WARUNKI HODOWLANE MYSZ I SZCZURÓW

WARUNKI HODOWLANE MYSZ I SZCZURÓW

22/01/2020 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Mysz, jak również szczur są zwierzętami wspaniale nadającymi się do hodowli domowej. Nie są to gryzonie tak popularne, jak świnki morskie, chomiki czy szynszyle, ale tańsze i łatwiejsze w hodowli od innych zwierząt.

Mysz i szczur jest inteligentny, czysty, a ich wymagania żywieniowe i lokum nie są kosztowne. Poza tym nie trzeba te gryzonie wyprowadzać na spacer, można je na dłuższy czas same zostawić w mieszkaniu. Są one świetnymi zwierzątkami dla dzieci, które nauczą się przy nich sprawowania opieki i odpowiedzialności.

Przed zakupem myszy czy szczura należy przygotować miejsce do życia tych gryzoni, które spełni kilka warunków:

 • Pomieszczenie, w którym będzie bytował gryzoń powinno być szczelnie zamykane, żeby zwierzątko nie miało możliwości spacerowania po mieszkaniu, bez opieki człowieka. Jest to przede wszystkim podyktowane troską o życie i zdrowie pupila.
 • Klatka czy akwarium muszą być wystarczającej wielkości, aby gryzoń mógł się po nich swobodnie poruszać. Jest to niezmiernie ważne, gdy w klatce znajduje się więcej zwierząt.
 • Klatka powinna być wykonana z materiału odpornego na działanie środków czyszczących, moczu i kału. Natomiast konstrukcja klatki musi być wytrzymała na uszkodzenia.
 • Klatka powinna posiadać otwory wentylacyjne w ściance bocznej lub w górnej jej części. W tym drugim przypadku wysokość klatki nie powinna przekroczyć 45 cm,
 • Klatkę należy wyposażyć w poidełko i karmnik.

Najlepszy rozwiązaniem będzie kupienie w sklepie zoologicznym specjalnej klatki dla gryzoni, która zbudowana jest z jednego kawałka przezroczystego, twardego i nietoksycznego plastyku. Pokrywa tego rodzaju klatki ma zamykającą się klapę oraz specjalną kratkę wentylacyjną. Klatka powinna być dwu lub trzypiętrowa z dużą ilością zabawek, np. karuzelą czy drabinkami.

Można również kupić lub samodzielnie skleić szklane akwarium, które wyposażone będzie w pokrywę z gęstej siatki. Akwarium można zamówić i dopasować do wolnej w domu przestrzeni, co będzie dobrym rozwiązaniem dla zwierzątka i praktycznym dla właściciela. Należy pamiętać, że nie jest dobrym rozwiązaniem zakup metalowej klatki, ponieważ gryzoń może uszkodzić sobie o nią ząbki lub pazurki.

We wnętrzu klatki czy akwarium powinno znajdować się odpowiednie podłoże, wchłaniające z łatwością mocz i rozlaną wodę. Dno klatki należy pokryć miękką ściółką, żeby gryzoń mógł w niej dowolnie kopać. Dobrym materiałem na podłoże są wiórki drewniane i trociny, ponieważ bez trudu wchłaniają wilgoć i są łatwe do sprzątania.

Sprzątanie klatki i wymiana ściółki uzależniona jest od wielu czynników:

 • wielkości klatki czy akwarium,
 • ilości ściółki,
 • pory roku,
 • rodzaju stosowanej karmy,
 • ilości znajdujących się tam gryzoni.

Podstawą jest dokładne sprzątanie klatki zanim nieprzyjemna woń wydostanie się na zewnątrz i będzie zauważalna dla wszystkich domowników.

Podstawowym warunkiem dobrego samopoczucia zarówno myszy, jak i szczura jest zadbanie o bezpieczne jego schronienie. Należy postawić w klatce domek, który będzie chronił gryzonie przed zagrożeniem. Poza tym będzie to miejsce snu i odpoczynku, a w przypadku samic porodu i odchowu młodych. Domek powinien być wykonany z nieprzezroczystego tworzywa. Dobrym rozwiązaniem jest doniczka postawiona do góry dnem i z wyciętym kawałkiem ścianki.

Na pewno obserwowanie zachowania żywiołowego i ciekawego świata gryzonia sprawi domownikom dużo radości, a wspólne zabawy umilą mile spędzony czas człowiekowi i jego pupilowi. Towarzyskie i oswojone zarówno myszy, jak i szczury rozpoznają swoich opiekunów. Gryzonie te z radością wyjadają smakołyki z ręki człowieka i wchodzą na jego ramiona.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie