GeoZoo » Zoologia » Opieka nad gekonem
Opieka nad gekonem

Opieka nad gekonem

Opieka nad gekonem wymaga fachowej wiedzy. Każdy gatunek posiada optymalną temperaturę, w której czuje się najlepiej. Gekony są zwierzętami zmiennocieplnymi. Gatunki udomowione można kupić w zarejestrowanej hodowli lub w niektórych sklepach zoologicznych.

Opieka nad gekonem obejmuje nie tylko gady mieszkające pod jednym dachem ze swoim opiekunem. Dotyczy to również zwierząt żyjących w środowisku naturalnym. Niekiedy przebywające na wolności gekony wymagają wsparcia ze strony człowieka. Dzikie zwierzęta chore, okaleczone lub osłabione nie przeżyją w naturze. Gekony często można podziwiać w ogrodach zoologicznych, gdzie posiadają fachową opiekę.

Gekon domowym pupilem

Opieka nad gekonem w warunkach domowych polega na wiedzy i doświadczeniu ze strony ich właściciela. Jaszczurki te są bardzo popularne. Zdobyły one wielu zwolenników na całym świecie. Gekony są coraz częściej hodowane w polskich domach.

Każdy gatunek tych gadów posiada swoje indywidualne wymagania. Zwierzęta te są dzikie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Mogą ugryźć swojego właściciela. Opieka nad gekonem wiąże się z zebraniem na jego temat dużo istotnych informacji.

Pomoże to w zapewnieniu jemu odpowiedniego standardu życia. Poczatkujący hodowca powinien skorzystać z pomocy doświadczonej osoby. Do nowych warunków życia łatwiej zaadoptują się młode osobniki, niż starsze gekony. W każdym przypadku bardzo ważny jest zakup zdrowego zwierzęcia.

Chatka gekona

Opieka nad gekonem to stworzenie im bezpiecznych warunków do życia. Doskonałym mieszkaniem dla tych zwierząt jest odpowiednio urządzone i utrzymane terrarium. Będzie to wspaniała chatka dla tej jaszczurki. Wnętrze jej należy dostosować do wymagań gekona i potrzeb jego w naturze. System ogrzewania i wystrój terrarium zależy od wymagań gatunkowych gekonów.

Istnieje kilka typów terrariów. Podstawowy podział terrarium oparty jest na temperaturze i wilgotności.

Dla gekonów hodowlanych nadają się dwa rodzaje terrarium:

 • Ogrzewane półsuche lub suche, które wymaga zainstalowania ogrzewania. Do tego wykorzystuje się małej mocy lampy grzewcze. Temperatura wynosi tu w granicach 20-30oC. Doskonałą dekoracją są: gałęzie, korzenie, kora, kamienie lub skałki.
  Podłożem może być: kora, ziemia leśna albo drewienka ze znikomą ilością torfu. Wióry drzewa cedrowego mogą być niebezpieczne dla jaszczurek, ponieważ mogą zawierać aromatyczną żywicę. Na małe gatunki gekonów wywiera ona działanie toksyczne. Większość jaszczurek tego gatunku preferuje ten typ ogrzewania.
 • Ogrzewane bardzo suche, które wymaga zainstalowania bardzo silnego ogrzewania. Powinna być w nim utrzymana wysoka temperatura, wynosząca w granicach 32-37oC. Często występuje potrzeba zastosowania kamieni i mat ogrzewczych w celu utrzymania na odpowiednim poziomie temperatury podłoża.

Gekony trzeba przetrzymywać w terrariach zapewniających optymalny przebieg ich funkcji biologicznych. Pomieszczenie dla tych gadów nie może być zbyt obszerne. Minimalne wymiary zbiornika: najdłuższy bok powinien odpowiadać 1,5-2 krotnej długości całkowitej gekona.

W sklepach terrarystycznych dostępne są różne terraria dla jaszczurek wraz z wyposażeniem.

Opieka nad gekonem

Troskliwy właściciel gekona

Opieka nad gekonem to duże wyzwanie dla jego właściciela.

Najczęstszymi błędami popełnianymi przez terrarystów są:

 • nieodpowiednia konstrukcja terrarium,
 • złe ogrzewanie, wentylacja i wilgotność,
 • brak higieny w mieszkaniu tych gadów.

Wyposażenie akwarium powinno odpowiadać biologicznym wymaganiom gatunkowym gekonów. Najbardziej odpowiednie to szklane terraria klejone o prostej konstrukcji.

Troskliwy opiekun gekona powinien:

 • Zapewnić pełnowartościowy pokarm w zależności od wymagania gatunkowego gekona.
 • Zakupić odpowiedniej wielkości terrarium w zależności od rozmiaru gekona.
 • Zachowywać higieniczne warunki w terrarium. Zbiornik powinien być łatwo dostępne w celu wykonania czyszczenia i dezynfekcji. Dla pary gekonów terrarium powinno być przejrzyste. Obumarłe rośliny należy natychmiast usuwać. Podłoże trzeba regularne wymieniać, żeby nie doszło do rozwoju pasożytów i grzybów.
 • Dostosować ogrzewanie, wentylację i regulację światła do zmian rytmu życia gekona.
 • Tworzyć własne terytorium w zależności od gatunku i ilości gekonów.
 • Umożliwić jaszczurkom podjęcia czynności prokreacyjnych. Trzeba stworzyć odpowiednią przestrzeń na budowę gniazda i podjęcie zachowań godowych.

Podsumowując opieka nad gekonem polecana jest szczególnie pasjonatom tych jaszczurek. Warto jest w tym celu pogłębić swoją wiedzę o fachową literaturą. Można również skorzystać z porad doświadczonych hodowców gekonów. Każde stworzenie domowe potrzebuje opieki i ludzkiej kontroli. Właściwie karmione i pielęgnowane będzie nam towarzyszyło przez długie lata.


ZOBACZ TAKŻE

Rozella królewska

Rozella królewska

Rozella królewska to królestwo: zwierząt, typ: strunowców i gromada: ptaków. Należy do rzędu papugowych oraz rodziny papug wschodnich i podrodziny ...
Kot himalajski

Kot himalajski

Kot himalajski to niepospolitej urody sympatyczny drapieżnik z rodziny kotowatych. Jest to średni lub duży kot, który przypomina wyglądem persa ...
Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami wymaga wiedzy i zaangażowania. Warto jest kupić specjalistyczny podręcznik w zakresie życia tych zwierząt, ich wymagań i ...
Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki? To nie jest prawda, że ryby głosu nie mają. Ryby w zależności od gatunku wydają różne ...
Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...