Opieka nad konurą słoneczną

Opieka nad konurą słoneczną

06/03/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Opieka nad konurą słoneczną wymaga pewnego zasobu wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem ptasiego towarzysza, trzeba się zapoznać z jego potrzebami i stylem życia. Hodowla konury słonecznej polecana jest przede wszystkim pasjonatom ptaków ozdobnych.

Opieka nad konurą słoneczną nie jest skomplikowana, ponieważ należy ona do ptaków niewymagających, odpornych i łatwych do oswojenia. Pomysł zakupu egzotycznego ptaka dobrze jest skonsultować z członkami rodziny. Nowego ptaka należy zaznajomić ze zwierzętami żyjącymi w domu. Na czas urlopu podopieczny powinien trafić pod opiekę zaufanej osoby.

Bezpieczny dom

Opieka nad konurą słoneczną sprawi opiekunowi wiele radości i ciekawych spostrzeżeń. Przyszły właściciel papugi, który decyduje się na ptasiego przyjaciela powinien kochać świat zwierząt, a zwłaszcza ptaków. Bardzo ważne, żeby znał ich upodobania i zachowanie oraz potrzeby.

Priorytetowe czynności do wykonania, aby ptaki były zdrowe i szczęśliwe to:

  • Zamontowanie witryny w zacisznym i widnym miejscu pokoju. Papugi nie powinny znajdować się w przeciągach. Nie jest wskazana również zbyt wysoka wilgotność w mieszkaniu.
  • Zamontowanie w pomieszczeniu dla papugi poidła kulkowego i karmników, które trzeba codziennie myć. Pojemniki powinny być solidnie przytwierdzone do ścian witryny, żeby konura słoneczna nie była w stanie ich wyjąć ani przesuwać.
  • Podawanie codziennie świeżej wody, suchego pokarmu oraz czystych i świeżych owoców i warzyw. Warto pamiętać także o zieleninie i ulubionych orzechach.
  • Usuniecie z klatki miękkiego pokarmu niezjedzonego przez papugę.
  • Poświęcanie czasu na zaglądanie do woliery, co najmniej dwa razy dziennie w celu sprawdzenia zachowania i wyglądu ptaka.
  • Regularne przemywanie witryny pokojowej wilgotną gąbką lub ściereczką.
  • Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajduje się konura słoneczna.
  • Zabezpieczenie grzejników, lekarstw czy toksycznych roślin przed dostępem do nich konury słonecznej.
  • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie w przypadku wypuszczenia z klatki konury słonecznej. Dodatkowo zabezpieczenie kabli elektrycznych, żeby nie doszło do porażenia papugi prądem.
  • Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w witrynie pokojowej lub wolierze ogrodowej czy pokoju.

Konura słoneczna

Mieszkanie konury słonecznej

Opieka nad konurą słoneczną to bardzo interesujące zajęcie. Papuga ta może być trzymane w przestronnej witrynie czy w wolierze ogrodowej. Można również dla niej przeznaczyć specjalny pokój. Duże witryny są doskonałym rozwiązaniem dla pary papug tego samego gatunku. Konura słoneczna to średniej wielkości ptak, który potrzebuje obszernego własnego mieszkania. Może być dla niej przeznaczona pokaźnych wymiarów metalowa klatka. 

Witryna pokojowa

Witryna pokojowa jestdostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Przeważnie wyposażona jest ona w kółka, co ułatwia przesuwanie jej  po mieszkaniu, na balkon czy taras. Witryna taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania pary konur słonecznych. Szkielet woliery powinien być z metalowych prętów i całość należy obciągnąć mocną siatką. Wymiary klatki na kółkach to zwykle: 200 cm długość, szerokość 100 cm, a wysokość 150 cm. Witrynę można zmontować samodzielnie i dostosować do wysokości pokoju.

Woliera zewnętrzna

Woliera zewnętrzna to duże iprzestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte mocną drucianą siatką i zadaszone. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej, która powinna być zabezpieczona od wiatru i silnych promieni słonecznych. Najlepiej połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym konura słoneczna znajdzie schronienie.

Kształty i wielkości wolier może być rozmaita w zależności od inwencji twórczej człowieka i możliwości powierzchniowych. Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i gryzoniami. Woliery zewnętrzne mogą zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w baseniki z wodą przepływową. Nadają się one do trzymania ptaków latem i wiosną.

Pokój dla konury słonecznej

Pokój dla konury słonecznej może zostać wydzielony w dostatecznie dużym mieszkaniu czy na ocieplanym strychu. Urządzenie pokoju zależy od kreatywności hodowcy. Najważniejsze, żeby pomieszczenie przypominało środowisko naturalne hodowanych papug. Warto jest posadzić w dużych donicach trawę i krzewy. Umieścić konary, przypominające drzewo czy nieduży pień.

Można również ułożyć kilka kamieni, które będą imitowały górskie otoczenie. W takim pokoju siatką powinny być zabezpieczone grzejniki, okna i źródło światła. Natomiast podłogę należy wysypać czystym i drobnym piaskiem. W pomieszczeniu powinna być sprawna wentylacja, odpowiednia temperatura i zachowana właściwa wilgotność.

Wyposażenie ptasiego mieszkania

Opieka nad konurą słoneczną wymaga regularnej obserwacji wyglądu i zachowania papugi. Wyposażeniem witryny pokojowej lub woliery ogrodowej czy pokoju są naczynia na wodę i ziarno. Powinny one być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na wolierze dozowniki.

Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli. Najlepiej, jak są to gałązki różnej grubości. W mieszkaniu konury słonecznej nie powinno zabraknąć krzaków, trawy, gałęzi i pni. Do woliery należy włożyć zabawki, aby papugi miały zajęcie.

Konury słoneczne bez problemu rozmnażają się w ogrodach zoologicznych.

W środowisku naturalnym ptaki te budują gniazda w dziuplach. Z tego względu para dorosłych papug powinna mieć wolierę wyposażoną w kilka przestronnych budek lęgowych. Dna budek trzeba wysypać trocinami zmieszanymi ze zwilżonym torfem. Samica do wybranej budki składa przeważnie 4 jaja. Wysiaduje je w granicach 26-30 dni. Budkę lęgową potomstwo opuszcza po 55 dniach.

Miskę ze świeżą i czystą wodą można umieścić w wolierze. Woda powinna sięgać maksymalnie do ptasiego brzucha. Nie należy niczym wycierać ptaki. Wystarczy umieścić je w ciepłym pomieszczeniu i poczekać, jak same wyschną. Konury słoneczne to bardzo towarzyskie papugi. Z tego względu pod nadzorem opiekuna należy wypuszczać je z witryny pokojowej, żeby swobodnie mogły przemieszczać się w mieszkaniu.

Opieka nad konurą słoneczną jest bardzo ważna w życiu tych pięknych i kolorowych papug. Do hodowli domowej przeważnie trafiają młode osobniki. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury, możemy pomóc papugom w kłopotach lub skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. W naturze głównym zagrożeniem ptaków jest handel dzikimi zwierzętami i utrata siedlisk.


ZOBACZ TAKŻE

Kot orientalny krótkowłosy

Kot orientalny krótkowłosy

Kot orientalny krótkowłosy pochodzi z Wielkiej Brytanii. Jest to średniej wielkości zwierzę. Rasa ta jest bardzo inteligentna i zwinna. Kot ...
Czytaj Dalej
Opieka nad fretką

Opieka nad fretką

Opieka nad fretką nie jest zajęciem kłopotliwym ani czasochłonnym. Fretki są małymi drapieżnikami należącymi do rodziny łasicowatych. Zwierzątko to nie ...
Czytaj Dalej
Opieka nad bystrzykiem neonowym

Opieka nad bystrzykiem neonowym

Opieka nad bystrzykiem neonowym to pełnowartościowe dieta i odpowiednie warunki bytowania. Decydując się na zakup rybich okazów należy sprostać ich ...
Czytaj Dalej
Piżmak amerykański

Piżmak amerykański

Piżmak amerykański to królestwo: zwierząt, gromada: ssaki, typ; strunowce, rząd: gryzonie. Należy on do rodziny chomikowatych i rodzaju piżmaków. Gryzonie ...
Czytaj Dalej
Kastracja psa

Kastracja psa

Kastracja psa polega na całkowitym usunięciu gruczołów rozrodczych czyli jajników albo jąder. Taki zabieg eliminuje rozrodczość. Dobrze przeprowadzony zabieg kastracyjny przez ...
Czytaj Dalej
Opieka nad aleksandrettą

Opieka nad aleksandrettą

Opieka nad aleksandrettą wymaga podstawowej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza należy zapoznać się ze specjalistyczną literaturą. Warto jest ...
Czytaj Dalej
Kot z najdłuższym ogonem

Kot z najdłuższym ogonem

Kot z najdłuższym ogonem znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Jest to kot rasy maine coon, który wywodzi się z Ameryki ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie fretki

Żywienie i zdrowie fretki

Żywienie i zdrowie fretki to podstawa prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Wpływa także na styl życia i właściwe funkcjonowanie tego gatunku.  Oswojona ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego przekłada się na jego kondycję i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być urozmaicona i ...
Czytaj Dalej
Najdłużej żyjący gryzoń

Najdłużej żyjący gryzoń

Najdłużej żyjący gryzoń na świecie to golec piaskowy. Nazywany jest również nagim kretoszczurem. Jest to ssak z królestwa: zwierząt, typu: ...
Czytaj Dalej
Pudel

Pudel

Pudel jest rasą zróżnicowaną pod względem wielkości i umaszczenia. Czworonogi te nie tylko różnią się między sobą wzrostem, ale również ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty wpływa na jej rozwój i samopoczucie. Papugi źle reagują na nieświeży pokarm. Aleksandretta właściwie żywiona i ...
Czytaj Dalej