GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » NAPEŁNIENIE AKWARIUM WODĄ
Żółte ryby na tle rafy koralowej.

NAPEŁNIENIE AKWARIUM WODĄ

Napełnienie akwarium wodą wymaga podstawowej wiedzy w tej dziedzinie. Zanim zbiornik zostanie zalany wodą trzeba wiedzieć, jakimi cechami powinna odznaczać się woda. Poza tym należy nauczyć się, w jaki sposób można uzdatnić wodę w akwarium.

Napełnienie akwarium wodą należy dokonać ściśle według instrukcji poradników akwarystycznych. Woda kranowa, którą napełniane jest akwarium może zawierać substancje chemiczne, które są niebezpieczne dla ryb. Z tego względu przed wpuszczeniem do zbiornika ryb wodę w nim należy uzdatnić. Do tego celu wykorzystywane są specjalne preparaty.

Technika nalewania wody

Napełnienie akwarium wodą wymaga zastosowania właściwej techniki nalewania. Jest ona niezbędna, żeby nie doszło do uszkodzenia podłoża, zniszczenia dekoracji czy powyrywania roślin. Zbiornik napełnia się zwykłą wodą kranową, która powinna mieć temperaturę pokojową. Można wlewać ją przy udziale naczynia czy nałożonego na kran gumowego węża.

Wodę należy równomiernie i powoli rozprowadzić w akwarium. Jest na to kilka prostych sposobów. Wykorzystując do nalewania wody gumowy wąż należy na jego końcówce zawiązać plastikowy woreczek z małymi otworami. W rezultacie woda będzie w akwarium rozpriskiwana równomiernie.

Dobrym rozwiązaniem jest również postawienie na dnie zbiornika płaskiego talerzyka i nalewanie na niego wody. Prostym sposobem i szybkim jest dłoń umieszczona kilka centymetrów nad dnem. W takim przypadku nalewana woda do akwarium rozbija się o palce i równomiernie zostaje rozprowadzana.

Uzdatnianie wody akwariowej

Napełnienie akwarium wodą wymaga odpowiedniego przygotowania, ponieważ woda kranowa może zawierać substancje chemiczne. Do tego wykorzystywane są specjalne uzdatniacze akwarystyczne. Znajdują się w nich związki chemiczne, które neutralizują niebezpieczne substancje w kranowej wodzie.

Stwarzają one odpowiednie warunki do wpuszczania do zbiornika ryb. Dzięki zastosowaniu uzdatniacza ryby można umieścić w zbiorniku już po kilku dniach. Najlepiej jednak z zakupem ryb poczekać tydzień. Po uzdatnieniu wody dobrze jest wprowadzić do zbiornika pożyteczne szczepy bakterii. Do tego celu służy odpowiedni preparat, który dolewany jest do akwariowej wody.

Urządzenia techniczne w akwarium

Najważniejsze parametry wody

Napełnienie akwarium wodą  jest ściśle związane z kształtowaniem się głównych parametrów wody. Ryby akwariowe i rośliny odznaczają się pewnymi wymaganiami, które należy spełnić.

Najważniejsze parametry wody to:

  • temperatura, do której pomiaru wykorzystywany jest termometr,
  • odczyn czyli kwasowość wody,
  • twardość ogólna wody, która oznacza rozpuszczonych w wodzie soli.

Większość ryb trzymanych w zbiornikach wymaga temperatury w granicach 22 – 26oC, odczynu pH od 6,5 do 7 i twardości poniżej 20o dGH. Jeżeli w zbiorniku woda jest za chłodna, to trzeba ją podgrzać akwarystyczną grzałką. Odczyn wody może być kwaśny, obojętny lub zasadowy.

Większość gatunków wymaga pH obojętnego lub zbliżonego  do niego. Testy kropelkowe lub paskowe oraz mierniki elektroniczne służą do pomiarów pH wody, które można kupić w sklepach akwarystycznych. Zamknięta skala pH opisuje odczyn wody.

Przyjmuje ona następujące wartości:

  • od 0 do 7 – woda kwaśna,
  • 7 – woda obojętna,
  • Od 7 do 14 – woda zasadowa.

Trzecim istotnym parametrem jest twardość wody, o której decyduje  suma rozpuszczonych w niej soli. Innymi słowy przyjmuje ona odpowiednie wartości w stopniach niemieckich. Dodatkowo woda może być: bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda i bardzo twarda. Ryby posiadają rozmaite preferencje, co do twardości wody. Początkującym akwarystom poleca się gatunki ryb, które najlepiej czują się w wodzie średnio twardej.

Napełnienie akwarium wodą należy dokonywać powoli, aby nie uszkodzić podłoża, dekoracji i roślin. W tym celu trzeba zastosować odpowiednią technikę i następnie uzdatnić wodę. Należy pamiętać o sprawdzeniu podstawowych parametrów wody, co jest niezbędne dla zdrowia i życia organizmów żywych świata podwodnego.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top