GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie wielkopłetwa wspaniałego
Żywienie i zdrowie wielkopłetwa wspaniałego

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa wspaniałego

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa wspaniałego przekładają się na jego dobrostan. Dieta wszystkich ryb powinna być pełnowartościowa i różnorodna. Wielkopłetw wspaniały to bojownicza ryba, zwłaszcza w okresie tarła.  Jest to znany gatunek w akwarystyce i chętnie hodowany z powodu małych wymagań.

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa wspaniałego wpływają na wygląd, zachowanie i kondycję ryby. Bardzo ważne w życiu rybich okazów jest profesjonalna  opieka nad nimi i prawidłowo urządzone akwarium. Należy dwa razy dziennie sprawdzać wygląd i zachowanie ryb. Ważne jest równie regularne kontrolowanie stanu zbiornika i znajdującego się w nim sprzętu.

Rybia stołówka

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa wspaniałego wywierają znaczący wpływ na jego rozwój i rozmnażanie. Jednolita dieta może być przyczyną wielu schorzeń i niedomagań, a nawet śmierci ryb. Stołówka wielkopłetwa wspaniałego powinna być zbliżona do styku życia tych ryb w ich naturalnym środowisku.

Na wolności ryby te odżywiają się  drobnymi bezkręgowcami wodnymi, owadami lądowymi i zooplanktonem. Akceptują różnorodny pokarm. W hodowli najlepiej karmić wielkopłetwy żywym pokarmem i suchym. Menu tych ryb powinien być urozmaicony pomimo, że gatunek ten pod względem żywieniowym nie jest wymagający.

Chętnie zjadają glony oraz świeży i suchy pokarm. Można im również podawać zooplankton. Dobrym rozwiązaniem jest żywienie ryb pokarmem suchym, który można podawać w formie granulowanej. Posiłek w formie pyłu czy płynu jest najbardziej odpowiedni dla narybku. W tym przypadku doskonale sprawdzają się: pierwotniaki i wrotki.

Podawanie posiłków

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa wspaniałego to bardzo ważne aspekty w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Karmienie żywych organizmów świata podwodnego powinno odbywać się o ściśle określonych porach. Karmę najlepiej podawać dwa razy na dobę: rano i wieczorem. W porze rannej ryby te są najbardziej aktywne.

Niedużą ilość porcji ryba powinna zjeść w ciągu kilku minut. Pokarm roślinny może pozostać w zbiorniku do dwóch dni. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Ryby żerują o zmierzchu i nocą. Należy je karmić dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Odpowiednio dobrana dieta jest warunkiem dobrego zdrowia wielkopłetwów wspaniałych.

Zła dieta przyczyną chorób

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa wspaniałego odgrywają ważną rolę w jego codziennym życiu. Pośrednią przyczyną różnych chorób ryb są zwykle błędy żywieniowe. Zła dieta może być również bezpośrednią przyczyną rybich schorzeń i niedomagań. W hodowli oznacza to nieprawidłowo zestawiony rybi jadłospis. Powodem zatruć czasami jest także źle oczyszczony pokarm z małych osadów lub z ziemi.

Choroby wielkopłetwa wspaniałego w wyniku złej diety:

  • Otłuszczenie narządów wewnętrznych. Jest to efekt końcowy zatruć pokarmowych. Najczęściej występuje otłuszczenie wątroby. Takie zjawisko można zaobserwować u starszych ryb w małym zbiorniku. Ryby te otrzymują nadmierną ilość jednolitego pokarmu. Otłuszczenie narządów wewnętrznych jest procesem powolnym i bezobjawowym. Można dopiero go stwierdzić w zaawansowanym stadium choroby. Otłuszczenie wątroby widoczne jest na podstawie przekrwionych gałek ocznych i wzdęć brzusznych.
  • Zapalenie przewodu pokarmowego. Przyczyną tej choroby jest podawanie wielkopłetwom wspaniałym jednego rodzaju pokarmu  lub skoncentrowanej suchej karmy. Zbyt duża ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego ryb. Powodem zatruć może być również źle oczyszczony pokarm,  pochodzący z ziemi bądź z małych osadów.

Głównymi objawami choroby są:

  • wydalanie niestrawionych części pokarmowych,
  • obrzęki przedniej części ciała,
  • ciągnięcie się od otworu odbytowego białego śluzu.

Blednie również ubarwienie ryb, a okolica odbytu jest zaczerwieniona. Może wystąpić również krwawy kał. Wielkopłetw wspaniały powinien zostać poddany kilkudniowej głodówce. Po tym czasie należy podać różnorodny pokarm. Choroba ta może spowodować wśród tego gatunku pokaźne straty.

Jedyną formą przeciwdziałania tym schorzeniom jest prawidłowo wyważona dieta. Ważne jest, żeby posiłki były pełnowartościowe i podawane w małych porcjach. Każdy akwarysta opiekujący się wielkopłetwami wspaniałymi powinien przestrzegać elementarnych zasad hodowlanych. Leczenie ryb polega na przyspieszeniu powrotu do zdrowia chorych osobników.

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa wspaniałego przekładają się na długość życia tej ryby. Zróżnicowany pokarm wraz z higienicznymi warunkami zapewnią rybom zdrowy styl życia. Nie wolno leczyć ryb samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Gatunek ten nie nadaje się do akwarium towarzyskiego, a zwłaszcza w przypadku mniejszych od siebie osobników.

Scroll to Top