Ostronos rudy to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, podgromada: żyworodnych. Należy do rzędu drapieżnych, rodziny szopowatych z rodzaju ostronos. Jest on dość dużym zwierzęciem o ciekawym wyglądzie. Zasięg występowania ostronosa rudego obejmuje tereny Ameryki Południowej i Środkowej po Południowy Paragwaj.
Ostronos rudy nie zamieszkuje w wysokich Andach, lecz preferuje tereny leśne. Był widziany na wysokościach 2500 m. n.p.m. Gatunek ten został podzielony na 13 podgatunków. Ostronos rudy nazywane jest również koati. Jest on bardzo ciekawym i psotnym zwierzęciem. Na wolności często uważany jest za szkodnika, ponieważ niszczy plony.
Wygląd
Ostronos rudy ma dość smukłą sylwetkę. Długość jego ciała wynosi 41-67 cm, a ogon mierzy tyle samo czyli w granicach 40-68 cm. Może ważyć 6-7 kg. Posiada charakterystyczny wąski pysk, który zwęża się ku końcowi. Uszy ostronosa są nieduże i mają zaokrąglony kształt. Puszysty i długi ogon pomaga mu wspinać się po drzewach.
Podczas poruszania się po ziemi nosi ogon najczęściej uniesiony pionowo. Nie jest on chwytny, ale pomaga utrzymywać równowagę. Futro ostronosa rudego ma barwę rdzawobrunatną. Na policzkach oraz nad i pod oczami widoczne są białe plamki. Gardło i pierś też są koloru białego. Natomiast brzuch jest żółtawy. Ogon ozdobiony jest ciemniejszymi pierścieniami.
Styl życia
Ostronos rudy to inteligentne i bystre stworzenie. Prowadzi dzienny styl życia i jest bardzo żywotny. W środowisku naturalnym samice są zwierzętami stadnymi. Tworzą grupy liczące do 30 osobników. Spędzają one wiele czasu na wzajemnej pielęgnacji swoich futer. Samce raczej wolą prowadzić samotniczy tryb życia, a z samicami przebywają w okresie rozrodu.
Ostronosy na drzewach spędzają przeważnie noce i upalne dni. Mogą pochwalić się dużym wachlarzem wydawanych rozmaitych dźwięków. Niejednokrotnie można usłyszeć specyficzne odgłosy pojękiwania, pochrząkiwania czy pisków. Potrafi on również naśladować dźwięki ptaków. Te stworzenia są bardzo ruchliwe i ciekawskie.
Ostronos rudy jest zwierzęciem wszystkożernym. W środowisku naturalnym w skład jego diety wchodzą bezkręgowce, owady i drobne kręgowce. Dietę swoją uzupełnia dojrzałymi owocami oraz jajami jaszczurek i żółwi. Swoje ulubione smakołyki wygrzebuje z ziemi przednimi łapami. Zwierzęta te chętnie jedzą kurze jaja, świerszcze i skorupiaki.
Rozmnażanie
Ostronos rudy ma interesujący styl rozmnażania. W okresie rui samiec przebywa z samicami, kopulując z każdą z nich. W koronach drzew budują gniazda. Ruja występuje od października do marca. Ciążą trwa około 75 dni. Na świat przychodzi od 3 do 7 noworodków. Młode rodzą się ślepe i głuche. Oczy otwierają po 10 dniach, a po 2 tygodniach zaczynają słyszeć.
Młode w nadrzewnym gnieździe pozostają przez 5-6 tygodni. Do 4 miesięcy karmione są mlekiem matki. Samica opuszcza swoje dzieci tylko wtedy, gdy wybiera się na żerowanie. Samice osiągają dojrzałość płciową w wieku 2 lat, a samce po 3 latach od urodzenia. Ostronosy rude na wolności żyją w granicach 7-8 lat.
Natomiast w niewoli mogą żyć 14 lat, a nawet dłużej. Utrzymywany w warunkach domowych najdłużej żyjący ostronos rudy miał 18 lat. Zwierzęta te można też podziwiać w ogrodach zoologicznych. Ostronos rudy swoim zachowaniem potrafi wnieść do domu wiele radości. Można z nim spędzić długie i szczęśliwe lata.
Podsumowując ostronos rudy nie jest narażony na wymarcie. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych posiada status najmniejszej troski. Te zwierzęta są ładne i sympatyczne. Ostronos rudy polecany jest miłośnikom zwierząt, a przede wszystkim pasjonatom szopowatych. Nie nadaje się dla ludzi zapracowanych i mało odpowiedzialnych.