
Żywienie i zdrowie amarantki czerwonodziobej
18/07/2021Żywienie i zdrowie amarantki czerwonodziobej to podstawa prawidłowego jej rozwoju. Ptaki te mają wrażliwe żołądki i mogą źle reagować na nieświeży pokarm. Amarantki racjonalnie żywione i trzymane w przestronnym pomieszczeniu chorują rzadko.
Żywienie i zdrowie amarantki czerwonodziobej przekłada się na długość życia tych ozdobnych ptaków śpiewających. Ptaki te są bardzo ruchliwe, dlatego należy umożliwić im fruwanie w obszernej klatce. Codziennie należy kontrolować wygląd i zachowanie ptaków. Na ich zdrowie wpływa wiele czynników, szczególnie pokarm i warunki w klatce.
Jadłospis amarantki czerwonodziobej
Żywienie i zdrowie amarantki czerwonodziobej ma wpływ na jej wygląd i zachowanie. Żywienie nie stanowi problemów tym bardziej, że w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe. Uwzględniają one potrzeby amarantek, którym należy podawać taki sam pokarm, jak kanarkom czy innym ptakom z rodziny astryldowatych.
Podstawą żywienia amarantek jest typowa dla nich mieszanka w skład której wchodzą:
- rzepik w 30%,
- kanar w 30%,
- owsik w 18%,
- proso, konopie i siemię lniane oraz słonecznik w czarnej odmianie, gdzie każde w 5%,
- mak w 2%.
Ze zbóż ceniony jest owies, ale zbyt duża jego ilość powoduje otyłość. Posiada on w swym składzie witaminę A i E, które są potrzebne do produkcji plemników i jaj. Poza tym można podawać karmy w granulkach. Ziarno powinno być czyste, wolne od kurzu i innych zanieczyszczeń.
Wielu hodowców samodzielnie sporządza mieszanki dla tych ptaków.
Urozmaiceniem diety są nasiona i listki roślin dziko rosnących. Jest to np. gwiazdnica pospolita, babka zwyczajna i lancetowata. Można także podawać lebiodę, mniszek lekarski czy krwawnik i tasznik pospolity. Ziarna powinny być namoczone lub skiełkowane, co dodatkowo zwiększa ich walory smakowe.

Pokarm jajeczny
W żywieniu amarantek niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką lub kaszą kukurydzianą. Można dodać do tego posiłku drobno startą marchewkę i jabłko. Mieszankę warto wymieszać z tranem w ilości od 18 do 20 kropli.
Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka.
W przypadku, gdy ptaki otrzymują dużo zieleniny, to wówczas jajko można podawać wyłącznie ze skorupką. Należy pozbawić je tranu i innych dodatków. Pokarm jajeczny dorosłe osobniki powinny otrzymywać raz lub dwa razy w tygodniu. Częściej w okresie pierzenia i godowym. Pokarm ten ważny jest w jadłospisie młodych amarantek.
Owoce i warzywa
Słodkie i dojrzałe owoce są uzupełnieniem diety amarantki czerwonodziobej. Znajdują się w nich potrzebne składniki mineralne dla zdrowia ptaków. Skrzydlaki te lubią jabłka, gruszki, winogrono, banany, arbuz czy morele. Dobrze jest również podawać marchew i słodką paprykę. Warzywa te bogate są w karoten. Ptaki chętnie również spożywają świeże kawałeczki ogórka i pomidora.
Zielenina i dodatki mineralne
W okresie wiosennoletnim ptaki powinny być odżywiane zieleniną w nieograniczonych ilościach. Liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Amarantki preferują liście świeżej sałaty i młode listki mniszka lekarskiego. Ptaki te chętnie również jedzą liście gwiazdnicy pospolitej oraz kwiaty i liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać im liście koniczyny, białej kapusty czy pietruszki.
Amarantki czerwonodziobe powinny mieć regularnie podawane dodatki mineralne. Doskonale nadają się drobno zmielone skorupki kurzych jaj. Wapń jest szczególnie potrzebny w okresie rozmnażania. Natomiast do prawidłowego trawienia niezbędne są ziarna piasku. Ptaki same wybierają kamyczki, które wspomagają rozcierane pokarmu w żołądku.
W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe kostki wapienne.

Zdrowy tryb życia
Chorobom amarantanek należy zapobiegać, żeby nie trzeba było leczyć skrzydlatych pupili. Główna zasada to utrzymywanie w czystości klatki lub woliery, w których przebywają ptaki. Ważne jest również przestrzeganie higieny ich karmienia i pojenia. Warto jest pamiętać o zapewnieniu właściwego oświetlenia i temperatury, aby nie narażać ptaki na stres.
Zapobieganie chorobom to również systematyczna dezynfekcja całej klatki wraz z prętami, ścianami i podłogą. Poza tym należy regularnie czyścić poidła i karmidła oraz żerdki, a podłoże wymieniać w razie potrzeby. Spełnienie tych wszystkich warunków to gwarancja dobrego zdrowia ptaków i uzyskanego od nich zdrowego potomstwa.
Choroby amarantki czerwonodziobej
Amarantka czerwonodzioba pomimo odpowiedniego pokarmu i właściwego utrzymania może zachorować.
Do najczęstszych chorób amarantanek należą:
- schorzenia układu oddechowego, którego objawami są: katar i trudności w oddychaniu,
- wady pokroju ciała i upierzenia przeważnie wynikające z wad genetycznych,
- infekcje oczu, które są najczęściej skutkiem pocierania głowy o zanieczyszczone żerdzie,
- przerost dzioba i pazurów, które występują rzadko,
- złamania i zwichnięcia,
- pasożyty zewnętrzne czyli drobne roztocza, które żywią się w nocy krwią śpiących ptaków,
- pasożyty wewnętrzne, do których należą glisty i nicienie.
Objawy chorobowe ptaków mogą być różnorodne i trudno jest samodzielnie zdiagnozować schorzenie. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z pomocy weterynarza. Specjalista zdiagnozuje chorobę, przepisze lekarstwo i zaleci ptasią kurację. Po zakończeniu leczenia pomieszczenie, w którym przebywają ptaki należy odkazić. Trzeba również wymienić drążki i podłoże.
Żywienie i zdrowie amarantki czerwonodziobej wpływa na jej wygląd i zachowanie. Menu tych ptaków powinno być prawidłowo ułożone i składać się z trzech rodzajów karmy: ziarna, owoców i warzyw oraz zieleniny. Dodatkiem jest pokarm jajeczny. Odpowiednia dieta i zachowane warunki higieniczne zapewniają właściwy rozwój. Nie trzeba również zapominać o właściwym otoczeniu, które powinno być pozbawione głośnych hałasów.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad bystrzykiem neonowym
Czytaj Dalej

Piżmak amerykański
Czytaj Dalej

Kastracja psa
Czytaj Dalej

Opieka nad aleksandrettą
Czytaj Dalej

Kot z najdłuższym ogonem
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie fretki
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego
Czytaj Dalej

Najdłużej żyjący gryzoń
Czytaj Dalej

Pudel
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie aleksandretty
Czytaj Dalej

Kot czy kotka, co wybrać?
Czytaj Dalej

Fretka
Czytaj Dalej