Ryby błędnikowce

Ryby błędnikowce

20/05/2021 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Ryby błędnikowce to podrząd słodkowodnych ryb okoniokształtnych. Należą one do gromady promieniopłetwych. Nazywane są również labiryntowcami lub rybami labiryntowymi. Wyposażone są w narząd błędnikowy, który zwany jest labiryntem. Umożliwia on rybom oddychanie powietrzem atmosferycznym.

Ryby błędnikowce ze względu na swój nietuzinkowy wygląd i interesującą biologię doceniane są przez akwarystów. W środowisku naturalnym zamieszkują w Afryce i Azji. Preferują wody słodkie i mogą przebywać w wodach ubogich w tlen. Rzadko zamieszkują w wodach słonawych. Rodzina łaźcowatych potrafi przemieszczać się po lądzie. 

Charakterystyka labiryntowców

Ryby błędnikowce bytują w przybrzeżnej strefie pokaźnych systemów wodnych, rowach melioracyjnych i nawet małych oczkach wodnych. Można je również spotkać w kałużach, które nigdy nie wysychają. Wody tego rodzaju są silnie zanieczyszczone mułem i rozmaitymi szczątkami organicznymi. Oznacza to, że mają znikomą zawartość tlenu.

Organizmy ryb labiryntowych dostosowały się do tych warunków w środowisku naturalnym. W procesie oddychania tych ryb duże znaczenie ma narząd labiryntowy. Złożony jest on z pokrytych cienkim nabłonkiem blaszek kostnych, które  znajdują się na głowie i powyżej skrzeli. Organ labiryntowy jest bardzo silnie unaczyniony, co umożliwia rybom oddychanie powietrzem atmosferycznym.

Błędnikowce posiadają jeszcze inne wspaniałe zdolności. Na przykład umiejętności odbywania lądowych podróży przez przedstawicieli azjatyckiego  gatunku. Ryby te hodowane w akwarium powinny mieć zapewnioną odpowiednią dużą przestrzeń pomiędzy lustrem wody, a pokrywą zbiornika. Znajdujące się tam powietrze nie powinno być zimne, żeby nie doszło do przeziębienia ryb.

Wiele gatunków z podrzędu błędnikowców opiekuje się swoim potomstwem. W tym celu budują „pieniste gniazda”,  które złożone są z otoczonych śluzem pęcherzyków powietrza utrzymujących się na powierzchni wody. Zasadniczo są to ryby spokojne, ale niekiedy samce mogą być agresywne.

Błędnikowce mają rozmaite ubarwienia i ciekawe wzory .

Ryby błędnikowce
Autorstwa André Karwath aka Aka – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=568803

Podział błędnikowców

Ryby błędnikowce różnią się pomiędzy sobą wielkością, kształtem, ubarwieniem czy wzornictwem. Wpływ na ich wygląd ma środowisko, w którym zamieszkują. Błędnikowce to małe, średnie i duże ryby. Niektóre gatunki z rodziny guramiowatych dorastają nawet do 70 cm długości.

Preferują ciemne i czyste wody.

Do błędnikowców zaliczane są współcześnie trzy rodziny:

  • łaźcowate;
  • całuskowate;
  • guramiowate.

Łaźcowate to w większości gatunków rodzina ryb słodkowodnych. Niekiedy żyją w wodach słonawych. Zamieszkują wody Południowej Azji i Południowo – Wschodniej i Środkowej Afryki. Gatunki azjatyckie mają tylko jeden rodzaj: Anabas. Natomiast afrykańskie ryby łaźcowate mają cztery rodzaje: Buszowce, Mikrobusowej, Oszimia, Sandelia. Buszowce są najliczniejszym rodzajem, ponieważ w skład jego wchodzi 21 gatunków. Łaźcowate, żyjące w środowisku naturalnym mogą osiągać długość 25 cm.

Całuskowate to rodzina z jedną podrodziną i jednym rodzajem. W prezentowanej rodzinie znajduje się tylko jeden gatunek z grubymi i mięsistymi wargami. Jest to płochliwa ryba i trudna w hodowli do rozmnażania. W stosunku do innych ryb jest pokojowo usposobiona. Samce czasami przejawiają agresję względem siebie. Całuskowate w naturze osiągają 30 cm długości. Zamieszkują Tajlandię i wody Indonezji.

Guramiowate to rodzina składająca się tylko z jednej podrodziny i jednego rodzaju. Wszystkie zaszeregowane do tej rodziny gatunki są dużych rozmiarów. Ze względu na swoje rozmiary raczej nie nadają się do hodowli akwariowej. Można je oglądać jedynie w dużych zbiornikach i to najczęściej w ogrodach zoologicznych. Samce wszystkich gatunków guramiowatych  przystępują do rozrodu budując duże pieniste gniazda. Ryby te występują w Pakistanie, Indiach po Południowo – Wschodnią Azję.

Ryby błędnikowce
Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=305552

Interesujące gatunki

Ryby błędnikowce często trzymane są w domowych akwariach i mają duże znaczenie w akwarystyce. Ryby te posiadają atrakcyjne ubarwienie i są mało wymagające w hodowli. Błędnikowce mają małe i średnie rozmiary i nie są trudne w rozmnażaniu.

Przykładami znanych i interesujących gatunków z rodziny błędnikowców są:

Łaziec indyjski

Łaziec indyjski to gatunek z rodziny łaźcowatych.  Okaz ten posiada niesamowite zdolności podróżowania lądem. Jego podstawowym narządem ruchu jest ogon na lądzie i w wodzie. W utrzymaniu równowagi pomagają mu płetwy parzyste i rozstawione pokrywy skrzelowe. Potrafi pokonać na lądzie odcinek drogi wynoszący 100 metrów i przetrwać bez wody 6 dni. Ryba ta najczęściej przemieszcza się w nocy. Osiąga w naturze długość do 25 cm. Zamieszkuje wody Południowej Azji.

Ryby te w warunkach akwariowych hodowane są rzadko.

Gurami całujący

Gurami całujący to gatunek z rodziny całuskowatych i jej jedyny przedstawiciel. Ryba ta posiada charakterystyczne mięsiste wargi z drobnymi wyrostkami, ułatwiającymi zeskrobywanie glonów. W naturze osiąga 30 cm długości. Nie opiekuje się ikrą.

W warunkach akwariowych ryby te są trudne do rozmnażania.

Żywią się glonami, które zeskrobują z twardych powierzchni. Zjadają również pokarm żywy i suchy oraz świeży pokarm roślinny. Ze względu na swoje rozmiary gurami całujące powinno mieć w niewoli duże akwarium, o minimalnej długości 150 cm. Zamieszkują tereny Tajlandii aż po Indonezję. Zajmują wolno płynące i stojące wody. Preferują ciemne i czyste wody.   

Gurami olbrzymi

Gurami olbrzymi to gatunek z rodziny guriamowatych.  Jest to okaz o pokaźnych rozmiarach. Może osiągnąć długość nawet 70 cm. Z tego względu długość zbiornika powinna wynosić minimum 2 metry. Ryba ta porusza się wolno. Dobrze czuje się w akwarium z kryjówkami i bez intensywnego światła.

Okaz ten jest wszystkożerny.

Preferuje żywy pokarm, ale nie gardzi roślinami. Zajmuje słodkie i słone wody stojące lub wolno płynące. Zamieszkuje  tereny Azji. Zwłaszcza można ją spotkać na terenach Półwyspu Malajskiego, w Indochinach, Borneo czy Tajlandii. Dożywa kilkunastu, a nawet 20 lat.

Buszowiec ostropyski

Buszowiec ostropyski to gatunek z rodziny łaźcowatych. Jest to ryba skryta, która żeruje nocą. Potrzebuje w akwarium kryjówki, korzenie i rośliny. Osiąga długość 20 cm. Nie przepadają za suchym pokarmem. Preferują  żywy pokarm i również mrożony. Mniejsze ryby w akwarium posłużą buszowcowi za pokarm. Może być trzymany z rybami swojego gatunku. Cztery  osobniki powinny zajmować akwarium o minimalnej długości 150 cm. Zamieszkuje rozmaite siedliska, wody stojące i płynące. W środowisku naturalnym występuje w Afryce.

Gurami księżycowy

Gurami księżycowy to gatunek ryby z rodziny guriamowatych. Ryby te są wszystkożerne. Obie płcie osiągają długość 15 cm. Samiec posiada płetwę grzbietową wydłużoną i zaostrzoną, a samice krótszą i owalną. Te interesujące ryby zamieszkują wody Azji. Można je spotkać w Tajlandii, Wietnamie czy Kambodży. Występują w wodach stojących z bujną roślinnością. W warunkach domowej hodowli długość akwarium nie powinna być mniejsza, niż 120 cm.


Ryby błędnikowce polecane są miłośnikom świata podwodnego. Należy systematycznie opiekować się rybami i je bacznie obserwować. Niezbędne są podstawy w zakresie świata fauny i flory. Trzeba posiadać świadomość, że hodowla młodych rybek to trudne zadanie. Przydatna będzie również wiedza w zakresie urządzeń technicznych, potrzebnych w akwarium. Hodowla wszystkich ryb to ciekawe i przyjemne hobby. We właściwie urządzonym akwarium można wyhodować piękne okazy.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad bystrzykiem neonowym

Opieka nad bystrzykiem neonowym

Opieka nad bystrzykiem neonowym to pełnowartościowe dieta i odpowiednie warunki bytowania. Decydując się na zakup rybich okazów należy sprostać ich ...
Czytaj Dalej
Piżmak amerykański

Piżmak amerykański

Piżmak amerykański to królestwo: zwierząt, gromada: ssaki, typ; strunowce, rząd: gryzonie. Należy on do rodziny chomikowatych i rodzaju piżmaków. Gryzonie ...
Czytaj Dalej
Kastracja psa

Kastracja psa

Kastracja psa polega na całkowitym usunięciu gruczołów rozrodczych czyli jajników albo jąder. Taki zabieg eliminuje rozrodczość. Dobrze przeprowadzony zabieg kastracyjny przez ...
Czytaj Dalej
Opieka nad aleksandrettą

Opieka nad aleksandrettą

Opieka nad aleksandrettą wymaga podstawowej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza należy zapoznać się ze specjalistyczną literaturą. Warto jest ...
Czytaj Dalej
Kot z najdłuższym ogonem

Kot z najdłuższym ogonem

Kot z najdłuższym ogonem znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Jest to kot rasy maine coon, który wywodzi się z Ameryki ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie fretki

Żywienie i zdrowie fretki

Żywienie i zdrowie fretki to podstawa prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Wpływa także na styl życia i właściwe funkcjonowanie tego gatunku.  Oswojona ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego przekłada się na jego kondycję i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być urozmaicona i ...
Czytaj Dalej
Najdłużej żyjący gryzoń

Najdłużej żyjący gryzoń

Najdłużej żyjący gryzoń na świecie to golec piaskowy. Nazywany jest również nagim kretoszczurem. Jest to ssak z królestwa: zwierząt, typu: ...
Czytaj Dalej
Pudel

Pudel

Pudel jest rasą zróżnicowaną pod względem wielkości i umaszczenia. Czworonogi te nie tylko różnią się między sobą wzrostem, ale również ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty wpływa na jej rozwój i samopoczucie. Papugi źle reagują na nieświeży pokarm. Aleksandretta właściwie żywiona i ...
Czytaj Dalej
Kot czy kotka, co wybrać?

Kot czy kotka, co wybrać?

Kot czy kotka, co wybrać? Przed zakupem futrzaka należy podjąć decyzję o jego płci, wieku i rasie. Dorosłe koty nie ...
Czytaj Dalej
Fretka

Fretka

Fretka należy do królestwa: zwierząt, gromady: ssaków, rzędu: drapieżników, rodziny: łasicowatych, a gatunku: fretek. To nieduże zwierzątko jest udomowioną formą ...
Czytaj Dalej