GeoZoo » Ptak » ŻYWIENIE I ZDROWIE KRAŚNICZKA CZERWONOLICEGO
Kraśniczek czerwonolicy

ŻYWIENIE I ZDROWIE KRAŚNICZKA CZERWONOLICEGO

Żywienie i zdrowie kraśniczka czerwonolicego to podstawa prawidłowego rozwoju ptaka. Może on źle reagować na nieświeży pokarm. Kraśniczek czerwonolicy racjonalnie żywiony i trzymany w czystym i przestronnym pomieszczeniu nie choruje często.

Żywienie i zdrowie kraśniczka czerwonolicego przekłada się na długość życia tego fruwającego pupila. Przy odpowiedniej diecie i przestronnej klatce te małe ptaszki zachowują zdrowie i energię. Są one wówczas wesołe, zwinne i szczęśliwe. Po wyglądzie i zachowaniu poznajemy zdrowego ptasiego osobnika.

Stołówka kraśniczka

Żywienie i zdrowie  kraśniczka czerwonolicego ma wpływ na jego wygląd i samopoczucie. W środowisku naturalnym w zależności od pory roku ptaki posiadają  duży wybór pożywienia, a wszystkie braki ulegają szybkiemu uzupełnieniu. Żywienie fruwających pupili w niewoli nie stanowi problemów. W sprzedaży nie brakuje specjalnie skomponowanych mieszanek pokarmowych, które uwzględniają ptasie potrzeby.

Ogromną rolę w życiu ptaków odgrywa woda, która zawsze powinna być czysta i świeża. Najlepszym rozwiązaniem będzie woda źródlana czy filtrowana. Podstawowym źródłem białek roślinnych, węglowodanów, witamin oraz substancji mineralnych i wody jest ziarno. Kraśniczki odżywiają się przeważnie nasionami różnych gatunków prosa i kanaru.

Typowa mieszanka dla tego gatunku ptaków posiada następujący skład:

 • proso – 50%,
 • kanar – 30%,
 • nasiona sałaty, płatki owsiane i siemię lniane w ilości po 5 % każde,
 • murzynek – 3%,
 • mak – 2%.

Korzystnym urozmaiceniem diety są nasiona traw i chwastów podawane w różnej formie dojrzałości. Dobrym wyborem jest umieszczanie pomiędzy prętami całe kłosy czy dojrzałe kwiatostany. Do klatki można również wstawić pęki roślin w doniczkach. Rośliny zielone stanowią skład wielu witamin, a również makro i mikroelementów. W okresie letnim i wiosennym trzeba udostępnić ptakom świeże i zielone części roślin. Najbardziej z nich popularny jest mniszek lekarski.

Nie należy zapominać o podawaniu kraśniczce czerwonolicej miękkich pokarmów, które można sporządzić samodzielnie. Podstawowymi składnikami takich mieszanek jest jajko lub pełnotłusty ser. Gotowa mieszanka po dokładnym połączeniu wszystkich składników posiadać powinna konsystencję plasteliny.

W sprzedaży dostępne są wilgotne karmy jajeczne z dodatkiem naturalnego miodu.

Bardzo wartościowym źródłem wapnia, a także innych składników mineralnych są skorupki mątw. Potrzebne są one do prawidłowego rozwoju ptaków. Skrzydlatym pupilom należy je podawać przez cały rok.  W podawaniu witamin należy zachować umiar. Nigdy nie należy przekraczać widniejącej na opakowaniu dawki. W warunkach hodowli domowej karma powinna być, jak najbardziej urozmaicona.

W żywieniu kraśniczka czerwonolicego ważną rolę pełni żwirek. Kiedy dostaje się do żołądka to zużywa się podczas rozcierania pokarmu i zostaje wydalony. Dlatego pupil musi spożywać nowy żwirek. Może on być zastąpiony wyprażonym w piekarniku czystym piaskiem. Powinien być podawany w miseczce lub wysypany na dno klatki.

Specjalne mieszanki żwirku dla określonych ptaków dostępne są w sklepach zoologicznych.

Pożywienie, które spożywają kraśniczki musi zawierać w dostatecznej ilości i dobrych proporcjach wszystkie składniki zapewniające  odpowiednią ilość energii do budowy nowych komórek i tkanek.  Kraśniczkom najlepiej jest zagwarantować nieprzerwany dostęp do pokarmu, ponieważ ptaki te mają szybką przemianę materii. Skrzydlaki najczęściej powinno się karmić rano i wieczorem. Tylko w okresie lęgu dodatkowo w ciągu dnia.

Kraśniczek czerwonolicy
Von Jim Bendon – Flickr: painted firetail, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31253257

Zdrowy tryb życia

Należy zapobiegać chorobom kraśniczka czerwonolicego, żeby nie trzeba było leczyć skrzydlatego pupila. Podstawową zasadą jest utrzymywanie w czystości klatki lub woliery, w których przebywają ptaki. Poza tym należy przestrzeganie higieny karmienia i pojenia podopiecznych. Warto jest pamiętać o zapewnieniu właściwego oświetlenia, nie narażając ptaki na stres.

Kraśniczki lubią wygrzewać się na słońcu.

Zapobieganie chorobom to również systematyczna dezynfekcja całej klatki wraz z prętami, ścianami i podłogą. Poza tym należy regularnie czyścić poidła i karmidła oraz żerdki, a podłoże wymieniać w razie potrzeby. Spełnienie tych wszystkich warunków to gwarancja dobrego zdrowia ptaków i najlepszej jakości uzyskanego od nich potomstwa.

Do najczęstszych chorób kraśniczka czerwonolicego należą:

 • schorzenia układu oddechowego, którego objawami są: katar i trudności w oddychaniu,
 • wady pokroju ciała i upierzenia przeważnie wynikające z wad genetycznych,
 • złamania i zwichnięcia,
 • infekcje oczu, które są najczęściej skutkiem pocierania głowy o zanieczyszczone żerdzie,
 • przerost dzioba i pazurów, które występują rzadko,
 • pierwotniaki, które powodują infekcje i są przyczyną biegunek i szybkiej utraty wagi,
 • pasożyty zewnętrzne czyli drobne roztocza, które żywią się w nocy krwią śpiących ptaków,
 • pasożyty wewnętrzne, do których należą glisty i nicienie.

Objawy chorobowe ptaków mogą być różnorodne i trudno jest samodzielnie zdiagnozować schorzenie. W takim przypadku najlepiej skorzystać jest z pomocy lekarza weterynarii. Określi on chorobę, przepisze lekarstwo i zaleci ptasią kurację. Po zakończeniu leczenia pomieszczenie, w którym przebywają kraśniczki należy odkazić, wymienić drążki i podłoże.

Żywienie i zdrowie kraśniczka czerwonolicego wpływa na jego wygląd i zachowanie. Ptasie menu powinno być prawidłowo ułożone, ponieważ wraz ze świeżą wodą, zbilansowaną dietą minimalizowany jest nieprawidłowy rozwój ptaka.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanego kraśniczka czerwonolicego.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]