GeoZoo » Zoologia » Opieka nad żółwiami
Opieka nad żółwiami

Opieka nad żółwiami

Opieka nad żółwiami wymaga fachowej wiedzy. Warto jest zapoznać się ze specjalistyczną lekturą na temat życia tych zwierząt. W środowisku naturalnym gady żyją na całym świecie. Niektóre gatunki zostały udomowione i można je kupić w zarejestrowanej hodowli lub w sklepie zoologicznym.

Opieka nad żółwiami nie jest skomplikowana. Wystarczy podawać im zbilansowaną i pełnowartościową dietę oraz stworzyć odpowiednie warunki bytowania. W swoim mieszkaniu gady te powinny czuć się dobrze i bezpiecznie. Żółwie hodowane są przeważnie w odpowiednio dużych terrariach, których zadaniem jest wytwarzanie mikroklimatu, w jakim zwierzęta żyją w przyrodzie.

Domowa hodowla żółwi

Opieka nad żółwiami w warunkach domowych polega na wiedzy i doświadczeniu ich właściciela. Zwierzęta te zdobywają na całym świecie coraz więcej zwolenników. Podstawy hodowli żółwi powinien znać ich opiekun. Należy pamiętać, że każdy gatunek tych stworzeń ma swoje indywidualne wymagania.

Opieka nad żółwiami wiąże się z zebraniem na ich temat dużo istotnych informacji. Pomoże to w zapewnieniu im odpowiedniego standardu życia. Wiele gatunków to zwierzęta delikatne z wygórowanymi potrzebami. Ważny jest zakup zdrowego osobnika. Poczatkujący hodowca powinien skorzystać z pomocy doświadczonej osoby.

Do nowych warunków życia łatwiej przyzwyczajają się młode żółwie, niż starsze osobniki.

Mieszkanie żółwi

Opieka nad żółwiami polega na stworzeniu im bezpiecznych warunków bytowania. Doskonałym mieszkaniem dla tych zwierząt jest odpowiednio urządzone i utrzymane terrarium. Mieszkanie gadów należy dostosować do ich potrzeb w środowisku naturalnym. System ogrzewania i wystrój terrarium zależy od wymagań jego mieszkańców. Istnieje kilka typów terrariów.

Terrarium to stała przestrzeń  życiowa dla egzotycznych żółwi, dlatego powinno mieć odpowiednią wielkość i wyposażenie. Powinny być dobrze w komponowane w wystrój pokoju,  ale przede wszystkim spełniać wymagania higieniczne. Podstawowy podział terrarium oparty jest na temperaturze i wilgotności.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje terrarium dla żółwi:

  • ogrzewane półsuche lub suche,
  • ogrzewane bardzo suche.

Terrarium ogrzewane półsuche lub suche

Terrarium ogrzewane półsuche lub suche wymaga zainstalowania ogrzewania. Przeważnie są to niedużej mocy lampy grzewcze. Żółwie bytujące w tego typu terrarium powinny mieć temperaturę w granicach 20 – 30oC. Doskonałą dekoracją są korzenie, gałęzie, kory, kamienie czy skałki.

Terrarium należy obsadzić roślinami odpornymi na wysychanie, np. bluszczem. Odpowiednią dekorację można zakupić w sklepie zoologicznym. Podłożem może być: piasek, kamienie, ziemia leśna, kora lub drewienka ze znikomą ilością torfu. W tego rodzaju terrarium należy hodować żółwie ze strefy umiarkowanej.

Terrarium ogrzewane bardzo suche

Terrarium ogrzewane bardzo suche wymaga zainstalowania bardzo silnego ogrzewania. Powinna być w nim utrzymana wysoka temperatura, nawet około 40oC. Nierzadko występuje potrzeba zastosowania kamieni i mat ogrzewczych w celu utrzymania na odpowiednim poziomie temperatury podłoża. Przeznaczone jest ono dla żółwi zamieszkujących pustynie, półpustynie i stepy.

Terrarium powinno być przestronne i dobrze wentylowane, ale nie może stać w przeciągu. Częste wahania temperatury mogą doprowadzić do przeziębień albo zapalenia spojówek. Wpływa to źle na kondycję żółwia i przysparza mu cierpień. Na wahania temperatury szczególnie wrażliwe są żółwie tropikalne.

Rozmiary zbiornika należy zwiększyć wraz z wiekiem żółwia. Powinien wystarczyć na pierwsze dwa lata życia. Miejsce na jedzenie powinno być zaplanowane w strefie suchej i tam powinny znajdować się kryjówki i miejsce na odpoczynek. W miseczkach należy podawać pokarm i wodę, którą trzeba często wymieniać.

Gady te nie powinny mieszkać w akwarium dla ryb.

Duża powierzchnia zbiornika zapewnia tym gadom odpowiednią dawkę ruchu. Najczęściej sprzedawane są młode żółwie o wymiarach 5-10 cm, dla których terrarium powinno wynosić minimum 50 x 50 cm. Warto jest posiadać bezpieczne miejsce w ogrodzie i tam pod nadzorem wypuszczać żółwia.

Żółwie z tropików powinny posiadać w zbiorniku podłoże zgodnie ze swoimi wymaganiami. Najlepiej nadaje się do tego włókno kokosowe  zmieszane z gliną  i bardzo drobnym piaskiem o obłym kształcie ziarenek. Należy je wymieszać na wilgotno. Podłoże takie nie pyli, co jest ważne w drożności dróg oddechowych u gada. Poza tym łatwo je można sprzątnąć.  

Opieka nad żółwiami

Wyposażenie terrarium

Opieka nad żółwiami wymaga zaangażowania ze strony opiekuna, który powinien bacznie obserwować zachowanie i wygląd żółwia. Zakup terrarium nie wystarczy. Należy jeszcze je odpowiednio wyposażyć biorąc pod uwagę wymagania danego gatunku. Należy przygotować kamienie, konary, doniczki, rurki czy domki.

Pożądana jest obecność w terrarium większych kamieni, których żółw nie jest w stanie połknąć. Kamienie pomogą tym gadom ścierać pazury. Na powierzchni podłoża można położyć trochę kory sosnowej i siana dobrej jakości. Wszystkie żółwie wymagają odpowiednią ilość światła i ciepła. Dobrze należy zaprojektować systemy świetlne i grzewcze. Niska temperatura i przegrzanie są równie niebezpieczne.

W jednej części terrarium stworzyć źródło ciepła, gdzie gad uda się, gdy będzie tego potrzebował. W tym celu należy zainstalować żarówkę lub promiennik grzewczy. Zapewnią odpowiednią temperaturę około 35oC bezpośrednio pod źródłem ciepła. Należy stosować specjalne oprawy terrarystyczne, żeby nie doszło do pożaru. Poza źródłem ciepła potrzebne jest promieniowanie UV-B.

Po przeciwległej stronie terrarium należy utrzymywać temperaturę niższą w granicach 20-25oC. W tym miejscu żółw obniża temperaturę swojego ciała i udaje się na spoczynek. Żółw chroniony jest przed przegrzaniem. Generator mgły umieszcza się w terrarium, żeby utrzymać wyższą wilgotność. W sen zimowy zapadają żółwie greckie.

Należy również pamiętać o matach i kablach grzewczych, termoregulatorach oraz miernikach wilgotności powietrza.

Czyszczenie terrarium

Opieka nad żółwiami to nie tylko zbilansowana dieta, ale także utrzymane w czystości ich mieszkanie. Wielkość jego zależy od rozmiarów żółwia, ilości osobników, podłoża i obsadzonych w nim roślin. Najtrudniejszy w utrzymaniu czystości jest basen z wodą, ponieważ zbiera się w nim wiele zanieczyszczeń. W basenie należy regularnie podmieniać wodę i okresowo wymieniać całe podłoże lub jego część oraz usuwać resztki pokarmu.

W basenie pielęgnacji wymagają również żyjące w nim rośliny. Należy je systematycznie przycinać, podlewać i nawozić. Najlepiej jest czyścić basen w rękawicach ochronnych. Dobrze jest na czas czyszczenia basenu przenieść nasze stworzenie do mniejszego terrarium pomocniczego.

Do obsługi terrarium należy zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria.

Podsumowując opieka nad żółwiami polecana jest szczególnie miłośnikom tych zwierząt. Dlatego warto jest w tym celu pogłębić swoją wiedzę o fachową literaturą. Można również skorzystać z porad doświadczonych hodowców żółwi. Każde zwierzę domowe potrzebuje opieki i ludzkiego dozoru. Właściwie odżywiany i hodowany żółw w odpowiednich warunkach będzie nam towarzyszył przez długie lata.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top