GeoZoo » Kot » ZDROWIE KOTA PERSKIEGO
Zdrowie kota perskiego

ZDROWIE KOTA PERSKIEGO

Zdrowie kota perskiego to prawidłowa opieka nad pupilem. Przestrzeganie zasad właściwego żywienia i pielęgnacji. Należy również zorganizować futrzakowi przestrzeń i stworzyć higieniczne warunki życia. Natomiast profilaktyczne i okresowe badania powinny być wykonywane regularnie w lecznicy dla zwierząt. 

Zdrowie kota perskiego i dobra jego kondycja uzależniona jest od jego właściciela. Powinien on zapewnić pupilowi podstawową opiekę, natomiast specjalistyczną lekarz weterynarii. Lecznicza dla zwierząt jest miejscem wykonywania szczepień, wykrywania i leczenia chorób. Można tam również zasięgnąć praktycznej wiedzy, nabyć specjalistyczne produkty czy wywiesić na tablicy swoje ogłoszenie.

Lecznica dla zwierząt

Zdrowie kota perskiego wymaga niekiedy zastosowania nowoczesnych metod leczenia. Akupunktura stymuluje określone punkty na ciele zwierzęcia przy udziale igieł do akupunktury, zastrzyków, laserów, a także magnesów. Dużym postępem w nauce jest kręgarstwo, które polega na nastawianiu kręgów, jak również kości czaszki. Natomiast doskonałym uzupełnieniem leczenia chirurgicznego i farmaceutycznego jest masaż leczniczy, który również przyspiesza powrót zwierzęcia do zdrowia.

Do nowoczesnych specjalizacji weterynaryjnych zaliczyć należy: okulistykę, anestezjologię, dermatologię, ortopedię, zachowanie zwierząt, endokrynologię, internę, dentystykę, diagnostykę obrazową, radiologię i chirurgię. Przyspieszenie leczenia urazów więzadeł i przyniesienie ulgi przy bólach mięśni może dokonać bezbolesna terapia laserowa.

Natomiast w celu wykrycia pasożytów zalecane jest regularne badanie kału.

Kot perski

Szczepienia persów

Zdrowie kota perskiego ma wpływ na jego prawidłowy rozwój. Pupil powinien zostać odrobaczony tydzień przed każdym szczepieniem. Każdego futrzaka należy minimum dwukrotnie zaszczepić jako małego kociaka. Najlepiej zastosować potrójną szczepionkę przeciw groźnym wirusom. Przede wszystkim przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii.

Szczepienia te należy powtarzać corocznie, aż do końca kociego żywota.

Koty wychodzące z domu powinny mieć  dodatkowe szczepienie przeciw wściekliźnie. Szczepienie to jest obowiązkowe przed wystawą kotów rasowych z rodowodami. Poza tym wszystkie koty powinny być regularne odrobaczane.

Groźne choroby, które dotykają koty na całym świecie zostały zredukowane dzięki stosowanym programom szczepień. Dostępne są różnorodne szczepionki. Przeciwko kilku chorobom może działać jedna szczepionka. Przeciwko chorobom zakaźnym należy szczepić kocięta w wieku 8 – 9 tygodni i corocznie powtarzać szczepienia.

Kocie choroby

Zdrowie kota perskiego to wczesne wykryte choroby i jak najszybsze podjęcie leczenia. W porę przeprowadzona kuracja stanowi zwiększenie szans na wyleczenie kociego przyjaciela. Ponadto pozwali pupilowi zaoszczędzić wiele cierpień. Nietypowe zachowanie kota może być sygnałem do wizyty czworonoga w lecznicy dla zwierząt.

Do najczęściej występujących kocich chorób należy zaliczyć:

  • panleukopenię czyli zakaźne zapalenie jelit,
  • koci katar,
  • białaczkę w skutek zakażenia wirusem FeLV,
  • zapalenie otrzewnej w skutek zakażenia wirusem FIP,
  • zespół niedoboru odporności na skutek wirusa FIV,
  • grypę,
  • choroby dróg oddechowych,
  • zapalenie skóry,
  • świerzb i inne choroby wywołane pasożytami zewnętrznymi  i wewnętrznymi.

Wścieklizna jest wirusową chorobą u wszystkich ssaków, co w rezultacie kończy się śmiercią. W krajach, gdzie występują przypadki wścieklizny wszystkie koty powinny być regularnie szczepione. Choroba zostaje roznoszona poprzez ślinę chorego osobnika, w wyniku ugryzienia i rozwija się od dwóch tygodni do sześciu miesięcy.

Zdrowie kota perskiego to także systematyczność w pielęgnacji jego sierści.

Częste kąpiele i codzienne czesanie futrzaka to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Poza tym należy pamiętać o regularnym przemywaniu przegotowaną i ciepłą wodą kocich oczu, które narażone są na infekcję. Zdrowie pupila leży w gestii jego opiekuna.

Kot perski

Podawanie leków

Zdrowie kota perskiego to również higieniczny tryb życia i szybka reakcja na nietypowe zachowanie i wygląd naszego pupila. Leczenie podopiecznego może być trudnym przeżyciem, jeżeli nie zostanie opanowana technika szybkiego i bezpiecznego podawania mu leków. Trzeba dopilnować, aby futrzak spożył lekarstwo w całości.

Wiele leków jest produkowana w formie smacznych tabletek lub past. Tabletkę, którą trzeba podać futrzakowi można ukryć w jedzeniu. Innym rozwiązaniem jest przytrzymanie pupila na kolanach, otworzenie mu pyszczka i włożeniu głęboko do gardła tabletki.

Dobrym rozwiązaniem, mniej stresującym i bezpieczniejszym jest podanie antybiotyku w zastrzykach.

Zdrowie kota perskiego ma wpływ na długość jego życia. Stosowanie higieny i odpowiednich środków bezpieczeństwa minimalizuje choroby i nieszczęśliwe wypadki naszego pupila. Dobrze traktując podopiecznego można zdobyć kociego towarzysza, który będzie nas kochał bezwarunkowo. Długowiecznością cieszą się przeważnie koty trzymane tylko w mieszkaniu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top