GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » NAJSZYBSZA RYBA
Najszybsza ryba

NAJSZYBSZA RYBA

Najszybsza ryba na świecie żyje w wodach tropikalnych i umiarkowanych. Jest to żaglica, którą według klasyfikacji zaliczono do: królestwa zwierząt, typu strunowców, gromady promieniopłetwych. Należy ona do rzędu okoniokształtnych i rodziny żaglicowatych. Żaglica jest niezwykle atrakcyjną rybą sportową.

Najszybsza ryba zamieszkuje strefy tropikalne i umiarkowane Oceanu Spokojnego i Indyjskiego oraz żyje w Morzu Czerwonym i Śródziemnym. Nazywana jest gatunkiem kosmopolitycznym ze względu na bytowanie w wielu strefach ekologicznych i klimatycznych. Najczęściej można ją spotkać blisko wybrzeży wysp i lądów. Pływa w wodach na głębokości 40 metrów. Odbywa również długie wędrówki w głąb oceanów.

Cechy zewnętrzne

Najszybsza ryba na kuli ziemskiej swoim kształtem przypomina żagiel i stąd jej nazwa. Przeciętna długość ciała to około 130 cm. Niektóre źródła podają, że może nawet osiągnąć 150 cm długości. Waży w granicach od 10 do 40 kg. Posiada 24 kręgi, a maksymalne wymiary płetwy grzbietowej mogą osiągnąć długość 170 cm i wysokość 100 cm. Maksymalny odnotowany ciężar ciała to około 100 kg.

Żaglicę wyróżnia górna warga, która przekształcona jest w długi, cienki i ostry miecz. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest duża i bardzo wysoka płetwa w kształcie żagla. Żaglica niekiedy wystawia ją ponad powierzchnię wody. Może ją również trzymać sztywno podczas walki lub kłaść w podłużne zagłębienie w grzbiecie. Płetwa ta pokryta jest czarnymi cętkami i ma niebieską barwę.

Najszybsza ryba nie posiada w szczęce zębów. Żaglica ma wydłużone ciało i lekko spłaszczone bocznie. Grzbiet ma barwę niebieskawoszarą, a spód i boki srebrzystobiałe. Łuski są duże i wydłużone. Ciało zdobią pasy ciemnych plamek, które przebiegają regularnie w poprzek. Największy okaz tego gatunku miał długość 348 cm.

Wielkość płetwy grzbietowej dwukrotnie przewyższa wysokość tułowia.

Styl życia

Najszybsza ryba żyje w małych grupach, które składają się od 3 do 30 osobników. Jest to ryba jajorodna, której tarło odbywa się przeważnie latem i na otwartych przestrzeniach wodnych. Podstawowym pokarmem żaglicy są nieduże ryby. Lubi także spożywać głowonogi i skorupiaki. Ryba ta zabija swoje ofiary wydłużoną częścią górnej wargi, czyli cienkim i długim rostrum. Poluje na swoje zdobycze w strefie pelagicznej.

Ryba ta na krótkich dystansach może osiągnąć prędkość do 110 km/h. Niektóre źródła podają, że prędkość jej nie przekracza 130 km/h. W takim przypadku składa wszystkie płetwy wzdłuż ciała. Jedynie przy skrętach wystawia płetwę grzbietową, żeby uniknąć poślizgu. Ma bardzo długie płetwy brzuszne, które sięgają prawie odbytu.

Żaglica nie jest zagrożona wymarciem.

Najszybsza ryba na kuli ziemskiej największe prędkości osiąga na  krótkich dystansach. Złapana na wędkę potrafi walczyć zaciekle i bardzo długo. Wyskakuje nawet wysoko, żeby uwolnić się z haka. Gatunek ten wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, jako mięso świeże, wędzone i mrożone. Niejednokrotnie mięso tej ryby używane jest do sporządzania sushi.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]