GeoZoo » Zoologia » Zwierzęta dzikie
Zwierzęta dzikie

Zwierzęta dzikie

Zwierzęta dzikie to stworzenia, które  żyją w środowisku naturalnym. Nie zamieszkują one wraz z człowiekiem w domu. Brak ich również w obrębie gospodarstw rolnych. Zwierzęta dzikie rozumiane są według przepisów o ochronie zwierząt, za stworzenia bytujące w środowisku naturalnym.

Zwierzęta dzikie to stworzenia przebywające na wolności. Prawa zwierząt dzikich określa ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. W Rozdziale 6 ustawy zawarte zostały zasady postępowania ze zwierzętami dzikimi. Mowa jest w nim o zapewnieniu zwierzętom dzikich swobodnego bytu.

Ochrona zwierząt dzikich

Zwierzęta dzikie to stworzenia wolno żyjące, które są ogólnonarodowym dobrem. Z tego powodu powinny mieć zapewnione warunki swobodnego bytu i rozwoju. Wyłączone z tego są zwierzęta, które stanowią duże zagrożenie dla życia i zdrowia, albo gospodarki człowieka. W tym brana jest pod uwagę gospodarka łowiecka. W takim przypadku dopuszcza się działania ograniczające populację tych zwierząt.

Sejmik Wojewódzki w drodze uchwały określi miejsce, warunki, czas oraz sposoby ograniczenia populacji. Może to uczynić po zasięgnięciu opinii Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, Polskiego Związku Łowieckiego. Opinia może być również wydana przez organizację społeczną, której statutowym celem działania jest ochrona przyrody.

Zwierzęta dzikie

Potrzebne zezwolenia

Zwierzęta dzikie nie mogą być pozyskiwanie w celu preparowania ich zwłok, ponieważ wymaga to zezwolenia Marszałka Wojewódzkiego.

Takie zezwolenie jest wydawane wówczas, gdy zwłoki zwierząt będą preparowane wyłącznie w niżej podanych celach:

  • edukacyjnym,
  • dydaktycznym,
  • naukowym.

W zezwoleniu ustala się sposób i warunki pozyskiwania dzikich zwierząt. Ma to miejsce po uzyskaniu opinii właściwego starosty, z uwzględnieniem miejsca pozyskiwania tych zwierząt. Przepisy te nie są honorowane w stosunku do zwierząt dzikich pozyskiwanych na podstawie odrębnych przepisów.

Tworzenie kolekcji preparowanych zwierząt dzikich wymaga zgody Marszałka Województwa, właściwego dla miejsca tworzenia takiej kolekcji.

Zezwolenia w niektórych przypadkach podanych wyżej, które dotyczą zakazów nie wydaje się, a wydane cofa w sytuacji, jeżeli:

  • zachodzi potrzeba ochrony zasobów genetycznych,
  • przemawiają za tym względy sanitarne.

Podsumowując zwierzęta dzikie należy traktować w sposób humanitarny. Każde zwierzę zdolne jest do odczuwania cierpienia i bólu, ponieważ jest istotą żywą. Stworzeniom dzikim żyjącym na wolności należy się poszanowanie ich praw przez człowieka. Jednak ustawa o ochronie zwierząt nie jest przestrzegana przez wszystkich ludzi. Niektórzy zaśmiecają lasy, hałasują w nich, a także polują bez zezwolenia na dziką zwierzynę.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Kot himalajski

Kot himalajski

Kot himalajski to niepospolitej urody sympatyczny drapieżnik z rodziny kotowatych. Jest to średni lub duży kot, który przypomina wyglądem persa ...
Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami wymaga wiedzy i zaangażowania. Warto jest kupić specjalistyczny podręcznik w zakresie życia tych zwierząt, ich wymagań i ...
Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki? To nie jest prawda, że ryby głosu nie mają. Ryby w zależności od gatunku wydają różne ...
Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...