GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ryby smukleniowate
Ryby smukleniowate

Ryby smukleniowate

Ryby smukleniowate to rodzina popularnych ryb akwariowych. Należą do gromady promieniopłetwych i rzędu kąsaczokształtnych. Ryby te są ciekawymi okazami, bardzo towarzyskie i łagodne. Powinny mieć zapewnioną przestrzeń do pływania i odpowiednią ilość roślin posadzonych w zbiorniku.

Ryby smukleniowate to rodzina znanych hodowlanych organizmów świata podwodnego. Zgrupowane są w dwóch podrodzinach i zostało opisane ponad 60 gatunków oraz 8 rodzajów. Wiele pięknie ubarwionych ryb trafia do hodowlanego akwarium. Nie są to ryby specjalnie wymagające. Jednak trzeba pamiętać o odpowiedniej wodzie i filtracji biologicznej.

Krótka charakterystyka

Ryby smukleniowate to rodzina żywych organizmów. Zamieszkują Amerykę Południową bez Chile i Amerykę Środkową. Najczęściej bytują w wodach nizinnych o wolnym nurcie. Ich pożywieniem są owady i wodne bezkręgowce. Nie gardzą larwami komarów. Samice przeważnie składają ikrę pośród roślinności, a samce przejmują opiekę nad potomstwem. Niektóre gatunki w ogóle nie opiekują się ikrą.

Rodzina smukleniowatych to ryby słodkowodne.

Ryby smukleniowate posiadają wydłużone ciało, które pokryte jest łuskami. Mają krótki otwór gębowy, który jest lekko otwarty. Wyróżniają się różnorodnym ubarwieniem i często na ich ciele widoczne są pręgi. Do tego gatunku należą ryby małe i średnie. Długość ciała najmniejszej ryby sięga 1,6 cm, a największej wynosi 18 cm. Niektóre oddychają powietrzem atmosferycznym. Nadają się przeważnie do akwarium roślinnego.

Ryby smukleniowate
Автор: Brian Gratwicke – originally posted to Flickr as Red Pencilfish, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8229251

Znane gatunki ryb smukleniowatych

Ryby smukleniowate często trzymane są w domowych zbiornikach i mają duże znaczenie w akwarystyce. Okazy z tej rodziny posiadają interesujące ubarwienie i nie są wymagające w hodowli.

Przykładami znanych gatunków z rodziny smukleniowatych są:

  • Smukleń pyskacz to nieduża ryba, która nigdy nie żyje samotnie. Ryby te w warunkach naturalnych przeważnie tworzą luźne grupy. Zamieszkują tereny Ameryki Południowej w dorzeczu Amazonki. Zajmują wody płynące i stojące, najczęściej rozlewiska i leśne strumienie. Samice, które są mniej kolorowe i mniejsze od samców osiągają długość 4,5 cm, natomiast samce 5,5 cm. Ich pożywieniem są drobne bezkręgowce wodne i lądowe oraz  zooplankton.  
  • Drobnoustek trójpręgi to mała ryba o kolorowym ubarwieniu. Osiąga długość 5 cm. Przez jej smukłe ciało biegną trzy pręgi. Żeruje w Ameryce Południowej u ujścia Amazonki. Żywi się najczęściej mięczakami i skorupiakami.   
  • Drobnoustek Beckforda to małe ryby ławicowe, które nie powinny być trzymane pojedynczo w akwarium. Zamieszkują dorzecza:  Amazonki, Negro i Orinoko Ameryki Południowej. Preferują wody stojące i płynące. Dobrze czują się w mokradłach, rozlewiskach, które gęsto zarośnięte są roślinnością podwodną. Samice, które są mniej kolorowe i mniejsze od samców osiągają długość 4,0 cm, natomiast samce 5,5 cm. Żywią się drobnymi bezkręgowcami wodnymi i zooplanktonem.

Podsumowując ryby smukleniowate polecane są miłośnikom świata podwodnego. Należy regularnie opiekować się rybami i obserwować ich wygląd zewnętrzny i zachowanie. Niezbędna jest podstawowa wiedza w zakresie świata fauny i flory. Należy posiadać świadomość, że hodowla młodych rybek to trudne zadanie. Przydatna będzie również wiedza w zakresie urządzeń technicznych, potrzebnych w akwarium.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]