GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie grubowarga dwubarwnego
Żywienie i zdrowie grubowarga dwubarwnego

Żywienie i zdrowie grubowarga dwubarwnego

Żywienie i zdrowie grubowarga dwubarwnego to ważne aspekty w jego życiu, które przekładają się na dobrostan zwierzęcia. Jest to ryba wszystkożerna i niewymagająca pod względem żywieniowym. Jednak dla utrzymania dobrej kondycji grubowarga, posiłki powinny być pełnowartościowe i różnorodne.

Żywienie i zdrowie grubowarga dwubarwnego wpływają na jego wygląd i zachowanie. Na jego rozwój i ogólne samopoczucie duży wpływ poza dietą, ma prawidłowo urządzone akwarium i odpowiednie parametry wody. Profilaktycznie zalecane jest regularne sprawdzanie stanu zbiornika, wody i zamontowanego w nim sprzętu.

Rybi catering

Żywienie i zdrowie grubowarga dwubarwnego są wyznacznikami długości życia tych zwierząt. Jednolity i nieodpowiedni pokarm może być przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci ryb. Posiłek dla ryb powinien być zbliżony do życia tych zwierząt w środowisku naturalnym. Grubowargi nie sprawiają problemu pod względem żywieniowym.

W środowisku naturalnym ryby te mają dietę złożoną z detrytusu, zooplanktonu i glonów zeskrobywanych z kamieni. Rybie tej w warunkach domowych należy podawać pokarm żywy, takiego jak : rozwielitki, oczliki, rureczniki, larwy ochotek czy komarów. Można również karmić suchym i mrożonym pokarmem.

Doskonale do tego nadają się pokrojone dżdżownice, rozwielitki, muchówki. W swym składzie pokarm powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Narybkowi należy podawać karmę w formie pyłu, dostępną w sklepach akwarystycznych.

Metody podawania pokarmu

Żywienie i zdrowie grubowarga dwubarwnego wpływają na jego samopoczucie. Posiłki powinny być serwowane o określonych porach w ciągu dnia.  Karmę najlepiej podawać częściej, ale w małych ilościach. Wielkość porcji nie może być większa, niż grubowarg jest w stanie zjeść w ciągu kilku minut.

Pokarm roślinny może być pozostawiony w zbiorniku do dwóch dni. Trzeba sprawdzać czy po podanym posiłku ryba jest najedzona. Odpowiednia dobrana dieta jest warunkiem zdrowia grubowarga. Pokarm mrożony należy rozmrozić bezpośrednio przed podaniem w małej ilości wody akwariowej.

Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Porcjami takiego pożywienia żadne ryby na pewno nie pogardzą, a zwłaszcza grubowarg dwubarwny. Specjale karmy dla tych ryb można kupić w sklepach akwarystycznych.

Grubowarg dwubarwny

Choroby grubowargów

Żywienie i zdrowie grubowarga dwubarwnego ma przełożenie na jego funkcjonowanie w świecie podwodnym, zarówno na wolności, jak i w niewoli. Ryby powinny być codziennie obserwowane i w razie niedomagań odpowiednio leczone. Ryby pochodzące z odłowu należy trzymać w oddzielnym zbiorniku.

Do znanych schorzeń ryb akwariowych należy zaliczyć:

  • choroby pasożytnicze,
  • choroby grzybicze, do których należy pleśniawka, pleśnienie ikry i bardzo groźna i nieuleczalna choroba grzybicza ichtiofonoza, ichtiosporidioza.
  • choroby wirusowe i bakteryjne, do których należą: fleksibakterioza i mykobakterioza czyli gruźlica ryb,
  • inne schorzenia, które mogą być wywołane wieloma chorobami.

Do najczęstszych chorób pasożytniczych zaliczone są:

  • Ospa rybia czyli kulorzęsek, wywołany przez orzęska, który najczęściej umiejscawia się w skórze i skrzelach. Odżywia się komórkami. Po przebyciu tej choroby ryby nabywają na nią odporność, która ulega osłabieniu przez stres.
  • Choroba welwetowa, która spowodowana jest przez wiciowce, atakujące przeważnie skórę zarażonej ryby i nabłonek listków skrzelowych. Choroba jest najbardziej niebezpieczna dla narybku i podrostków. U dorosłych osobników schorzenie może być ostre lub przewlekłe.
  • jest chorobą pasożytniczą,  którą wywołują wiciowce atakując przewód pokarmowy karasi. Pasożyty są przyczyną zapalenia i owrzodzenia jelita, a także atakują narządy wewnętrzne ryb.
  • to pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego ryb, którą wywołują jajorodne nicienie.

Daktylogyroza i gyrodaktyloza są chorobami wywołanymi przez pasożyty, które atakują skrzela ryb i skórę. Przyczyną daktylogyrozy są jajorodne przywry, natomiast gyrodaktylozy jest żyworodny płaziniec. Schorzenie można zdiagnozować poprzez pobranie wycinka z chorego miejsca i obejrzeniu jego pod mikroskopem.

Podsumowując żywienie i zdrowie grubowarga dwubarwnego uzależnione jest od wiedzy i doświadczenia akwarysty. Urozmaicony pokarm z higienicznymi warunkami zapewni rybie zdrowie i witalność. Ryb nie wolno leczyć samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Prawie każdy gatunek wykazuje wrażliwość na konkretną chorobę