GeoZoo » Pies » BEZPIECZEŃSTWO PSA
Bezpieczeństwo psa

BEZPIECZEŃSTWO PSA

Bezpieczeństwo psa i jego dobrostan uzależniony jest od jego opiekuna. Odpowiedzialność za wszelkiego rodzaju urazy, krzywdy czy zaginięcie czworonożnego przyjaciela ponosi jego właściciel. Należy stworzyć psu bezpieczny dom, w którym będzie szczęśliwy. 

Bezpieczeństwo psa jest bardzo ważne w jego przestrzeni życiowej. Psi przyjaciel najlepiej czuje się, gdy może dowolnie przebywać w domu, zapewniającym mu poczucie bezpieczeństwa, jeść, sypiać, pieścić się  i uczestniczyć w zabawach ze swoim opiekunem, a także wychodzić do ogrodu, na podwórko czy na spacer.  

Bezpieczny dom dla czworonoga

Przygotowując się do przyjęcia szczenięcia należy pamiętać, żeby zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa. Pies jako zwierzę terytorialne jest świetnym obserwatorem i lubi mieć dostęp do każdego miejsca w domu.

Przede wszystkim należy zabezpieczyć:

  • Balkon, z którego szczenię czy pies dojrzały może wypaść.
  • Szczelność parkanu w przydomowym ogródku.
  • Dostęp do substancji chemicznych i toksycznych poprzez odpowiednie ich pozamykanie i pochowanie.
  • Przewody elektryczne przed szczenięciem szukającym nowych wrażeń, szczególnie sprawdzić osłonę kabli.
  • Domowe rośliny, które mogą być dla zwierzęcia toksyczne.
  • Dostęp do popiołu z papierosów, który stanowi zagrożenie dla psich oczu i skóry. Niebezpieczne są także iskry.

Balkon zarówno na parterze czy to na wyższych kondygnacjach stanowi dla psiego pupila dużą atrakcję, ale też zawsze niebezpieczeństwo. Należy zabezpieczyć całą powierzchnię balkonu. Bezpieczeństwo psa to stabilna siatka balkonowa. Do tego celu najlepiej użyć materiału bezpiecznego dla zwierząt, wstawiając siatkę wytrzymałą i trwałą.

Na rynku dostępne są specjalne wzmocnione siatki, aby pies nie mógł jej rozgryźć ani oberwać swoim ciężarem. Nie wolno zostawiać żadnych szpar po bokach, by nie utkwiła w nich głowa psa. Na początku należy bacznie obserwować pupila w jego nowej przestrzeni, szczególnie ciekawskie szczenię.

Bezpieczeństwo psa

Przydomowy ogród

Bezpieczeństwo psa to wszystkie niezbędne elementy składające się na dobrostan pupila, które mogą również zapewnić mu szczęście i długie lata życia u boku swojego troskliwego opiekuna. Psi towarzysz, który lubi zabawy w ogrodzie, powinien mieć zabezpieczony teren. Ogrodzenie powinno być szczelne, a furtka najlepiej, gdy jest automatyczna.

Dobrym rozwiązaniem jest nauczenie psa brania pokarmu tylko od domowników.

Należy upewnić się czy pupil nie przejdzie przez ogrodzenie lub je nie podkopie,  a także zabezpieczyć rośliny rosnące w ogrodzie, które mogą okazać się dla psa niebezpieczne. Poza tym zachować szczególną ostrożność przy koszeniu trawy, by psiak nie podszedł pod pracującą kosiarkę, ponieważ szczenięta mają różne ciekawe pomysły. Każde stworzenie poruszające się po dworze powinno być także zaszczepione, zwłaszcza przed wścieklizną.

Spacery na smyczy

Bezpieczeństwo psa to wychodzenie z nim na spacer przy zastosowaniu alternatywnego rozwiązania w formie obroży czy szelek i smyczy. Dla niektórych ras, zwłaszcza małych najlepszym rozwiązaniem są szelki. Psy szybko się uczą i znaczna ich część potrafi chodzić na smyczy, którą wybiera się w zależności od wielkości czworonoga. W ten sposób mogą zwiedzać okolicę, poznając teren i inne zwierzęta.

W środowisku miejskim, gdzie panuje duży ruch wychodzenie z psim przyjacielem na smyczy jest wielką zaletą, ponieważ nie jest narażony na niebezpieczeństwo. Na przykład nie wpadnie pod samochód czy nie pogryzie go inny pies. Czworonogi nauczone spacerowania w szelkach i na smyczy, chcą to robić nawet kilka razy dziennie, niezależnie od wolnego czasu opiekuna czy warunków atmosferycznych panujących na dworze.

Bezpieczeństwo psa

Bezpieczne podróże z psem

Bezpieczeństwo psa to podróżowanie pupila w transporterze lub pasy bezpieczeństwa dla czworonoga, które zostały specjalnie przetestowane w celu zapewnienia psiemu przyjacielowi bezpieczeństwa podczas wypadku drogowego. Kupienie takich pasów nie jest tanią inwestycją, ale warto jest zabezpieczyć pupila.

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać samego psa w samochodzie.

Niedopuszczalne jest, aby pies miał pełną swobodę w pojeździe, ponieważ mógłby przeszkadzać kierowcy podczas jazdy i jest narażony na przewracanie się przy hamowaniu. Pupila  można od małego nauczyć podróżowania samochodem, a także różnymi środkami transportu. Jeżeli podróż trwa ponad godzinę, to należy zrobić przerwę, w czasie której pies może napić się wody czy wyjść z opiekunem z samochodu i odbyć krótki spacer.

Jazda środkami transportu powinna być dla pupila przyjemnością, a nie stresem. W autobusie, tramwaju czy pociągu pies powinien przebywać na smyczy i w kagańcu. W samolocie pies może podróżować w luku bagażowym, a małe rasy w transporterze. Podczas wyjazdu pupil może być nerwowy.

Kiedy pies cierpi na chorobę lokomocyjną, to należy zasięgnąć porady weterynarza.

Zabranie psa w podróż wiąże się z zabezpieczeniem go nie tylko przed pasożytami, ale także przed zaginięciem. Dobrym rozwiązaniem jest założenie mu elastycznej obróżki z plakietką zawierającą numer telefonu, tatuaż lub można wszczepić pod skórę elektroniczny chip, który jest skuteczną i niekosztowną metodą identyfikacji domowego zwierzęcia, a także zaopatrzyć  pupila w GPS, który zaprowadzi nas do zaginionego stworzenia.

Bezpieczeństwo psa jest bardzo ważne, obok pożywienia, szczepień i zdrowego trybu życia. Atrakcyjność psiego terytorium znacznie podnosi prawidłowo zabezpieczone mieszkanie, w którym pies ma dostęp do osiatkowanego balkonu i ogrodzonej posiadłości.

Należy pamiętać, że wypuszczenie zwierzęcia bez kontroli wiąże się z dużym zagrożeniem.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]