GeoZoo » Kot » Kot nebelung
Kot nebelung

Kot nebelung

Kot nebelung to długowłosa odmiana kota rosyjskiego niebieskiego o krótkiej sierści. Jest to pełny gracji elegancki kot typu orientalnego, którego ojczyzną jest Rosja. Rasa ta wyróżnia się wyglądem zewnętrznym i strukturą futra. Polecany jest miłośnikom fauny, a szczególnie pasjonatom kotów.

Kot nebelung jest zwierzęciem spokojnym o łagodnym usposobieniu. Pojawił się on w miotach kota rosyjskiego krótkowłosego. Początkowo nie wzbudził on zainteresowania. Hodowla tej rasy rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia pod nadzorem Cory Cobb. Nowa rasa została oficjalnie uznana przez TICA w 1987 roku.  

Cechy zewnętrzne

Kot nebelung jest średniej wielkości zwierzęciem o smukłej sylwetce.  Masa ciała kocura waha się w granicach 4-6 kg, a kocicy 3-4 kg. Jego głowa w kształcie klina osadzona jest na smukłej szyi. Czoło i nos są proste i tworzą kąt 90o. Posiada duże oczy, które są szeroko rozstawione i lekko skośne.

Jego oczy są zawsze koloru zielonego, a nos szary. Na głowie osadzone są duże i szerokie u podstawy uszy, które skierowane są do przodu. Kot nebelung posiada długie kończyny, zakończone okrągłymi stopami. Jego prosty i długi ogon jest zaokrąglony na końcu. Posiada podwójne futro.

Włos długi i gęsty odstaje od ciała i połyskuje srebrzyście. Okrywa włosowa jest wyjątkowo gęsta i bardzo miękka. Występuje on wyłącznie w odmianie niebieskiej o srebrzystym połysku. Koty te są długowieczne, dożywają do 16 lat, a nawet dłużej. 

Koci charakter i temperament

Kot nebelung jest inteligentny i zrównoważony. Bez problemu nauczy się aportowania i chodzenia na smyczy, jak pies. Zwierzę to wyróżnia się pogodnym i spokojnym usposobieniem. Bardzo przywiązuje się do opiekuna, jest czuły i pozostaje mu wierny. Dobrze czuje się sam, ale lubi również towarzystwo innych kotów.

Kot nebelung nie znosi krzyków ani hałasów. Jest nieufny wobec nieznanych mu osób i bacznie je obserwuje. Ponadto należy do niezwykle wścibskich kotów. Z tego względu zagląda w każdy zakamarek domu i nic nie ujdzie jego uwadze. Długie futro kota wymaga regularnej pielęgnacji. Jego martwy włos powinien być wyczesywany dwa razy w tygodniu.

Lubi zabawy i pieszczoty, a także nie pogardzi podróżami. Jest bardzo zwinnym stworzeniem, które prawie porusza się bezszelestnie. Jego głos jest delikatny i melodyjny. Nie wydaje głośnych i uciążliwych dla człowieka dźwięków. Rasa ta nie posiada skłonności do chorób genetycznych. Regularnej kontroli wymaga pęcherz i nerki.

Kot nebelung jest mało popularną rasą w Polsce, ale dostępną. Należy zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania. Nebelung jest kocim domatorem. Nie musi on wychodzić na dwór, ale należy umożliwić mu wyglądanie przez okno lub zabezpieczone miejsce na balkonie. Nebelung lubi obserwować otaczający go teren. Rasa ta źle znosi samotność.

Kot nebelung jest spokojnym i inteligentnym kotem. Przed jego zakupem trzeba się zapoznać z jego wymaganiami. Na rynku nie brakuje fachowej lektury na temat kotów orientalnych. Decydując się na kota w domu, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki i otoczyć opieką. Piękne jego futro i pluszowy wygląd przyciąga ludzki wzrok. Jest łakomczuchem i posiada skłonności do tycia.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top