GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie amadyńca
Żywienie i zdrowie amadyńca

Żywienie i zdrowie amadyńca

Żywienie i zdrowie amadyńca to podstawa jego prawidłowego rozwoju i rozmnażania. Ptaki te racjonalne żywione i trzymana w czystych, przestronnych i ogrzewanych pomieszczeniach nie chorują często.

Żywienie i zdrowie amadyńca przekłada się na długość jego życia. Przy odpowiedniej diecie i przestronnej klatce te nieduże ptaszki zachowują zdrowie i energię. Amadyniec nazywany jest także amadyną wspaniałą. Ptaki te są często trzymane w domowych hodowlach zwłaszcza ze względu na swój piękny wygląd.

Catering amadyńca

Żywienie i zdrowie amadyńca ma wpływ na jego wygląd i samopoczucie, a także na śpiew samców. W środowisku naturalnym pożywieniem tych ptaków są przeważnie nasiona traw z rodzaju sorgo. Na przykład w okresie wymiany piór i w trakcie lęgów ptaki te spożywają owady. W hodowli pokarm powinien być urozmaicony bez oznak stęchlizny.

W diecie amadyńca powinny się znaleźć następujące składniki:

  • proso zwyczajne, węgierskie i afrykańskie najlepiej w kłosach,
  • kanar,
  • gwiazdnica, którą można w płaskiej doniczce postawić w klatce,
  • włośnica ber, która jest gatunkiem rośliny zbożowej, a dawniej nazywana była trawami.

Korzystnym urozmaiceniem diety są nasiona traw podawane w różnej formie dojrzałości. Pomiędzy prętami powinny być umieszczone całe kłosy czy dojrzałe kwiatostany. Rośliny zielone stanowią skład wielu witamin, a również makro i mikroelementów. W okresie letnim i wiosennym trzeba udostępnić ptakom świeże i zielone części roślin.

Pasta jajeczna

Pasta jajeczna jest uzupełnieniem diety zwłaszcza podczas lęgów amadyn wspaniałych czy wymiany piór. Taką pastę najlepiej sporządzić samodzielnie. Po ugotowaniu jajka na twardo i rozgnieceniu można go wymieszać z suszonymi warzywami i zmielonymi skorupkami po ugotowanym jajku. Pasta jajeczna powinna posiadać konsystencję plasteliny. W jaku znajdują się cenne witaminy oraz jod, żelazo i cynk.

Ogromną rolę w życiu ptaków odgrywa woda, która zawsze powinna być czysta i świeża. Natomiast podstawowym źródłem białek roślinnych, witamin, węglowodanów oraz substancji mineralnych i wody jest ziarno. Pokarm, który konsumują amadyńce musi  być odpowiednio wyważony. Składniki żywieniowe we właściwych proporcjach zapewniają organizmowi energię do budowy nowych komórek i tkanek.

Żywienie i zdrowie amadyńca

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie amadyńca wpływa na jego funkcjonowanie. Należy zapobiegać chorobom, żeby nie trzeba było leczyć skrzydlatych pupili. Podstawową zasadą jest utrzymywanie w czystości pomieszczenia, w którym przebywają ptaki. Trzeba też przestrzegać higieny karmienia i pojenia amadyńca.

Warto jest pamiętać o zapewnieniu właściwego oświetlenia i ogrzewania, nie narażając ptaki na stres. Zapobieganie chorobom to również systematyczna dezynfekcja całej klatki wraz z prętami, ścianami i podłogą. Poza tym należy regularnie czyścić poidła i karmidła oraz żerdki, a podłoże wymieniać w razie potrzeby.

Spełnienie tych wszystkich warunków to gwarancja dobrego zdrowia ptaków i najlepszej jakości uzyskanego od nich potomstwa.

Do najczęstszych chorób amadyńców należy zaliczyć:

  • schorzenia układu oddechowego, którego objawami są: katar i trudności w oddychaniu,
  • złamania i zwichnięcia,
  • infekcje oczu, które są najczęściej skutkiem pocierania głowy o zanieczyszczone żerdzie,
  • pasożyty wewnętrzne, do których należą glisty i nicienie,
  • pasożyty zewnętrzne czyli drobne roztocza, które żywią się w nocy krwią śpiących ptaków,
  • pierwotniaki, które powodują infekcje i są przyczyną biegunek i szybkiej utraty wagi.

Pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne są najczęściej przyczyną chorób i śmierci amadyn wspaniałych. Objawy chorobowe ptaków mogą być różne, dlatego trudno jest samodzielnie zdiagnozować schorzenie. W takim przypadku należy udać się z chorym ptakiem do lecznicy dla zwierząt. Najlepiej do weterynarza specjalizującego się w ptasich chorobach. Po zakończeniu leczenia klatkę należy odkazić, wymienić drążki i podłoże.

Żywienie i zdrowie amadyńca wpływa na jego wygląd i zachowanie. Catering amadyny wspaniałej powinien być prawidłowo ułożony wraz z higienicznymi warunkami panującymi w pomieszczeniu, zajmowanym przez ptaka. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się źle na zdrowiu hodowanych amadyn wspaniałych.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top