GeoZoo » Kot » ABC żywienia kota
ABC żywienia kota

ABC żywienia kota

ABC żywienia kota. Kot podobnie jak pozostałe zwierzęta powinien być racjonalnie żywiony. W jego diecie należy zachować niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach. Kod domowy aby zachować dobre zdrowie powinien spożywać białko zwierzęce.

ABC żywienia kota to jego zdrowie i kondycja. Kota podobnie, jak psa można żywić gotowymi karmami i sporządzonymi samodzielnie w warunkach domowych. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie kotu dodatkowo suchej karmy, ponieważ karma z puszki nie wpływa najlepiej na dziąsła i zęby. W przypadku stosowania tylko domowego menu należy mieć pewność, że jest ono świeże i pełnowartościowe.

Podstawowe składniki kociego posiłku

ABC żywienia kota to pełnowartościowy posiłek o właściwym składzie. Powinien być podawany kotu w niedużych porcjach.

Do najważniejszych składników w diecie kota należą:

  • Woda, która powinna być w nieograniczonej ilości,  zawsze świeża i czysta. Najlepiej, jak będzie to woda filtrowana.
  • Białka występujące w organizmach zwierzęcych i roślinnych. Najłatwiej przyswajane są białka znajdujące się w mięsie, jajkach
    i serze.
  • Tłuszcze, które stanowią stężoną formę energii. Nadmiar energii
    w pożywieniu kota zostaje przerobiona na tłuszcz, który jest magazynowany w różnych częściach ciała, np. pod skórą. Funkcję składu paliwa pełni zgromadzony tłuszcz, którego można wykorzystywać w razie potrzeby.
  • Minerały, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu kota. Do najbardziej pożądanych minerałów są dwa: wapń i fosfor, które są niezbędne do uformowania oraz wzrostu zębów i kości. Minerały istotną rolę odgrywają również w przyroście i regeneracji mięśni, wiązadeł, skóry oraz włosów. Potrzebne są także w formowaniu czerwonych i białych ciałek oraz w procesie trawiennym.
  • Węglowodany, które występują w roślinach. Najlepiej przyswajane są cukry proste. Cukier mlekowy zawiera mleko krowie czyli laktozę, która nie jest tolerowana przez dorosłe koty. W takim przypadku należy kupować mleko bez laktozy, które dostępne jest w supermarketach. Dla kotów najlepszym źródłem odżywczym węglowodanów jest ryż.
  • Witaminy są potrzebne dla prawidłowego przebiegu procesów somatycznych. Witaminy A i D pełnią ważną rolę w rozwoju kości. Witamina E ma duże znaczenie dla funkcjonowania mięśni, dla procesów rozrodczych i wzroku. Witamina C przyspiesza gojenie ran, zapobiega krwotokom z naczyń i w walce ze szkorbutem. Koty jednak podobnie jak psy same wytwarzają witaminę C, dlatego zbędna jest ona w ich żywieniu.

ABC żywienia kota

Podstawy właściwego żywienia

ABC żywienia kota ma silny związek pomiędzy instynktem łowieckim, a jedzeniem. Z tego względu warto jest poświęcić kilka słów diecie kota. Jakość pokarmu znacząco wpływa na kondycję psychiczną i fizyczną kociego przyjaciela. Dieta kota powinna być bogata w składniki mięsne, ponieważ jest on zwierzęciem mięsożernym.

Surowe mięso

Warto zadbać o dostęp do surowego mięsa, które zawiera taurynę. Jest to bardzo ważny składnik kociego pożywienia, ponieważ odpowiada za właściwą pracę serca, odpowiednie trawienie tłuszczów i jakość wzroku. Poza tym surowe mięso jest dodatkowym źródłem wody. Można je włączyć do diety na trzy posiłki w tygodniu.

Sucha karma

Nie jest wskazane podawanie kotu samej suchej karmy, ponieważ odwadnia ona stworzenie. Z tego powodu powinno być podawane surowe mięso lub mokry pokarm. Im bardziej naturalne składniki, to tym lepiej dla organizmu zwierząt. Poza ty jakość jedzenia przekłada się na jakość pracy organów wewnętrznych kota, który ma dosyć wrażliwy przewód pokarmowy.

ABC żywienia kota to nie jest oszczędzanie na kocim pożywieniu. Suche karmy to produkty uboczne przemysłu spożywczego, który produkuje jedzenie dla ludzi. Zazwyczaj jest to pokarm, który nie nadaje się do spożywania przez gatunek ludzki. Rynek karm dla zwierząt oznacza tak naprawdę przetwarzanie odpadów, nadających się do sprzedania.

Kocia dieta

ABC żywienia kota to zbilansowana dieta, która zapewnia wspaniałą kondycję i świetne samopoczucie kociego towarzysza. Zbyt duże porcje lub nieodpowiednia dieta może doprowadzić do nadwagi. Zagraża ona kociemu zdrowiu. Wiele chorób wynika z nadwagi. Doskonałym przykładem są: cukrzyca, nadciśnienie czy niewydolność oddechowa.

Koty powinny mieć specjalny kącik do spożywania pokarmu, z dala od kuwety i legowiska. Należy unikać podawania słonych potraw i ostrych przypraw. Wskazane jest używanie misek, które wykonane są z materiału łatwego do utrzymania czystości. Po każdym posiłku naczynie należy umyć.

Miseczki dla kotów wykonane są z różnorodnego tworzywa. Polecane są naczynia ceramiczne lub metalowe.

ABC żywienia kota to gotowe karmy i świeże domowe posiłki. Gotowych karm dla kotów jest bardzo wiele. Można je zamówić w Internecie, kupić w sklepie zoologicznym czy u weterynarza. Większość kotów woli spożywać różnorodne karmy. Jednak niektóre są wierne tylko jednej wybranej marce. Dobrze odżywiony kot jest żywotny, ruchliwy i szczęśliwy.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]