GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie amarantki czerwonodziobej
Żywienie i zdrowie amarantki czerwonodziobej

Żywienie i zdrowie amarantki czerwonodziobej

Żywienie i zdrowie amarantki czerwonodziobej to podstawa prawidłowego jej rozwoju. Ptaki te mają wrażliwe żołądki i mogą źle reagować na nieświeży pokarm. Amarantki racjonalnie żywione i trzymane w przestronnym pomieszczeniu chorują rzadko.

Żywienie i zdrowie amarantki czerwonodziobej przekłada się na długość życia tych ozdobnych ptaków śpiewających. Ptaki te są bardzo ruchliwe, dlatego należy umożliwić im fruwanie w obszernej klatce. Codziennie należy kontrolować wygląd i zachowanie ptaków. Na ich zdrowie wpływa wiele czynników, szczególnie pokarm i warunki w klatce.

Jadłospis amarantki czerwonodziobej

Żywienie i zdrowie amarantki czerwonodziobej ma wpływ na jej wygląd i zachowanie. Żywienie nie stanowi problemów tym bardziej, że w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe. Uwzględniają one potrzeby amarantek, którym należy podawać taki sam pokarm, jak kanarkom czy innym ptakom z rodziny astryldowatych.

Podstawą żywienia amarantek jest typowa dla nich mieszanka w skład której wchodzą:

 • rzepik w 30%,
 • kanar w 30%,
 • owsik w 18%,
 • proso, konopie i siemię lniane oraz słonecznik w czarnej odmianie, gdzie każde w 5%,
 • mak w 2%.

Ze zbóż ceniony jest owies, ale zbyt duża jego ilość powoduje otyłość. Posiada on w swym składzie witaminę A i E, które są potrzebne do produkcji plemników i jaj. Poza tym można podawać karmy w granulkach. Ziarno powinno być czyste, wolne od kurzu i innych zanieczyszczeń.

Wielu hodowców samodzielnie sporządza mieszanki dla tych ptaków.

Urozmaiceniem diety są nasiona i listki roślin dziko rosnących. Jest to np. gwiazdnica pospolita, babka zwyczajna i lancetowata. Można także podawać lebiodę, mniszek lekarski czy krwawnik i tasznik pospolity. Ziarna powinny być namoczone lub skiełkowane, co dodatkowo zwiększa ich walory smakowe.

Amarantka czerwonodzioba

Pokarm jajeczny

W żywieniu amarantek niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką lub kaszą kukurydzianą. Można dodać do tego posiłku drobno startą marchewkę i jabłko. Mieszankę warto wymieszać z tranem w ilości od 18 do 20 kropli.

Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka.

W przypadku, gdy ptaki otrzymują dużo zieleniny, to wówczas jajko można podawać wyłącznie ze skorupką. Należy pozbawić je tranu i innych dodatków. Pokarm jajeczny dorosłe osobniki powinny otrzymywać raz lub dwa razy w tygodniu. Częściej w okresie pierzenia i godowym. Pokarm ten ważny jest w jadłospisie młodych amarantek.

Owoce i warzywa

Słodkie i dojrzałe owoce są uzupełnieniem diety amarantki czerwonodziobej. Znajdują się w nich potrzebne składniki mineralne dla zdrowia ptaków. Skrzydlaki te lubią jabłka, gruszki, winogrono, banany, arbuz czy morele. Dobrze jest również podawać marchew i słodką paprykę. Warzywa te bogate są w karoten. Ptaki chętnie również spożywają świeże kawałeczki ogórka i pomidora.

Zielenina i dodatki mineralne

W okresie wiosennoletnim ptaki powinny być odżywiane zieleniną w nieograniczonych ilościach. Liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Amarantki preferują liście świeżej sałaty i młode listki mniszka lekarskiego. Ptaki te chętnie również jedzą liście gwiazdnicy pospolitej oraz kwiaty i liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać im liście koniczyny, białej kapusty czy pietruszki.

Amarantki czerwonodziobe powinny mieć regularnie podawane dodatki mineralne. Doskonale nadają się drobno zmielone skorupki kurzych jaj. Wapń jest szczególnie potrzebny w okresie rozmnażania. Natomiast do prawidłowego trawienia niezbędne są ziarna piasku. Ptaki same wybierają kamyczki, które wspomagają rozcierane pokarmu w żołądku.

W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe kostki wapienne. 

Amarantka czerwonodzioba
Von Francesco Veronesi from Italy – Red-billed Firefinch – Kenya_NH8O1073, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45792284

Zdrowy tryb życia

Chorobom amarantanek należy zapobiegać, żeby nie trzeba było leczyć skrzydlatych pupili. Główna zasada to utrzymywanie w czystości klatki lub woliery, w których przebywają ptaki. Ważne jest również przestrzeganie higieny ich karmienia i pojenia. Warto jest pamiętać o zapewnieniu właściwego oświetlenia i temperatury, aby nie narażać ptaki na stres.

Zapobieganie chorobom to również systematyczna dezynfekcja całej klatki wraz z prętami, ścianami i podłogą. Poza tym należy regularnie czyścić poidła i karmidła oraz żerdki, a podłoże wymieniać w razie potrzeby. Spełnienie tych wszystkich warunków to gwarancja dobrego zdrowia ptaków i uzyskanego od nich zdrowego potomstwa.

Choroby amarantki czerwonodziobej

Amarantka czerwonodzioba pomimo odpowiedniego pokarmu i właściwego utrzymania może zachorować.

Do najczęstszych chorób amarantanek należą:

 • schorzenia układu oddechowego, którego objawami są: katar i trudności w oddychaniu,
 • wady pokroju ciała i upierzenia przeważnie wynikające z wad genetycznych,
 • infekcje oczu, które są najczęściej skutkiem pocierania głowy o zanieczyszczone żerdzie,
 • przerost dzioba i pazurów, które występują rzadko,
 • złamania i zwichnięcia,
 • pasożyty zewnętrzne czyli drobne roztocza, które żywią się w nocy krwią śpiących ptaków,
 • pasożyty wewnętrzne, do których należą glisty i nicienie.

Objawy chorobowe ptaków mogą być różnorodne i trudno jest samodzielnie zdiagnozować schorzenie. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z pomocy weterynarza. Specjalista zdiagnozuje chorobę, przepisze lekarstwo i zaleci ptasią kurację. Po zakończeniu leczenia pomieszczenie, w którym przebywają ptaki należy odkazić. Trzeba również wymienić drążki i podłoże.

Żywienie i zdrowie amarantki czerwonodziobej wpływa na jej wygląd i zachowanie. Menu tych ptaków powinno być prawidłowo ułożone i składać się z trzech rodzajów karmy: ziarna, owoców i warzyw oraz zieleniny. Dodatkiem jest pokarm jajeczny. Odpowiednia dieta i zachowane warunki higieniczne zapewniają właściwy rozwój. Nie trzeba również zapominać o właściwym otoczeniu, które powinno być pozbawione głośnych hałasów.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top