GeoZoo » Zoologia » Opieka nad szopowatymi
Opieka nad szopowatymi

Opieka nad szopowatymi

Opieka nad szopowatymi nie jest łatwym zajęciem. Wymaga czasu i zaangażowania. Wato zapoznać się ze specjalistycznymi podręcznikami na temat tych egzotycznych stworzeń. Zwierzę z rodziny szopowatych dobrze traktowane stanie się doskonałym towarzyszem człowieka. Niektóre gatunki można nabyć z hodowli.

Opieka nad szopowatymi wymaga dużej odpowiedzialności ze strony opiekunów w hodowlach i w ogrodach zoologicznych. Należy pamiętać o braniu na ręce młodych zwierząt. Rozwija to w nich prawidłową socjalizację z człowiekiem. Nie wolno niepokoić szopowatych, które mogą stać się nieufne i nerwowe. Dzieci należy nauczyć właściwego zachowania w obecności wszystkich zwierząt.

Domowa hodowla szopowatych

Opieka nad szopowatymi to duże wyzwanie dla jego opiekuna. Niektóre z nich są trudne do ułożenia. Bywają również uparte i ciekawskie. Zainteresuje ich każdy zakamarek domu. Niekiedy trudno przewidzieć ich zachowanie wobec innych zwierząt czy ludzi. Każdy gatunek tych zwierząt ma swoje indywidualne potrzeby i wymagania. Posiadają często cechy zarówno psów, jak i kotów.

Niektóre z tych zwierząt szybko można oswoić i wychodzić z nimi na spacery w szelkach i na smyczy. Opieka nad szopowatymi wiąże się z zebraniem na ich temat dużo istotnych informacji. Pomoże to w zapewnieniu im odpowiedniego standardu życia. Istotną rolę odgrywa zakup zdrowego osobnika. Poczatkujący hodowca powinien skorzystać z pomocy doświadczonej osoby.

Do nowych warunków życia łatwiej przyzwyczajają się młode osobniki. Zwierzę z rodziny szopowatych powinno znać zasady panujące w domu. Wiele z nich uwielbia pieszczoty i zabawy z ludźmi, psami czy kotami. Szopowatym należy także dostarczyć zabawki podobnie, jak psom czy kotom. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, gdy zostają same w domu przez kilka godzin.

Niektóre z nich można nauczyć różnych sztuczek.

Mieszkanie szopowatych

Opieka nad szopowatymi to stworzenie im bezpiecznych warunków bytowania. Mieszkanie szopowatych należy dostosować do ich potrzeb w środowisku naturalnym. Dobrym rozwiązaniem jest obszerna metalowa klatka bądź ogrodowa woliera. Najlepiej jest jednak przeznaczyć jeden pokój w mieszkaniu do dyspozycji szopowatego, w którym nie powinny stać meble.

Opieka nad szopowatymi to również przeznaczenie dla niego odpowiedniego legowiska i nauczenia go czystości. Należy regularnie podawać świeżą i czystą wodę i usuwać niedojedzony pokarm. Naczynia na pokarm powinny być wykonane z metalu, porcelany lub szkła. Można z niektórymi zwierzętami wychodzić na spacer na smyczy, aby tam załatwiły swoje potrzeby.

Żywienie i zdrowie szopowatych

Bezpieczny dom

Opieka nad szopowatymi wymaga dosyć dużo obowiązków, czasu i cierpliwości. Podopiecznemu umilimy życie, gdy wypuścimy go z klatki w celu poznania otoczenia. Taka sytuacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie szopowatego w pomieszczeniu bez mebli. Zwierzątko wówczas nie ulegnie zaklinowaniu pomiędzy regałami.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie przewody od urządzeń elektrycznych. Szopowaty pozbawiony jest wtedy możliwości ich przegryzienia. Drzwi pomieszczenia, gdzie biega pupil należy zamknąć. Uniemożliwia to ucieczkę podopiecznego do innych pomieszczeń w domu bądź na dwór.

Ponadto trzeba również pochować lekarstwa, środki chemiczne ostre przedmioty czy trujące rośliny. Nie wolno zostawiać w zasięgu szopowatego plastikowych toreb na zakupy i otwartych okien. Nie należy również narażać pupila na przeciągi i działanie silnych promieni słonecznych, które mogą doprowadzić do udaru.

Opieka nad szopowatymi powinna być dla ich opiekunów przyjemnością. Są to zwierzęta dla ludzi odpowiedzialnych, którzy potrafią zaangażować się w wychowanie pupila przez jego całe życie. Poza tym właściciel szopowatego powinien być osobą zdyscyplinowaną i odpowiedzialną.

Obserwacja pupila i wspólna z nim zabawa przyniesie opiekunowi satysfakcję i dużo radości.

Opieka nad szopowatymi wymaga dużo cierpliwości i fachowej wiedzy. Socjalizacja tych zwierząt jest czasochłonna. Szopowate są polecane zwłaszcza miłośnikom tych egzotycznych ssaków. Każde zwierzę domowe potrzebuje ludzkiego dozoru i opieki. Za szkody wyrządzone przez stworzenie ponosi jego właściciel. Szopowate prawidłowo karmione i odpowiednio hodowane, będą długo żyły w zdrowiu i dobrobycie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top