Opieka nad bengalikiem czerwonym wymaga podstawowej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem ptasiego towarzysza, trzeba się zapoznać z jego potrzebami. Ważne jest również zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w tym zakresie. Hodowla bengalika czerwonego polecana jest szczególnie miłośnikom małych ptaków ozdobnych.
Opieka nad bengalikiem czerwonym nie jest skomplikowana pod warunkiem, że zostały nabyte zdrowe osobniki. Pomysł zakupu egzotycznego ptaka warto jest skonsultować z domownikami. Zwierząt nie wolno zostawiać bez opieki na czas urlopu czy wyjazdu w delegację. Należy pozostawić je pod nadzorem zaufanej osoby, która będzie potrafiła zaopiekować egzotycznymi ptakami.
Bezpieczne warunki bytowania
Opieka nad bengalikiem czerwonym to ciekawe i przyjemne zajęcie. Ptaki ani żadne zwierzęta nie powinny być uciążliwym dodatkiem. Decydując się na ptaka ozdobnego trzeba znać jego wymagania.
Podstawowe zadania do wykonania w celu prawidłowego rozwoju i kondycji zwierzęcia to:
- Zamontowanie klatki w zacisznym i widnym miejscu pokoju, ale bez wilgoci i przeciągów. W miejscu nasłonecznionym.
- Zamontowanie w klatce poidła kulkowego i karmników czy pojemników oraz codzienne ich mycie.
- Podawanie każdego dnia świeżej i czystej wody, suchego pokarmu oraz świeżych owoców czy warzyw. Nie należy zapominać o zieleninie.
- Zabranie miękkiego pokarmu, którego pupil nie zdążył spożyć.
- Poświęcanie czasu na zaglądanie do klatki. Nie rzadziej, jak dwa razy dziennie. Jest to niezbędna czynność w celu sprawdzenia zachowania i wyglądów ptaków.
- Regularne przemywanie klatki wilgotną gąbką lub ściereczką.
- Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajduje się kraśniczek czerwonolicy.
- Uniemożliwienie ptakom dostępu do gorącej wody i grzejników, czy lekarstw i toksycznych roślin.
- Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli ptaki zostaną wypuszczone z klatki.
- Umieszczenie na dnie klatce żwirku i rozrzucenie drobnych gałązek.
- Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża.
- Temperatura w pomieszczeniu nie może spadać poniżej 12oC. Bengalik czerwony nie musi być hodowany w cieplarnianych warunkach.
Mieszkanie ptaka
Opieka nad bengalikiem czerwonym nie jest trudnym zadaniem. Ptaki te należy hodować parami. Nie może być nierówna liczba samców i samic. Przed zakupem ptaków trzeba zapewnić im mieszkanie. Może to być klatka czy cały pokój. Najlepszym mieszkaniem dla tego gatunku jest witryna pokojowa lub woliera ogrodowa. Należy ją obsadzić wysoką trawą i niskimi krzewami.
Ptaki te nie znoszą wilgoci, ale lubią wygrzewać się w słońcu. Duża witryna jest doskonałym rozwiązaniem dla pary tego samego gatunku, im większa tym lepiej. Skrzydlaki te bez trudu rozmnażają się w dużych klatkach, witrynach i wolierach. Ptaki czują się dobrze w klatce z trzema ścianami zbudowanymi ze sklejki z wyjątkiem frontowej.
Klatka
Klatka metalowa z plastykowym dnem jest dobrym wyborem ze względu na funkcjonalność i łatwość dezynfekcji. Dlatego klatka powinna być na tyle duża, żeby ptaki mogły w niej swobodnie fruwać. Dla pary polecane są witryny pokojowe, ponieważ są to ptaki bardzo żywotne. W ciasnym pomieszczeniu nie będą czuły się dobrze. Może nawet wywołać to u nich niepożądany stres.
Klatka powinna posiadać wysuwaną szufladę, co ułatwia jej sprzątanie. Dno klatki należy wysypać czystym piaskiem zmieszanym z torfem, który pochłania nadmiar wilgoci lub żwirkiem. Mieszanka powinna być często zmieniana.
Klatki w kształcie kuli czy walca nie należy wykorzystywać do żadnych ptaków, ponieważ takie pomieszczenia stresują zwierzęta. Mogą nawet doprowadzić do choroby nerwowej.
Ważną rolę w klatce pełnią drzwiczki, które powinny mieć odpowiednią wielkość. Jednocześnie przystosowane do swobodnego wkładania naczyń z pokarmem, żerdek oraz odłapywania ptaków. W sprzedaży nie brakuje klatek z dwoma czy nawet czterema drzwiczkami. Najlepiej, jak jedne z nich znajdują się w najniższej części klatki, co ułatwia to wkładanie pokarmu.
Witryna pokojowa
Witryna pokojowa jestdobrym rozwiązaniem dla przetrzymywania pary bengalików czerwonych lub kilku osobników. Przystosowana jest również do rozmnażania ptaków. Taka woliera o pokaźnych rozmiarach przeważnie wyposażona jest w kółka. Ułatwia to przesuwanie jej po mieszkaniu, na balkon czy taras. Szkielet woliery może być metalowy lub drewniany. Całość powinna być obciągnięta siatką. Wielkość woliery należy dostosować do powierzchni pokoju i ilości osobników.
Woliery ogrodowe
Woliery ogrodowe doskonale nadają się w porze letniej, wiosną i jesienią. Temperatura w nich nie może spaść poniżej 12oC, ponieważ nie powinno dojść do nadmiernego wychłodzenia ptaków. Kształt i rozmieszczenie woliery ogrodowej w dużym stopniu zależy od weny twórczej pomysłodawcy.
Wyposażenie ptasiego mieszkania
Opieka nad bengalikiem czerwonym to zapewnienie skrzydlakowi odpowiednich warunków do życia. Po zakupieniu klatki lub witryny należy wyposażyć w naczynia na wodę i ziarno. Miski powinny być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na klatce dozowniki.
Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się gałązki: wierzby, klonu, czarnego bzu, brzozy czy topoli. Klatki lub woliery powinny być często i regularnie czyszczone, ze względu na podawany ptakom pokarm. W warunkach hodowlanych należy w klatce umieścić grube konary lub żwirek w celu ścierania pazurów.
Klatki i witryny powinny być obsadzone zieloną roślinnością. Ptaki te preferują gęste zarośla, w których budują gniazda. Bengaliki rozmnażają się także w klatkach. Na przykład do tego celu służą im skrzynki lęgowe. Do budowy gniazda potrzebne będą im małe i delikatne gałązki i trawa. Natomiast do wyłożenia gniazda doskonałe są pióra i wysuszony mech.
W wolierze ogrodowej powinny zostać zasadzone gęste i niskie krzewy oraz umieszczone grubsze konary.
Podsumowując opieka nad bengalikiem czerwonym jest bardzo ważna w jego życiu. Dlatego prawidłowa dieta i warunki higieniczne wpływają na zdrowie i właściwy rozwój hodowanych ptaków. Dodatkowo te ozdobne okazy powinny mieć w niewoli stworzone warunki podobne do życia w naturze. Natomiast dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury możemy pomóc im w kłopotach. W przypadku choroby pupila trzeba udać się z nim do lecznicy dla zwierząt.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]