Paw

Paw

27/11/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Paw należy do świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: grzebiących, rodziny: kurowatych. Jest to podrodzina bażantów. Paw uznawany jest za najstarszego ptaka egzotycznego. Hodowano go na dworach królewskich, które otoczone były dużymi parkami i ogrodami.

Paw występuje w krajach śródziemnomorskich od ponad trzech tysięcy lat. Ptaki te kroczyły wolno i dumnie w ogrodach pałacowych. Zwierzęta te trzymane były przede wszystkim jako ptaki luksusowe i ozdobne. Wszystkie pawie należą do jednego plemienia o nazwie Pavonini. Ptaki te w naturze żyją w południowo-wschodniej Azji i w Afryce.

Charakterystyczne cechy pawi

Paw indyjski i paw złoty są największymi ptakami z rodziny kuraków w Starym Świecie. Wszystkie pawie posiadają na głowie charakterystyczny czub. Pawie wyróżniają się pięknie zakończonym ogonem czyli trenem „pawie oczko”. Pięknie zakończonego ogona nie posiada tylko paw kongijski.

Pawie zamieszkują w naturze na terenach południowo-wschodniej Azji z wyjątkiem pawia kongijskiego, który pochodzi z Afryki. Wszystkie gatunki posiadają czteropalczaste stopy. Trzy palce skierowane są  do przodu, a jeden do tyłu. Tylko samica pawia kongijskiego nie buduje gniazda i jest gatunkiem endemicznym. Natomiast pozostałe trzy gatunki pawia to zwierzęta poligamiczne.

Paw

Pawie w układzie systematycznym

Paw w układzie systematycznym przyporządkowany jest gatunkom do poszczególnych jednostek systematycznych wyższego rzędu. Celem takiego podziału jest uporządkowanie wspólnych cech pawi. Oznacza to, że gatunek połączony jest w rodzaje, a rodzaje w rodziny. Natomiast rodziny podporządkowane zostały rzędom, rzędy gromadom, a gromady połączone są w typy.

Metody stosowane w podziale pawi można oprzeć na: porównywaniu ich anatomii, morfologii, badania DNA. Badane są także ich głosy i zachowania. Podział pawi w kładzie systematycznym to: królestwo, gromada, rząd, rodzina, rodzaj i gatunek. W podziale tym można porównać przedstawicieli rodzajów i gatunków.

Pawie sklasyfikowane zostały w dwóch rodzajach:

 1. Pavo, który obejmuje trzy gatunki:
  • Paw indyjski,
  • Paw złoty,
  • Paw szmaragdowy, który powstał na skutek skrzyżowania pawia indyjskiego z pawiem złotym.
 2. Afropavo, który obejmuje tylko jeden gatunek:
  • Paw kongijski.

Paw indyjski

Paw indyjski

Paw indyjski jest gatunkiem poligamicznym, samcowi towarzystwa dotrzymują od dwóch do pięciu samic. Gatunek ten w naturze zamieszkuje w Indiach, Pakistanie, a także na Sri Lance. Żyje na terenach rzadko porośniętych drzewami i w lasach w pobliżu rzek. Pawie indyjskie można również spotkać na polach uprawnych.

Długość jego ciała łącznie z trenem mieści się w granicach 180-230 cm. Waga samca wynosi około 5 kg, a samicy około 3,5 kg. Paw ma na głowie charakterystyczny, wachlarzowy czub. Wyróżnia się trenem złożonym z długich piór z kolorowym wzorem „pawiego oczka”. Rozkłada go na kształt olbrzymiego wachlarza podczas toków. U samca tren jest z przewagą koloru zielonego.

Po wybudowaniu gniazda w gęstych zaroślach samica składa tam 4-6 jaj, a następnie wysiaduje je 28 dni. Wyklutymi pisklętami opiekuje się samica przez osiem tygodni. Paw indyjski jest ptakiem hodowlanym. Znany był już w Starożytnym Egipcie. W Polsce hodowany był na dworach królewskich. Na przykład paw indyjski czczony jest w Indiach.

Paw złoty

Paw złoty

Paw złoty jest gatunkiem poligamicznym, samcowi towarzystwa dotrzymują 2-5 samic. Gatunek ten w naturze zamieszkuje Półwysep Indochiński i na Jawie. Występuje w gęstych zaroślach i lasach. Można go również spotkać na polach uprawnych i na otwartych terenach przy brzegach rzek.

Długość jego ciała łącznie z trenem mieści się w granicach 180-250 cm. Na głowie posiada charakterystyczny czub. Wyróżnia się trenem złożonym z długich piór z kolorowym wzorem „pawiego oczka”. Rozkłada go na kształt olbrzymiego wachlarza podczas toków. Samiec posiada tren z przewagą koloru brązowego.

Po wybudowaniu gniazda samica składa 4-6 jaj, a następnie wysiaduje je 26-28 dni. Jest to gatunek silnie terytorialny. Nie jest on łatwy w hodowli, ponieważ przejawia tendencje do agresji do innych zwierząt i hodowców. Nie toleruje również niskich temperatur. Na przykład paw złoty jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.  

Paw kongijski

Paw kongijski

Paw kongijski jest gatunkiem endemicznym i jedynym przedstawicielem rodzaju Afropavo. Występuje w Demokratycznej Republice Konga. Bytuje przeważnie w nizinnych lasach tropikalnych. Żyje w parach i niedużych grupach. Przejawia silny terytorializm. Długość jego ciała wynosi w granicach 60-70 cm. 

Na głowie posiada charakterystyczny biały czub z kilkoma ciemnymi piórami. Nie posiada trenu, jak pozostałe pawie. Samica nie buduje gniazd. Składa 1-4 jaja w szczelinach spróchniałych drzew bądź w zagłębieniach w ziemi. Samica wysiaduje jaja od 27 do 28 dni. Po przyjściu na świat potomstwa rodzice opiekują się pisklakami.

Gatunek ten został odkryty w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Jest on obecnie narażony na wyginięcie. Liczebność populacji została oceniona na około 10 tysięcy osobników. Jest on celem polowań pomimo ochrony. Zagrożeniem dla pawia kongijskiego jest również nieustanne wydobywanie surowców.

Krainy zoogeograficzne w życiu pawi

Paw jest niezwykle pięknym ptakiem ozdobnym. Klasyfikacja pawi głównie opiera się na układzie systematycznym. Jednak do opisu rozmieszczenia tych ptaków można oprzeć się na sześciu krainach zoogeograficznych.

Podział ten Sclatera i Wallace’a powstał w XIX wieku i jest współcześnie najczęściej stosowany.

Do krain zoogeograficznych zaliczone zostały:

 • palearktyczna,
 • nearktyczna,
 • etiopska,
 • orientalna,
 • neotropikalna,
 • australijska.

Paw indyjski i paw złoty żyją w naturze w krainie orientalnej, która rozciąga się na terenie Indii, Południowych Chin i na wyspach Archipelagu Malajskiego. Znajdują się tu wiecznie zielone lasy deszczowe, gdzie ich bogactwo nie do końca zostało odkryte.

Paw kongijski w środowisku naturalnym zamieszkuje krainę etiopską, która wykazuje duże podobieństwo do krainy orientalnej. Obejmuje ona swoim zasięgiem całą Afrykę Subsaharyjską, na południe od Sahary. Krainę tę zamieszkują różnorodne ptaki.

Podział ptaków ze względu na krainy zoogeograficzne jest bardzo atrakcyjny, ponieważ pozwala porównać faunę wszystkich rejonów świata. Nie bierze wyłącznie przedstawicieli rzędów czy rodzin, jak ma to miejsce w układzie systematycznym. Pawie są pięknymi i eleganckimi ptakami. Polecane są miłośnikom ptaków egzotycznych.


ZOBACZ TAKŻE

5 Ciekawostek o gekonie

5 Ciekawostek o gekonie

5 Ciekawostek o gekonie zobrazuje bardziej funkcjonowanie tych gadów żyjących na wolności i w niewoli. Występują one w Ameryce Północnej, ...
Czytaj Dalej
Stres u ryb

Stres u ryb

Stres u ryb jest niebezpieczny dla ich zdrowia i samopoczucia. Może być wywołany wieloma czynnikami. Najważniejszy jest właściwy wybór ryb, ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej

5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej

5 Ciekawostek o afrowiórce pręgowanej dotyczy gryzonia, który na wolności żyje w Afryce. Występuje na terenach od Maroka do Kenii, ...
Czytaj Dalej
Terier tybetański

Terier tybetański

Terier tybetański to pies pasterski i towarzyszący, który przynosi szczęście. To stara rasa tybetańska. Jest on wspaniałym przyjacielem człowieka w ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie amadyńca

Żywienie i zdrowie amadyńca

Żywienie i zdrowie amadyńca to podstawa jego prawidłowego rozwoju i rozmnażania. Ptaki te racjonalne żywione i trzymana w czystych, przestronnych ...
Czytaj Dalej
Łupież u kota

Łupież u kota

Łupież u kota jest problemem skórnym, który obniża poziom życia zwierzęcia. Jest to nadmiernie łuszczący się naskórek. Przyczyną tego jest ...
Czytaj Dalej
Opieka nad alpakami

Opieka nad alpakami

Opieka nad alpakami wymaga fachowej wiedzy. Warto jest zapoznać się ze specjalistyczną lekturą na temat życia tych zwierząt. Największa populacja ...
Czytaj Dalej
Ryby do dużego akwarium

Ryby do dużego akwarium

Ryby do dużego akwarium to przeważnie duże okazy, ryby terytorialne lub towarzyskie, które wymagają obszernego zbiornika. Mogą to być gatunki ...
Czytaj Dalej
Opieka nad wiewiórką szarą

Opieka nad wiewiórką szarą

Opieka nad wiewiórką szarą bytującą w środowisku naturalnym uzależniona jest czasami od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone często ...
Czytaj Dalej
Jakie dźwięki wydają psy?

Jakie dźwięki wydają psy?

Jakie dźwięki wydają psy? Psy wydają rozmaite dźwięki, które człowiek nie zawsze rozumie. Zwierzęta te są bardzo rozmowne i dobrze ...
Czytaj Dalej
Amadyniec

Amadyniec

Amadyniec to gromada: ptaków, rząd: wróblowych i podrząd: śpiewających. Należy on do rodziny astryldowatych i podrodziny mniszek. Ze względu na ...
Czytaj Dalej
Kot bambino

Kot bambino

Kot bambino to bezwłosa i krótkonoga, karłowata wersja sfinksa. Jest to nowa rasa kotów, która przez całe życie wygląda jak ...
Czytaj Dalej