
BENGALIK CZERWONY
18/04/2021Bengalik czerwony należy do świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: wróblowych, rodziny: astryldowatych, którą reprezentuje około 140 gatunków. Bengalik to bardzo towarzyski mały ptaszek. W okresie godowym samiec zmienia swoje upierzenie. W ubarwieniu jego piór dominuje kolor szkarłatnoczerwony.
Bengalik czerwony należy do łagodnych gatunków i może być trzymany w wolierze z innymi niedużymi ptakami. Samiczka znosi w gnieździe od 5 do 6 białych jajeczek. Ogrzewane są one na przemian przez samca i samicę. Z nich po dwunastu dniach wylęgają się pisklęta. Młode opuszczają gniazdo po trzech tygodniach i nadal przez pewien czas karmione są przez rodziców. Młode ptaki z wyglądu bardzo przypominają samicę.
Zasięg występowania
Bengalik czerwony w środowisku naturalnym zamieszkuje licznie południowe i wschodnie tereny Azji. Miejscem jego występowania są: Indie, Pakistan i Półwysep Indochiński. Można go również spotkać na wyspach: Lombok, Hajman, Flores, Timor i Sumba. Jest on tam ptakiem wszechobecnym. Najczęściej zamieszkuje tereny nizinne, które porośnięte są wysokimi trzcinami. Bytuje także w mokradłach z wysoką roślinnością.
Ptaki te przeważnie tworzą stada, które żerują w wysokich trzcinowiskach. W takiej sytuacji ich obserwacja jest utrudniona. W trawach i zaroślach poszukują ziaren. Żywią się również drobnymi owadami. Dopiero w okresie lęgowym tworzą się pary. Na wolności budują gniazda w suchej trawie, w krzakach i kępkach traw. Gniazdo ich ma kształt kulisty z otworem bocznym.

Wygląd
Bengalik czerwony to mały ptaszek egzotyczny o pięknym upierzeniu zwłaszcza w okresie godowym. Dorasta on do 10 cm. Jest on również znany pod nazwą bengalik pospolity, bengalik tygrysi czy amandawa. Posiada czerwony dziób, ciemne oczy i pomarańczowe skoki. Długość życia tych ptaków wynosi w granicach 8 – 17 lat. W środowisku naturalnym bengaliki czerwone żyją krócej.
Ptaki te wyróżniają się charakterystycznym ubarwieniem i wyraźnie występuje u nich dymorfizm płciowy. Upierzenie samca w okresie godowym jest prawie całe szkarłatnoczerwone. Skrzydła i pióra pomiędzy przednim kącikiem oka, a dziobem czyli kantorek jest szaroczarny. Sterówki samca mają barwę czarną. Natomiast na bokach brzucha, na piórach nadogonowych i pokrywach skrzydłowych występują malutkie białe plamki.
Samica posiada ubarwienie szarobeżowe. Podobnie jak u samca kantorek i sterówki mają kolor czarny. Wyraźne białe plamki występują także u samicy na czerwonych piórach pokrywy nadogonowej. Poza okresem godowym upierzenie samca nie jest tak barwne i przypomina upierzenie samicy. Młode bengaliki czerwone posiadają ubarwienie samicy. Nie mają one jednak charakterystycznych białych plamek na piórach.
Bengalik czerwony budową przypomina wróbla.
Charakter
Bengalik czerwony to kolorowy i pełen energii ptaszek. Jest on stworzeniem bardzo aktywnym i ciekawym świata. Jest to skrzydlak pełen temperamentu, bardzo ruchliwy i wesoły. Dlatego trzeba zapewnić mu dużo ruchu i możliwość fruwania w dużej klatce, witrynie czy wolierze. Ze względu na swój nieagresywny charakter może być hodowany z innymi astryldami.
Bengalik czerwony hodowany jest pojedynczo lub parami. Trzeba jedynie pamiętać, żeby nie było nierówności w liczbie samic i samców. Są zwinne i raczej nie agresywne w stosunku do innych ptaków. Najlepiej zamówić parę bengalików w sklepie zoologicznym lub bezpośrednio u hodowcy. Przed nabyciem ptaka trzeba kierować się własnym doświadczeniem i wiedzą. Poza tym należy zapewnić ptakom odpowiednie warunki do życia.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad bystrzykiem neonowym
Czytaj Dalej

Piżmak amerykański
Czytaj Dalej

Kastracja psa
Czytaj Dalej

Opieka nad aleksandrettą
Czytaj Dalej

Kot z najdłuższym ogonem
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie fretki
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego
Czytaj Dalej

Najdłużej żyjący gryzoń
Czytaj Dalej

Pudel
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie aleksandretty
Czytaj Dalej

Kot czy kotka, co wybrać?
Czytaj Dalej

Fretka
Czytaj Dalej