GeoZoo » Kot » KOT NIEŚMIAŁY
Rudy kot nieśmiały zasłaniający oczy łapkami

KOT NIEŚMIAŁY

Kot nieśmiały nie przechodził zwykle wcześniej socjalizacji. Jest on nieufny w stosunku do ludzi. Takie zwierzę w swoim dotychczasowym życiu nie nawiązywało więzi z człowiekiem. Z tego względu wymaga wyjątkowego podejścia. Właściciel kota powinien uzbroić się w cierpliwość podczas pracy z nieśmiałym kotem.  

Kot nieśmiały nie ma rozwiniętej potrzeby nawiązywania kontaktów społecznych z człowiekiem. Przyczyn takiego zachowania może być wiele. Niekiedy są to wcześniejsze traumatyczne przeżycia zwierzęcia. Problemem może być również sposób wychowywania kotów. Ważne jest, aby kocięta od początku przebywały w środowisku, które zapewni im bezpieczny styl życia i prawidłowy rozwój.

Nowy dom

Kot nieśmiały w nowym domu powinien mieć czas na aklimatyzację. Przed przybyciem nowego członka rodziny należy stworzyć mu bezpieczny dom. Trudno mu będzie przywyknąć do odmiennych warunków życia, od prowadzonych wcześniej. Dlatego warto zachęcać go do poznawania nowych przedmiotów w domu i wspólnych zabaw z opiekunem czy innymi kotami.

Złe traktowanie kota, krzyki i hałasy sprawiają, że kot staje się nerwowy i lękliwy. Wystarczy wizyta nieznajomego, a kot schowa się w kącie. Na przykład przestraszony futrzak ma rozbiegane oczy i trzyma ogon pomiędzy tylnymi kończynami.

Kot pozbawiony ludzkiego zainteresowania będzie nieufny i wycofany.

Dobrym rozwiązaniem dla kota nieśmiałego jest umieszczenie go przez pewien czas w oddzielnym pokoju, kojcu czy dużej klatce. Należy postawić w nim miseczki z jedzeniem, posłanie i kuwetę oraz położyć kilka zabawek. Klatkę od strony legowiska najlepiej jest zakryć kocem. Sprawi to, że podopieczny będzie miał poczucie bezpieczeństwa.

Kot nieśmiały do nowego miejsca przystosowuje się stopniowo. Na początku jest nieufny, nie lubi krzyków, hałasów i gości. Adaptacja nowych warunków może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Każdy kot ma inny charakter i sposób bycia. W ciągu kilku dni kot przeważnie przyzwyczai się do domowych dźwięków, głosów domowników i zapachów otoczenia.

Kot nieśmiały dobrze traktowany może po pewnym czasie zmienić swój stosunek do ludzi. Opiekun powinien być dumny ze swojej wytrwałości i postępów kota. Praca z kocim przyjacielem może przynieść nieoczekiwane efekty, należy tylko uzbroić się w cierpliwość. Zastraszane wcześniej zwierzę stanie się w rezultacie pewne siebie i pozbędzie się strachu. Nastąpi akceptacja nowego domu dla kota.

Kot sykający siedząc na koszyku wiklinowym.

Postępowanie z kotem nieśmiałym

Kot nieśmiały i wycofany często bywa nerwowy. Dlatego należy dać mu czas do przystosowania się do nowych warunków życia. Nigdy nie należy uszczęśliwiać kota swoją obecnością na siłę. Nieśmiały podopieczny powinien stopniowo przywyknąć do swojego właściciela i pozostałych domowników.

W domu należy zachowywać się normalnie. Trzeba sprzątać, odkurzać, rozmawiać czy słuchać radia. Najlepiej w innym pokoju, niż przebywa kot nieśmiały. Nie jest konieczne chodzenie koło niego na palcach, ponieważ nadmierna cisza też nie jest wskazana. Ważne jest, żeby mówić do kota i wołać go po imieniu. W ten sposób pupil oswaja się z ludzkim głosem.

Kiedy kot przyzwyczai się już do stałego rozkładu dnia można z nim przebywać kilka minut parę razy dziennie. Po kilku tygodniach należy poświęcać mu więcej czasu i być z nim podczas jego posiłku. W ten sposób opiekun akcentuje pupilowi, że jest blisko niego, ale nie narzuca się zwierzęciu.

Pierwszym sukcesem będzie akceptacja przez kota prób nawiązywania z nim kontaktu. W dalszym ciągu powinno się spędzać z nim po kilkanaście minut dziennie. Kiedy kot zaakceptuje już całkowicie obecność człowieka, można go spróbować dotknąć. Należy przygotować się na różne reakcje kota. Pupil może zacząć syczeć i groźnie mruczeć. Takie reakcje nie są rzadkością.

W niedługim czasie koci opiekun będzie w stanie samodzielnie ocenić zachowanie pupila i jego postępy. Kota nie powinno się głaskać po kończynach, podbrzuszu i ogonie. Większość kotów nie akceptuje dotykania w tych miejscach.

Dobrze jest głaskać kota po głowie i za uszami, a następnie delikatnie po grzbiecie.

Po kilku próbach będzie wiadomo, jakie pieszczoty lubi kot nieśmiały. Podopieczny w ten sposób przyzwyczaja się do zapachu człowieka i jego dotyku. Zawsze należy mówić do niego spokojnym tonem, a postępy nagradzać smakołykiem. Obserwując kota podczas głaskania można dowiedzieć się, kiedy zacznie akceptować swojego opiekuna.

Zadowolenie pupila

Pierwszym sygnałem jest przymykanie lub zamykanie oczu podczas głaskania. Oznacza to, że kot jest zadowolony i czuje się bezpiecznie. Później zwykle pupil sam domaga się pieszczot i przyciska głowę do głaszczącej go ręki. Koty przeważnie uwielbiają głaskanie ich pod brodą. Warto to zrobić podczas karmienia, ponieważ głowa kota znajduje się nisko.  

Przyjemność jedzenia ulubionego pokarmu sprawia, że pupil nie powinien bronić się przed głaskaniem. Kiedy kot jest szczęśliwy unosi tylną część ciała i ogon, gdy ludzka dłoń głaska go wzdłuż tułowia. Najwyższą oznaką zadowolenia jest ciche mruczenie kota.

Etapy głaskania i przemawiania do pupila należy regularnie powtarzać.

Podsumowując kot nieśmiały po pewnym czasie zaufa swojemu opiekunowi i przekona się do niego. Nie należy spodziewać się nagłej zmiany zachowania kota. Relację z kocim towarzyszem należy budować małymi kroczkami i utrwalać postępy pupila. Aklimatyzacja nieśmiałego kota jest zwykle procesem trudnym i długotrwałym.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top