex szybko przystosowuje się do nowych warunków życia. Lubi podróżować samochodem i nie boi się głośno pracującego domowego sprzętu. Jest to pogodny, bystry i zabawny kot. Świetnie dogaduje się z innymi kotami i lubi ich towarzystwo. Cena ich wynosi około 3 tysięcy złotych. Mniej uczulają od innych kotów, dlatego polecane są alergikom.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top