GeoZoo » Ptak » 5 Ciekawostek o papużkach nierozłączkach
5 Ciekawostek o papużkach nierozłączkach

5 Ciekawostek o papużkach nierozłączkach

5 Ciekawostek o papużkach nierozłączkach przybliży życie tych egzotycznych ptaków. Młode odchowane przez człowieka papugi są ulubionymi zwierzętami domowymi. Pod względem inteligencji określane są mianem naczelnych wśród ptaków. Nierozłączki należą do rodziny papug wschodnich i podrodziny dam.

5 Ciekawostek o papużkach nierozłączkach pokazuje ich przystosowanie do życia w naturze, wygląd i charakter. Pochodzą one z Afryki i Madagaskaru, gdzie żyje tylko nierozłączka siwogłowa. Papużki nierozłączki są bardzo towarzyskie i hałaśliwe. Wydają piskliwe i głośne dźwięki.

Papugi te są ozdobnymi ptakami o żywym ubarwieniu. Występują w bardzo dużo kolorach. Papużki nierozłączki uwielbiają wodne kąpiele, co trzeba im to umożliwić. Miska czy specjalny basenik dla niedużych ptaków powinien mieć kilka centymetrów głębokości.

Ciekawostki o papużkach nierozłączkach

5 Ciekawostek o papużkach nierozłączkach przeznaczonych jest przede wszystkim dla miłośników papug. Nierozłączki nazwę swoją zawdzięczają dzięki tworzeniu związków monogamicznych. Ptaki te w środowisku naturalnym zakładają gniazda w dziuplach drzew. Natomiast nierozłączka czerwonogłowa zakłada przeważnie gniazda w termitierach.

5 Ciekawostek o papużkach nierozłączkach warto jest poznać i zapamiętać, ponieważ ptaki te posiadają bardzo ciekawe życie. Dorastają do 16 cm długości. Posiadają one dwa palce u stopy z przodu i dwa z tyłu. Są to ptaki terytorialne, które dobrane w parę chronią siebie nawzajem.

Papużki nierozłączki uwielbiają muzykę.

Warto przypomnieć, że papugi posiadają trzecią powiekę, tzw. „migotkę”. Wydzielina jej nawilża powieki, a także oczyszcza i odżywia rogówkę. Poza tym ruch migotki umożliwia ochronę zewnętrzną powierzchni oka, nawet w przypadku otwartych powiek. Dzięki trzeciej powiece ptaki mogą przeprowadzać nieustanną kontrolę wzrokową otoczenia.

Do wybranych pięciu ciekawostek o papużkach nierozłączkach należą:

  1. Papugi te zaliczone są do rodzaju Agapornis. Nazwa ta pochodzi z greki od słowa „agape”, które oznacza miłość, natomiast słowo „ornis” oznacza „ptak”. Te dwa wyrazy po połączeniu oznaczają nazwę papużki nierozłączki, która brzmi „ ptak miłości”.
  2. Obie płcie papużek nierozłączek wyglądają tak samo, dlatego trudno je rozróżnić. Według badaczy i naukowców można tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszy to wykonanie badania DNA. Drugi to obserwowanie zachowania młodych papug. Samce są najczęściej bardzo żywotne i bardziej terytorialne od samic. Ten drugi sposób nie daje jednak 100% pewności w rozróżniania płci.
  3. Jest to gatunek monogamiczny, który posiada jednego partnera przez całe życie. Ptaki te znane są z poszukiwania miłości. Kiedy ją znajdą to są nierozłączne. Jeżeli stracą swojego partnera z jakieś przyczyny to szukają w nieskończoność takiego samego towarzysza życia. Są to ptaki bardzo pozytywne, które nie tracą nadziei w poszukiwaniu miłości.
  4. Papużki nierozłączki można nauczyć powtarzania dźwięków. Nie są to jednak ptaki tak zdolne, jak inne duże papugi czy gwarki. Kiedy jednak szkolimy je systematycznie i ćwiczymy z nimi mowę to będą powtarzały niektóre słowa. Każdego dnia powtarzamy te same wyrazy i gdy papużka zacznie mówić to nagradzamy ją ulubionym smakołykiem.  
  5. Papużki te nie są trudne do oswojenia. Można je łatwo szkolić. Wypuszczamy je na kilka godzin z klatki, aby mogły polatać pod kontrolą opiekuna w bezpiecznym pokoju. Przede wszystkim w pomieszczeniu muszą być pozamykane okna i drzwi. Po regularnym szkoleniu będą przylatywać do nas na zawołanie. Niekiedy ptaki te nazywane są „powietrznymi psami”, gdyż posiadają podobne usposobienie co psy. Papużki nierozłączki są niesamowicie ufne.  

5 Ciekawostek o papużkach nierozłączkach ukazuje przede wszystkim niezwykłe umiejętności tych ptaków, ich zachowanie i potrzeby. Należy również nie zapominać, że pierzenie papug w zasadzie trwa przez cały rok. Natomiast lotki wymieniane są pojedynczo. Sprawia to że zdolność latania papugi zachowują nieprzerwanie.

5 Ciekawostek o papużkach nierozłączkach daje cenne wskazówki i pozwala lepiej poznać świat tych egzotycznych ptaków. Jest to wiedza potrzebna w hodowli tych zwierząt. W polskich domach bardzo często goszczą papużki nierozłączki. Niezwykłe ich umiejętności w dalszym ciągu odkrywane są przez miłośników ptaków.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top