GeoZoo » Zoologia » Prawa zwierząt » Zwierzęta w sporcie i rozrywce
Zwierzęta w sporcie i rozrywce

Zwierzęta w sporcie i rozrywce

Zwierzęta w sporcie i rozrywce wykorzystywane są w różnych dziedzinach życia. Stworzenia te są szkolone i tresowane, żeby mogły uczestniczyć w konkursach, występach czy filmach. Niejednokrotnie biorą udział w różnych dyscyplinach sportowych.

Zwierzęta w sporcie i rozrywce mają szerokie zastosowanie. Prawa tych stworzeń zostały zawarte w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. Określone zostały również prawa zwierzą używanych w celach filmowych i specjalnych.

W Rozdziale 4 ustawy ujęty zostały zasady postępowania ze zwierzętami, które wykorzystywane są w różnych celach. Mowa jest w nim o humanitarnym traktowaniu zwierząt poprzez uwzględnienie ich potrzeb, opieki i ochrony.

Metody postępowania

Zwierzęta w sporcie i rozrywce towarzyszyły ludziom od wieków. Zjawisko to nie wzbudzało dawniej wątpliwości ani sprzeciwu społecznego. W dzisiejszych czasach ludzie stali się wrażliwi na los zwierząt i zaczęli dbać o ich dobrostan. W ustawie o ochronie zwierząt uwzględniono metody postępowania i warunki utrzymywania zwierząt. Wprowadzono również związane z tym zakazy i obowiązki.

Warunki  tresury, treningów czy występów nie mogą powodować cierpienia ani zagrażać ich życiu i zdrowiu. Dotyczy to także metod postępowania ze zwierzętami wykorzystywanymi w sporcie i rozrywce oraz w filmie oraz w celach specjalnych. Zwierzęta wykorzystywane w różnych dziedzinach życia są chronione ustawą i rozporządzeniami.

Zwierzęta w sporcie i rozrywce powinny mieć stworzone odpowiednie warunki do występów. Sporządzenie takiego scenariusza z planem występów należy do organizatora występów. Warunki występów mogą być zatwierdzone w odpowiednim programie przez Głównego Lekarza Weterynarii lub wyznaczoną przez niego osobę.

Humanitarne traktowanie zwierząt - cyrk

Zakazy i obowiązki

Zwierzęta w sporcie i rozrywce muszą być traktowane w sposób humanitarny. Zabronione jest stosowanie w stosunku do zwierząt mechanicznych i farmakologicznych metod czy środków dopingujących. Zabrania się przede wszystkim wykorzystywanie tych zwierząt bezpośrednio po transporcie, bez regeneracyjnego wypoczynku.

Zabronione jest również wykorzystywanie zwierząt w sportach i widowiskach, które noszą znamiona okrucieństwa. Ustawodawca ma na myśli w szczególności walki z udziałem psów, byków i kogutów. Zabronione jest zmuszanie zwierząt do wykonywania zadań, które są sprzeczne z ich naturą lub powodują ból.

Poza tym zabronione zostało propagowanie i upowszechnianie drastycznych scen zabijania  czy zadawania cierpień zwierzętom ze strony człowieka. Z wyjątkiem scen, które krytykują i nie pozwalają na okrutne zachowanie wobec zwierząt. Ustawa zabrania również prowadzenia działalności menażerii objazdowej.

Zabronione jest prowadzenie tresury zwierząt wyłącznie w celu zwiększenia ich agresywności.

Tresura zwierząt do celów widowiskowych i rozrywkowych oraz obronnych powinna być pozbawiona cierpienia tych stworzeń. Zwierzęta te powinny być chronione przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi. Należy również tresowanym zwierzętom umożliwić stały dostęp do wody i wartościową karmę. Trzeba zapewnić schronienie z uwzględnieniem określonego gatunku.

Zwierzęta w sporcie i rozrywce powinny mieć zapewnioną opiekę lekarsko – weterynaryjną. Do tresury i pokazów widowiskowych nie mogą być wykorzystywane zwierzęta, które nie urodziły się i nie wychowały w niewoli. Zwierzęta takie powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki z uwzględnieniem wymagań danego gatunku.

Warunki utrzymywania zwierząt

Zwierzęta w sporcie i rozrywce oraz filmie czy  wykorzystywane do celów specjalnych mogą być utrzymywane w warunkach odpowiednio przystosowanych do danego gatunku. Zezwolone jest hodowanie i prezentowanie tych zwierząt w stadninach, cyrkach lub w specjalnych miejscach pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.

Przetrzymywanie, hodowla czy prezentacja zwierząt muszą być przeprowadzane z zachowaniem bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Warunki utrzymywania poszczególnych gatunków tych zwierząt określi w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw środowiska z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Podsumowując zwierzęta w sporcie i rozrywce należy traktować w sposób humanitarny. Każde zwierzę zdolne jest do odczuwania cierpienia, ponieważ jest istotą żywą. Stworzeniom, które wykorzystywane są w sporcie i rozrywce oraz do innych celów należy się szacunek i dobre traktowanie. Ustawa o ochronie zwierząt nie jest przestrzegana przez wszystkich ludzi, którzy zajmują się sportem, filmem czy rozrywką.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...