GeoZoo » Ptak » HISTORIA PTAKÓW
Historia ptaków

HISTORIA PTAKÓW

Historia ptaków sięga zamierzchłych czasów, a ich pochodzenie nie jest jednoznacznie rozstrzygnięte. Przeszły one ewolucję w ostatnim okresie ery mezozoicznej, gdzie dużo grup zachowało prymitywne cechy teropodów wywodzących się z rzędu dinozaurów.

Historię ptaków zaczęto badać równolegle z publikacjami Darwina. Z czasem było wiele teorii, które miały za zadanie wyjaśnić pochodzenie ptaków. Według kopalnego materiału wiadomo, że ptaki wywodzą się z dawnych gadów czyli teropodów. Jako jedna z pierwszych znalezionych form przejściowych między gadami, a ptakami jest dobrze znany późnojurajski Archaeopteryx.

Przodkowie ptasiego świata

Archaeopteryx według paleontologów nie jest w rzeczywistości uznawany za bezpośredniego przodka ptaków. Żył on 150 mln lat temu i miał cechy gadów, ale także ptaków. Na przykład posiadał zęby, długi jaszczuropodobny ogon, palce z pazurami, ale również skrzydła z lotkami takimi samymi, jak posiadają współczesne ptaki. Prawdopodobnie był on spokrewniony z prawdziwym przodkami ptaków.

W starszej epoce kredy, około 120 mln lat temu żył wymarły już ptak „Konfucjusza” Był on jednym a najstarszych ptaków, który pośredniczył w ewolucji od dinozaurów do ptaków. Szczątki tego ptaka znalezione zostały w Chinach. Jego szczęki nie miały już zębów, ale posiadał dwa długie pióra.

Długość jego ciała sięgała 30 cm.

Największym kopalnym ptakiem nielotem i wymarłym już gatunkiem był Dromornis Stirtoni, którego wysokość sięgała 3 metrów. Zamieszkiwał tereny dzisiejszej Australii. Żył on od 15 milionów lat do niespełna 30000 lat temu. Gatunkiem również nielotnym z podgromady ptaków nowoczesnych był Moa, zamieszkujący Nową Zelandię aż po XV wiek.

W Nowej Zelandii żył także wymarły gatunek ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Był to Orzeł Haasta, uznany za najcięższego orła na kuli ziemskiej.

Długość jego ciała wynosiła 130 cm, a rozpiętość skrzydeł sięgała nawet 260 cm. Samica ważyła około 10 kg, natomiast waga samca wynosiła około 13 kg. Podobno gatunek ten wyginął w 1400 roku.

Najstarsza klasyfikacja ptaków to ludowe systemy nazewnictwa stosowane przez niespecjalistów. W taksonomiach ludowych mogą być wykluczone ptaki gospodarskie czy kazuary ze względu na ich znaczne rozmiary i braku zdolności lotu. Natomiast mogą być włączone do grupy ptaków nietoperze, które są ssakami, ale posiadają skrzydła.

Historia ptaków

Ptaki nowoczesne

Współcześnie sklasyfikowano 40 rzędów ptaków wywodzących się z podgromady ptaków nowoczesnych. W 2008 roku opublikowano największe dotychczas badania nad genetyką ptaków. Naukowcy nie są zgodni, co do dokładnej relacji pomiędzy rzędami ptaków.

Dowody z anatomii ptaków współczesnych, ich DNA i skamieniałości obaliły kilka przypuszczalnych wniosków na temat ptasiego świata.

Najliczniejszy rząd paków z podgromady ptaków nowoczesnych to wróblowe, którego nazwa wywodzi się od wróbla zwyczajnego. Obejmują one ponad połowę wszystkich występujących obecnie gatunków ptaków. Rząd ten liczy około 5400 gatunków.

Jeden gatunek wymarły i jeden współcześnie żyjący to kiwi, który jest przykładem podgromady ptaków nowoczesnych. Przedstawicielami grupy są nielotne gatunki lądowe, a ich ojczyzną jest wyłącznie Nowa Zelandia. Przedstawicielem rodziny jest kiwi brunatny, żyjący w parach. Wyróżniono dwa podgatunki, prowadzące nocny tryb życia.

Papugowe to także rząd z podgromady ptaków nowoczesnych, które najstarsze skamieniałości pochodzą sprzed 55 milionów lat. Rodzina ta liczy 356 gatunków, w Polsce nie żyje wolno ani jeden przedstawiciel. Rząd ten najliczniejszy jest w Ameryce Południowej i Australii.

Na uwagę zasługują również nielotne ptaki lądowe jakimi są strusie, rząd z podgromady ptaków nowoczesnych, które zamieszkują sawanny i półpustynie Afryki, a także Syrię i Półwysep Arabski.

Strusie są największymi ptakami, które żyją w dzisiejszych czasach.

Współczesne gatunki można poznać na ceramice, skalnych malowidłach czy freskach ze starożytnego Egiptu. Dzisiejsze ptaki podbiły wszystkie ekosystemy Ziemi, a ptasi śpiew towarzysz ludziom od zawsze. Człowiek często zajmuje się hodowlą ptaków, chociaż nie wszystkie ich gatunki nadają się do warunków domowych.

Historia ptaków wzbudza duże zainteresowania archeologów i biologów, a ich pochodzenie nadal jest wielką tajemnicą. Do dnia dzisiejszego nie zostały jeszcze odkryte wszystkie gatunki ptaków zwłaszcza w krainie neotropikalnej w dorzeczu Amazonki i orientalnej w rejonie wiecznie zielonych lasów deszczowych. Ptaki, jako zwierzęta społeczne niejednokrotnie występują w dużych koloniach. Tworzą również pary monogamiczne, nierzadko na całe życie. Należą do najbardziej zagrożonej działalnością człowieka gromady, wśród której dużo gatunkom grozi wymarcie.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie