GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » 5 Agresywnych ryb akwariowych
5 Agresywnych ryb akwariowych

5 Agresywnych ryb akwariowych

5 Agresywnych ryb akwariowych może być hodowana  w akwariach domowych. Należy je odizolować od pozostałych spokojnych rybich okazów. Musimy poznać ich wygląd, wymagania i potrzeby, a zwłaszcza zachowanie.

5 Agresywnych ryb akwariowych można hodować w domowych akwariach. Niektóre z nich polecane są początkującym akwarystom. Poziom agresji może nasilać się w zależności od sytuacji i stworzonych warunków. Ryby agresywne muszą mieć odpowiednia przestrzeń do pływania i obszerny zbiornik.  

Agresywne ryby akwariowe

5 Agresywnych ryb akwariowych różnią się miedzy sobą nie tylko wyglądem, wielkością i wymaganiami, ale także intensywnością zachowań agresywnych.

Do pięciu agresywnych ryb akwariowych zostały wybrane:

  • Pirania czerwona,
  • Wachlarek czarnopłetwy
  • Pielęgnica managuańska,
  • Pyszczak zebra,
  • Bojownik wspaniały.  

Pirania czerwona

5 Agresywnych ryb akwariowych - Pirania czerwona

Pirania czerwona  jest piękną, drapieżną i słodkowodną rybą z rzędu kąsaczokształtnych i rodziny piraniowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej.  Uznana jest za najbardziej niebezpieczną piranię. Długość ciała piranii czerwonej osiąga 30 cm.

Dorosła para wymaga obszernego akwarium o pojemności 200 litrów i długości 200 cm. Zaleca się podawanie tej rybie żywych i martwych ryb. Rozmnażanie jej w hodowli domowej jest trudne. Żyje od 8 do 12 lat. Jest to atrakcyjna ryba, która często hodowana jest w akwarium.       

Wachlarek czarnopłetwy

5 Agresywnych ryb akwariowych - Wachlarek czarnopłetwy
Autorstwa Catxx – http://www.theaquariumwiki.com/File:Austrolebias_nigripinnis992.jpg, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34799840

Wachlarek czarnopłetwy to nieduża, pięknie ubarwiona ryba z rzędu karpieńcokształtnych i rodziny strumieniakowatych. Zamieszkuje niewielkie zbiorniki okresowo wysychające Ameryki Południowej. Samiczki są mniejsze, osiągają długość 5 cm, a samce 7 cm i są bardziej kolorowe. W naturze dietą tych ryb są drobne bezkręgowce. Jest to gatunek agresywny, który należy trzymać w akwarium jednogatunkowym.

Można hodować grupę 6-8 wachlarków z przewagą samic w zbiorniku o długości 45 cm. Ryba ta nie jest wymagająca i nadaje się dla poczatkujących akwarystów. Akceptuje każdy rodzaj pokarmu, najlepiej pochodzenia naturalnego. Może być również mrożony. Jest to ryba krótkowieczna, która dożywa do 15 miesięcy.

Pielęgnica managuańska

5 Agresywnych ryb akwariowych - Pielęgnica managuańska

Pielęgnica managuańska należy do rzędu okoniokształtnych i rodziny pielęgnicowatych. Zamieszkuje Amerykę Środkową. Przebywa w  rozlewiskach, ciepłych i mętnych jeziorach, a także w sadzawkach o mulistym dnie. Długość jej ciała może wynosić około 40 cm. Samice są trochę mniejsze od samców. Mają one w niewoli pokrywy skrzelowe o silniejszym purpurowym odblasku.

W płetwie odbytowej znajduje się od 6 do 8 kolców. Na przykład w naturze pożywieniem pielęgnicy managuańskiej są duże bezkręgowce i ryby. W niewoli można podawać żywy i mrożony pokarm oraz mięso. Akwarium powinno być obszerne o pojemności 400 l. Ze względu na to, że jest to ryba bardzo agresywna należy trzymać singla lub odpowiednio dobraną parę.

Pyszczak zebra

Pyszczak zebra

Pyszczak zebra należy do rzędu okoniokształtnych i rodziny pielęgnicowatych. W środowisku naturalnym zamieszkuje jezioro Malawi w Afryce. Długość jej ciała wynosi 10-13 cm. Samica jest trochę mniejsza, dorasta do 10 cm. Jest to ryba terytorialna i samce są bardzo agresywna w stosunku do swojego gatunku i innych ryb.

Występuje w kilku odmianach barwnych. Najlepszym rozwiązaniem dla pyszczaka zebry jest akwarium o długości 150 cm dla sześciu osobników. Należy trzymać te ryby w grupie haremowej, czyli jeden samiec i kilka samiczek tego samego gatunku. Niektórzy trzymają w zbiorniku tylko samce, które z braku samic nie przejawiają silnej agresji wobec siebie.

Bojownik wspaniały

Bojownik wspaniały

Bojownik wspaniały należy do rzędu okoniokształtnych i rodziny guriamowatych. Występuje w Azji Południowo-Wschodniej. Spotykany jest również na innych kontynentach. Samiczki są mniejsze od samców, długość ich ciała wynosi 5 cm, a samca 8 cm. Są to ryby bardzo agresywne, zwłaszcza do swojego gatunku.

Wystarczy mały zbiornik o pojemności ponad 10 l. Oddychają powietrzem i potrzebują do niego dostępu. Temperatura wody powinna mieścić się w przedziale 24-32oC. W niższej temperaturze mogą chorować i są bardziej agresywne. W diecie tych ryb powinny znajdować się larwy komara lub małe bezkręgowce. Bojowniki wspaniałe nie powinny być hodowane w zbiornikach z wieloma gatunkami.

Przyczyny agresji u ryb

5 Agresywnych ryb akwariowych nie jest pożądana w akwarium towarzyskim. Wiele czynników może powodować agresję u tych zwierząt. Najczęściej wynika to z ich wojowniczej natury. Na poziom agresji może mieć również wpływ środowisko, w jakim ryba żyje. Badania wykazały, że ryba odizolowana od pozostałych osobników przejawia większą potrzebę walki.  

Ryby terytorialne wykazują zwiększony poziom agresji, gdy oświetlenie w akwarium jest bardziej intensywne. W ubogim środowisku wodnym ryby agresywne bardziej skłonne są do walki w obronie swojego terytorium. Nie wszystkie rybie gatunki są jednakowo agresywne.

Ryby akwariowe potrafią być bardziej agresywne od swoich dzikich kuzynów żyjących w ławicach.  

Niektóre gatunki są bardziej wojownicze, gdy obserwują walki w akwarium. Z tego względy ryby w akwarystyce trzeba odpowiednio dobierać. Ryby żyjąc w swoim świecie często atakują rywali. Niektóra gatunki wykazują silny terytorializm, a inne mogą żyć tyko w haremie, czyli jeden samiec i kilka samic.

5 Agresywnych ryb akwariowych to przykładowe okazy wojowniczych zwierząt. W środowisku naturalnym świata podwodnego i w akwarystyce takich ryb istnieje znacznie więcej.  O ich stopniu agresji nie decyduje rozmiar ryby. Nawet małe osobniki potrafią atakować większe gatunki ryb. Agresywne ryby mogą pochodzić z różnych rzędów i rodzin.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top