GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie modrooka Gertrudy
Żywienie i zdrowie modrooka Gertrudy

Żywienie i zdrowie modrooka Gertrudy

Żywienie i zdrowie modrooka Gertrudy przekłada się na jego zachowanie i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być zróżnicowana i pełnowartościowa. Zdrowe modrookowate są bardzo żywotne. Gatunek ten nie jest wymagający pod względem żywieniowym.

Żywienie i zdrowie modrooka Gertrudy to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Na dobrą kondycję ryb i ich rozmnażanie duży wpływ ma prawidłowo urządzone akwarium. Profilaktycznie należy sprawdzać stan zbiornika oraz wygląd i zachowanie ryb, nawet dwa razy dziennie. Ryby racjonalnie żywione i trzymane w dobrych warunkach rzadko chorują.

Rybi catering

Żywienie i zdrowie modrooka Gertrudy ma wpływ na funkcjonowanie ryby w środowisku wodnym. Źle dobrana dieta może być przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci zwierzęcia. Jadłospis tych ryb powinien być zbliżona do ich życia w naturze. Posiłek dla modrookowatych powinien być przeznaczony do karmienia małych rybich gatunków.

W naturze ryba żywi się drobnymi bezkręgowcami, owadami i zooplanktonem. W warunkach akwariowych można podawać zwinnikowi również pokarm suchy i mrożony. Zalecane jest podawanie żywego i suchego pokarmu również w płatkach oraz karmy roślinnej. Narybek można karmić pożywieniem w formie płynu lub pyłu. Ryby chętnie jedzą drobną ochotkę, rureczniki czy rozwielitkę.   

Jak podawać pokarm?

Żywienie i zdrowie modrooka Gertrudy pełni w jego życiu ważną rolę. Karmienie ryb powinno odbywać się o określonych porach. Posiłek należy podawać dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut.

Wyjątkiem jest pokarm roślinny. Może on być pozostawiony w akwarium do dwóch dni. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Ryby żerują o zmierzchu i nocą. Należy je karmić dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Odpowiednia dobrana dieta jest warunkiem zdrowia ryb.

Pokarm mrożony bezpośrednio przed podaniem trzeba przepłukać i rozmrozić w małej ilości wody akwariowej. Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Takim pożywieniem żadne ryby nie gardzą.

Otwarte opakowanie suchego pokarmu powinno być zużyte w ciągu kilku miesięcy. Karmę należy przechowywać w suchym miejscu. Na przykład podawanie pokarmu o wysokiej zawartości tłuszczu może być przyczyną otłuszczenia wątroby. Pokarm żywy i mrożony powinien pochodzić z czystych wód. Zapobiega to zakażeniom ryb i zanieczyszczeniu wody.

Częste choroby modrookowatych

Żywienie i zdrowie modrooka Gertrudy to bardzo ważne czynniki, które wpływają na żywotność i samopoczucie ryb. Chore osobniki należy skutecznie leczyć u specjalisty, który zajmuje się schorzeniami ryb. Nie wolno łączyć ryb z hodowli akwariowej z osobnikami pochodzącymi z odłowu.

Do częstych schorzeń ryb akwariowych należy zaliczyć:

 • Choroby wirusowe i bakteryjne, do których należą: mykobakterioza  czyli gruźlica ryb i fleksibakterioza,
 • Choroby grzybicze, do których zaliczone są pleśniawka, pleśnienie ikry i bardzo groźna i nieuleczalna choroba grzybicza ichtiofonoza,
 • Choroby pasożytnicze, takie jak:
  • Ospa rybia czyli kulorzęsek, wywołany przez orzęska, który najczęściej umiejscawia się w skrzelach i skórze. Odżywia się komórkami. Po przebyciu ospy ryby nabywają na nią odporność.
  • Choroba welwetowa, która spowodowana jest przez wiciowce, atakujące przeważnie skórę zarażonej ryby i nabłonek listków skrzelowych. Choroba jest najbardziej niebezpieczna dla narybku i podrostków.
  • Kapilarioza to pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego ryb, którą wywołują jajorodne nicienie.
  • Spironukleoza, którą wywołują wiciowce atakując przewód pokarmowy ryb. Pasożyty są przyczyną zapalenia i owrzodzenia jelita. Atakują też narządy wewnętrzne ryb.
  • Gyrodaktyloza i daktylogyroza są chorobami wywołanymi przez pasożyty, które atakują skrzela ryb i skórę. Przyczyną gyrodaktylozy jest żyworodny płaziniec, natomiast daktylogyrozy jajorodne przywry.
 • Inne schorzenia, które mogą być objawem wielu chorób.

Zła dieta przyczyną chorób

Żywienie i zdrowie modrooka Gertrudy wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie. Przyczyną pośrednią pojawiających się chorób jest źle dobrana dieta. Pokarm powinien być pełnowartościowy i urozmaicony. Najlepiej świeży, gdyż przyspiesza wzrost ryb.

Do chorób w wyniku źle skomponowanego rybiego jadłospisu zaliczane są:

 • Zapalenie przewodu pokarmowego. Przyczyną tej choroby jest podawanie rybom skoncentrowanej suchej karmy bądź jednego rodzaju pokarmu. Nadmierna ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego. Powodem zatruć może być też źle oczyszczony pokarm, który pochodzi z małych osadów lub z ziemi. Głównymi objawami choroby są:
  • obrzęki przedniej części ciała,
  • wydalanie niestrawionych części pokarmowych,
  • ciągnięcie się od otworu odbytowego białego śluzu.

Poza tym okolica odbytu jest zaczerwieniona, a ubarwienie ryb blednie. Może wystąpić również krwawy kał. Ryby należy poddać kilkudniowej głodówce. Po tym czasie podaje się urozmaicony pokarm. Choroba ta może spowodować pokaźne straty w rybach.

 • Otłuszczenie narządów wewnętrznych, które jest efektem końcowym zatruć pokarmowych. Najczęściej występuje otłuszczenie wątroby. Takie zjawisko można zaobserwować u starszych ryb, hodowanych w zbyt małym akwarium. Najczęściej jest to jednolity pokarm, który podawany jest w dużych ilościach. Otłuszczenie narządów wewnętrznych następuje wolno i bezobjawowo. Dopiero w zaawansowanym stadium choroby można ją stwierdzić po przekrwionych gałkach ocznych i wzdęciach brzusznych.

Racjonalne żywienie ryb jest jedyną formą przeciwdziałania tym chorobom. Pełnowartościowy pokarm należy podawać w małych porcjach. Dieta powinna być zróżnicowana i bogata w pokarmy mięsne, które gwarantują dobrą kondycję i prawidłowe ubarwienie ryb.

Podsumowując żywienie i zdrowie modrooka Gertrudy przekłada się na jego długość życia. Na rynku nie brakuje suchego, mrożonego i żywego pokarmu dla ryb. Modrookowate podobnie jak inne zwierzęta i ludzie posiadają swoje wymagania i upodobania. Nie wolno leczyć ryb samodzielnie ani podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top