GeoZoo » Gryzoń » WARUNKI HODOWLANE MYSZ I SZCZURÓW
Hodowla mysz i szczurów

WARUNKI HODOWLANE MYSZ I SZCZURÓW

Mysz, jak również szczur są zwierzętami wspaniale nadającymi się do hodowli domowej. Nie są to gryzonie tak popularne, jak świnki morskie, chomiki czy szynszyle, ale tańsze i łatwiejsze w hodowli od innych zwierząt.

Mysz i szczur jest inteligentny, czysty, a ich wymagania żywieniowe i lokum nie są kosztowne. Poza tym nie trzeba te gryzonie wyprowadzać na spacer, można je na dłuższy czas same zostawić w mieszkaniu. Są one świetnymi zwierzątkami dla dzieci, które nauczą się przy nich sprawowania opieki i odpowiedzialności.

Przed zakupem myszy czy szczura należy przygotować miejsce do życia tych gryzoni, które spełni kilka warunków:

  • Pomieszczenie, w którym będzie bytował gryzoń powinno być szczelnie zamykane, żeby zwierzątko nie miało możliwości spacerowania po mieszkaniu, bez opieki człowieka. Jest to przede wszystkim podyktowane troską o życie i zdrowie pupila.
  • Klatka czy akwarium muszą być wystarczającej wielkości, aby gryzoń mógł się po nich swobodnie poruszać. Jest to niezmiernie ważne, gdy w klatce znajduje się więcej zwierząt.
  • Klatka powinna być wykonana z materiału odpornego na działanie środków czyszczących, moczu i kału. Natomiast konstrukcja klatki musi być wytrzymała na uszkodzenia.
  • Klatka powinna posiadać otwory wentylacyjne w ściance bocznej lub w górnej jej części. W tym drugim przypadku wysokość klatki nie powinna przekroczyć 45 cm,
  • Klatkę należy wyposażyć w poidełko i karmnik.

Najlepszy rozwiązaniem będzie kupienie w sklepie zoologicznym specjalnej klatki dla gryzoni, która zbudowana jest z jednego kawałka przezroczystego, twardego i nietoksycznego plastyku. Pokrywa tego rodzaju klatki ma zamykającą się klapę oraz specjalną kratkę wentylacyjną. Klatka powinna być dwu lub trzypiętrowa z dużą ilością zabawek, np. karuzelą czy drabinkami.

Można również kupić lub samodzielnie skleić szklane akwarium, które wyposażone będzie w pokrywę z gęstej siatki. Akwarium można zamówić i dopasować do wolnej w domu przestrzeni, co będzie dobrym rozwiązaniem dla zwierzątka i praktycznym dla właściciela. Należy pamiętać, że nie jest dobrym rozwiązaniem zakup metalowej klatki, ponieważ gryzoń może uszkodzić sobie o nią ząbki lub pazurki.

We wnętrzu klatki czy akwarium powinno znajdować się odpowiednie podłoże, wchłaniające z łatwością mocz i rozlaną wodę. Dno klatki należy pokryć miękką ściółką, żeby gryzoń mógł w niej dowolnie kopać. Dobrym materiałem na podłoże są wiórki drewniane i trociny, ponieważ bez trudu wchłaniają wilgoć i są łatwe do sprzątania.

Sprzątanie klatki i wymiana ściółki uzależniona jest od wielu czynników:

  • wielkości klatki czy akwarium,
  • ilości ściółki,
  • pory roku,
  • rodzaju stosowanej karmy,
  • ilości znajdujących się tam gryzoni.

Podstawą jest dokładne sprzątanie klatki zanim nieprzyjemna woń wydostanie się na zewnątrz i będzie zauważalna dla wszystkich domowników.

Podstawowym warunkiem dobrego samopoczucia zarówno myszy, jak i szczura jest zadbanie o bezpieczne jego schronienie. Należy postawić w klatce domek, który będzie chronił gryzonie przed zagrożeniem. Poza tym będzie to miejsce snu i odpoczynku, a w przypadku samic porodu i odchowu młodych. Domek powinien być wykonany z nieprzezroczystego tworzywa. Dobrym rozwiązaniem jest doniczka postawiona do góry dnem i z wyciętym kawałkiem ścianki.

Na pewno obserwowanie zachowania żywiołowego i ciekawego świata gryzonia sprawi domownikom dużo radości, a wspólne zabawy umilą mile spędzony czas człowiekowi i jego pupilowi. Towarzyskie i oswojone zarówno myszy, jak i szczury rozpoznają swoich opiekunów. Gryzonie te z radością wyjadają smakołyki z ręki człowieka i wchodzą na jego ramiona.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top