GeoZoo » Pies » Sealyham terrier
Sealyham terrier

Sealyham terrier

Sealyham terrier to mały pies o dużych walorach myśliwskich.  Jest on dalszym krewniakiem foksteriera. Sealyham terrier doskonale nadaje się na towarzysza domowego. W Polsce hodowla tych czworonogów nie jest zbytnio rozpowszechniona. Sealyham terrier  to bardzo miła i urokliwa rasa.

Sealyham terrier powstał w wyniku działań hodowlanych kapitana Johna Edwardsa z Sealyham w Walii. Pod koniec XIX wieku krzyżował on foksteriery, dandie dinmont terrier, a także welsh corgi. W wyniku tych krzyżówek narodził się odważny pies myśliwski, małych rozmiarów i o jasnej szacie. Miał być używany do polowań na lisy i borsuki.

Ostatecznie rasa ta została zarejestrowana w 1910 roku w brytyjskim Kennel Clubie. Przed II wojną światową psy te znalazły w Polsce zamiłowanych hodowców. Kynologia angielska zaliczyła te czworonogi do ras  młodszych. Ze względu na swoje walory zostały ponownie rozpowszechnione, jako psy myśliwskie, a także w charakterze czworonogów pokojowych.

Wygląd

Sealyham terrier to nieduży pies, ale dość ciężki. Masa ciała czworonoga nie powinna przekroczyć 9 kg, a suki 8,1 kg. Wysokość w kłębie sięga do 30 cm. Grzbiet jest równy. Tułów średniej wielkości, ale bardzo giętki. Szeroka i głęboka klatka piersiowa jest nisko osadzona pomiędzy kończynami. Sealyham terrier posiada długą i mocną głowę, która jest szeroka pomiędzy uszami.

Sealyham terrier ma dobrze osadzone oczy, które są okrągłe, ciemne i średniej wielkości. Nos powinien być koloru czarnego. Uszy średniej wielkości są lekko zaokrąglone przy końcach. Płatem małżowinowym przylegają one do policzków. Szczęki są silne, a zgryz jest nożycowy. Zęby są równe, szerokie i mocne.

Dobrze zachodzące na siebie kły są długie w stosunku do rozmiarów psa. Szyja jest dość długa, muskularna i gruba. Kończyny przednie krótkie, proste i mocne. Tylne nogi wyjątkowo silne w porównaniu z wielkością czworonoga. Uda muskularne i dobrze w kolanach ukątowane. Ma okrągłe łapy tzw. „kocie” o silnej podeszwie. Ogon krótki, wysoko osadzony i noszony do góry.

Sealyham terrier posiada wyjątkowo odporną szatę na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Okrywa włosowa dwuwarstwowa: włos okrywowy z podszerstkiem. Sierść długa, twarda, sztywna i szorstka. Umaszczenie najczęściej całkiem białe lub z jasnożółtymi, brązowymi albo szarymi czyli „borsuczymi” plamkami na uszach i grzbiecie.

Za wady uważane są:

  • jasne lub małe oczy,
  • uszy stojące, tulipanowe lub załamane do tyłu,
  • jasny albo cielisty nos,
  • wysunięta do przodu żuchwa,
  • szata miękka albo wełniasta,
  • nadmiar czerni w umaszczeniu.

Sealyham terrier

Zachowanie i temperament

Sealyham terrier to uroczy i  łagodny pies do towarzystwa. Jest on także psem myśliwskim i norowcem, zwłaszcza pierwszorzędnym szczurołapem. Dzięki swojej odwadze i bardzo mocnym szczękom może być dzielnym obrońcą człowieka, jeżeli zajdzie taka potrzeba. To bardzo bystry i spostrzegawczy czworonożny przyjaciel, który obdarzony jest wspaniałym węchem.

Sealyham terrier to aktywny pies o krótkich nogach. Porusza się swobodnie i płynnie. Ma energiczne ruchy o dużych wykrokach. Jest bardzo inteligentny i pojętny do nauki. Szybko przywiązuje się do swojego właściciela. Uwielbia wspólne zabawy i spacery ze swoim opiekunem. Nie jest czworonogiem konfliktowym.

Sealyham terrier jest przyjaźnie nastawiony do innych psów i ludzi. Nie szczeka wiele i nie wymaga dużo ruchu. Wyróżnia się siłą i odwagą. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy regularnie rozczesywać sierść i zadbać o utrzymanie białego umaszczenia. Polecany jest osobom samotnym, a także rodzinom z dziećmi.

Sealyham terrier to nieugięty i wierny przyjaciel człowieka, który potrafi kochać bezgranicznie i szczerze. To spokojny i zrównoważony pies o umiarkowanym temperamencie. Wygląda bardzo efektownie, gdy jest odpowiednio zadbany. Jednak ta śliczna i nietuzinkowa rasa jest jeszcze w Polsce mało znana.

Scroll to Top