GeoZoo » Gryzoń » 12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami
12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami

12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami

12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami to zbilansowana dieta i ochrona tych zwierząt przed schorzeniami i niedomaganiami. To również pielęgnacja i higieniczne warunki bytowania. Nie trzeba w Polsce szczepić gryzoni, ale w razie choroby należy udać się z podopiecznym do przychodni weterynaryjnej.

12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami pomorze im prawidłowo funkcjonować w hodowli domowej. Właściciel gryzonia powinien zapewnić zwierzęciu dobrze wyważoną dietę i warunki zbliżone do życia w naturze. Specjalistycznej pomocy można spodziewać się od lekarza weterynarii. Wybierając gryzonia na domowego pupila, należy zapewnić zwierzęciu: klatkę, wyżywienie, pielęgnację i opiekę.

Podstawowe zasady prawidłowej opieki nad gryzoniami

12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami wpłynie korzystnie na jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Należy utrzymywać optymalną masę ciała gryzoni. Nie wolno jest dopuszczać do nadwagi ani otyłości. Opiekunowie powinni posiadać podstawową wiedzę na temat żywienia, pielęgnacji i zdrowia gryzoni, a zwłaszcza nabytego gatunku.

Gryzonie podobnie jak pozostałe zwierzęta mogą okazywać agresję i być zestresowane, a także niezadowolone. Przy troskliwej opiece są przeważnie łagodne i posłuszne, a zwłaszcza niezmiernie wdzięczne za opieką. Gryzonie mogą stracić zaufanie, jeżeli będą źle traktowane przez swojego właściciela.

12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami to:

 1. Dobrze wyważona dieta, która jest warunkiem dobrej kondycji, zdrowia i samopoczucia gryzoni. Przekłada się również na długość życia zwierzęcia.
 2. Pokarm twardy i miękki kupiony w sklepie zoologicznym. Można samodzielnie przygotowywać świeże i pełnowartościowe posiłki bogate w witaminy i minerały. Do niezbędnych witamin należą zaliczane do grupy B i witaminy: A, C, E, D, K.
 3. Dodatki do głównych posiłków czyli mogą to być owoce i warzywa czy jajko ugotowane na twardo. Nie należy zapominać o pokarmie pochodzenia roślinnego, np. krwawniku czy babce lancetowatej.
 4.  Suche pieczywo czy gałązki jabłoni, gruszy, wierzby lub akacji z powodu nieustannie rosnących siekaczy.
 5. Nieprzerwany dostęp do czystej i świeżej wody, którą podczas upałów należy zmieniać częściej.
 6. Naczynia na wodę oraz pokarm suchy i mokry, które należy myć po każdym posiłku. Powinny być stabilne, których gryzoń nie będzie w stanie przewrócić.
 7. Klatka lub witryna pokojowa w miejscu zacisznym i bez przeciągów. Nie zawsze pomieszczenie dla zwierząt musi być wysokie. Świnkę morską można trzymać w niedużych boksach, ponieważ nie są one w stanie przeskoczyć ogrodzenie. Natomiast żywotne zwierzęta, które potrafią się wspinać, muszą mieć wysokie pomieszczenie, np. koszatniczki, myszy, szczury czy wiewiórki.
 8. Wyposażenie klatki w zależności od gatunku gryzonia. Na przykład w kołowrotki dla chomików, a tunele dla szczurów.
 9. Domek to podstawowe wyposażenie klatki, który najczęściej robiony jest z doniczki odwróconej do góry dnem i wyciętym kawałkiem ścianki. Można również kupić gotowy domek dla gryzonia w sklepie zoologicznym.
 10. Mierniki wilgotności powietrza i termoregulatory, które stosujemy w zależności od potrzeb gryzonia.
 11. Podłoże potrzebne na dno klatki. Może być to słuchy piasek, glina zmieszana z torfem czy drewniane wióry.
 12. Zabezpieczone wszystkie kable od urządzeń elektrycznych i zamknięte drzwi w pomieszczeniu, gdzie biega gryzoń. W ten sposób zachowane są zasady bezpieczeństwa dla zwierzęcia wypuszczonego z klatki.

Każde stworzenie wymaga opieki i troski. Gryzonie to żywe istoty posiadające narządy zmysłów. Niektóre zmysły są znacznie lepiej rozwinięte niż u ludzi, o czym warto pamiętać. Zwierzęta pod wieloma względami zachowują się podobnie jak człowiek. Mogą również cierpieć i odczuwać ból jak ludzie.

12 Zasad prawidłowej opieki nad gryzoniami wpłynie pozytywnie na ich dobrostan. Zwierzęta trzeba bacznie obserwować. W przypadku odbiegającego od normy wyglądu lub zachowania, należy udać się z gryzoniem do weterynarza.

Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie ani podawać im leków przeznaczonych dla ludzi.


ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...