Żywienie i zdrowie kapibary wielkiej w dużym stopniu zależy od ludzkiej pomocy. Nie wszystkie zwierzęta żyjące na wolności są w stanie same zadbać o swój posiłek. Poza tym chore czy okaleczone są często bezradne. Zagraża to ich bezpieczeństwu, a nawet życiu. W domowej hodowli powinna być wprowadzona odpowiednio zbilansowana dieta dla kapibary wielkiej.
Żywienie i zdrowie kapibary wielkiej wpływa na jej rozwój, stan zdrowia i długość życia. Jest to roślinożerny gryzoń, który żerowanie rozpoczyna późnym popołudniem, a kończy w nocy. Wytrwale szuka różnych roślin lądowych i wodnych. W naturze żywi się głównie nasionami, trawami i owocami oraz roślinami wodnymi. Kapibara pokarm często przeżuwa dwa razy w celu uzupełnienia flory bakteryjnej. Z tego względu zjada własne odchody.
Catering kapibary wielkiej
Żywienie i zdrowie kapibary wielkiej ma ogromne znaczenie w jej życiu. Zwierzęta te są gryzoniami roślinożernymi. Należy karmić je świeżym sianem bez oznak stęchlizny, trawą i innymi zielonkami. Nie mogą być one pryskane środkami owadobójczymi. Kapibara wielka potrafi zjeść dziennie 3 kg siana.
Dieta kapibary wielkiej powinna być bogata w kwas askorbinowy czyli witaminę C.
Dieta nie powinna posiadać wysokiej zawartości wapnia. Kapibara jest wybredna, jeśli chodzi o gatunki roślin. Może podawać jej również gotowany ryż i kukurydzę. Produkty te należy przyrządzać w małych ilościach. Ważnym uzupełnieniem diety są owoce i warzywa. Z owoców doskonale sprawdzają się: jabłka, śliwki, banany, pomarańcze czy brzoskwinie, a z warzyw: marchew, buraki, dynia.
Urozmaiceniem posiłków powinny być gałązki: wierzby, topoli, klonu czy drzew owocowych zwłaszcza podawane w okresie letnim i wiosennym. Z gałązek gryzonie z przyjemnością obgryzają korę. Cennym dodatkiem do posiłków jest suchy chleb. Jest on nie tylko wartościowym pożywieniem, ale również pomocny jest w ścieraniu siekaczy u tych zwierząt. Należy również zapewnić ciągły dostęp do świeżej wody.
Zdrowie kapibary
Żywienie i zdrowie kapibary wielkiej decyduje o jej kondycji i dobrostanie. Należy pamiętać, że nawet najbardziej zadbana kapibara wielka może zachorować. Codzienna obserwacja wyglądu zwierzęcia i jego zachowania pozwali na szybkie zauważanie zmian. Chory gryzoń jest mniej ruchliwe i nie jest zainteresowany jedzeniem.
Prawidłowe żywienie i zdrowy tryb życia kapibary decyduje o sukcesie hodowli.
Do najczęstszych chorób kapibary wielkiej należą:
- Biegunka, która jest przeważnie konsekwencją nagłej zmiany jadłospisu lub niewłaściwej diety. Wszystkie zmiany w diecie powinny być wprowadzane stopniowo. Biegunka powyżej 2 dni wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii.
- Zaparcie, które spowodowane jest zbyt małą ilością wilgotnych pasz w pożywieniu. Niedobory należy uzupełnić. Szybka reakcja przynosi oczekiwaną poprawę.
- Przerost siekaczy, które rosną przez całe życie gryzoni. Powinny być one ścierane w naturalny sposób po podanym codziennie twardym pokarmie, np. suchym chlebie.
- Stany zapalne dziąseł powstające w wyniku niedoboru witaminy C. Objawami choroby są krwawienia i opuchlizna dziąseł. Szybki powrót do zdrowia powoduje podanie odpowiedniej dawki kwasu askorbinowego.
- Pasożyty zewnętrzne, takie jak kleszcze, które atakują wszystkie zwierzęta i ludzi. Z tego powodu należy sprawdzać regularnie skórę i sierść kapibary.
- Pasożyty wewnętrzne, takie jak świdrowce, nicienie i przywry. Te pierwsze żyją w płynie rdzeniowo-mózgowym, osoczu krwi i narządach miąższowych. Świdrowce wywołują groźne choroby zagrażające życiu zwierzęcia. Natomiast przywry żyją w naczyniach krwionośnych pęcherza moczowego i w jamie brzusznej.
Kapibara wielka w ZOO
Żywienie i zdrowie kapibary wielkiej w ogrodach zoologicznych wpływa na długość życia zwierzęcia. W swojej diecie gryzoń ten powinien mieć zapewniony pokarm roślinny. Wielkość dziennej racji żywieniowej zależy od masy ciała, wieku, stanu zdrowia i wielkości kapibary. Młode, rosnące osobniki, samice ciężarne i matki karmiące mają w ogrodach zoologicznych zapewnioną specjalnie zbilansowaną dietę.
Podawanie posiłku w odpowiedniej formie i o kreślonej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania kapibary wielkiej. Pracownicy ogrodów zoologicznych są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni. Często mają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i specjalizację w opiece nad gryzoniami.
W ogrodach zoologicznych zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku roślinnego i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje potrzebne szczepienia. W naturze kapibara wielka występuje w Ameryce Południowej. W niewoli żyje w hodowlach czy w ogrodach zoologicznych.
Żywienie i zdrowie kapibary wielkiej ma wpływ na jej kondycję, samopoczucie i długość życia. Tylko nieliczne dolegliwości kapibary wielkiej można leczyć we własnym zakresie. W większości przypadków należy udać się do przychodni weterynaryjnej po poradę. Samodzielne leczenie kapibary wielkiej kończy się często śmiercią zwierzęcia.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]