GeoZoo » Kot » Koty z włosami
Koty z włosami

Koty z włosami

Koty z włosami wymagają odpowiednich zabiegów kosmetycznych i właściwych kosmetyków dla zwierząt. Nie brakuje w Polsce futrzaków, które w miejsce sierści posiadają włosy. Takie rasy znalazły licznych pasjonatów i bardzo często hodowane są w polskich domach. 

Koty z włosami mogą mieć różną długość włosa w zależności od rasy. Włosy posiadają rasy małych i dużych kotów. Kocie włosy mogą być gęste oraz rzadkie i delikatne, niestanowiące ochrony przed zimnem. Koty posiadające włosy zamiast sierści rzadko linieją. Jednak należy pamiętać, że chory włos traci blask i jest osłabiony. 

Pielęgnacja kocich włosów

Koty z włosami powinny mieć systematycznie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne. Najczęściej dotyczy to kotów rasowych, które uczestniczą w wystawach. Takie futrzaki są często klientami salonów piękności dla zwierząt. Kociaka należy od samego początku przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych, podnoszenia czy dotykania. Regularne czesanie pomaga pozbyć się z kocich włosów różnych zanieczyszczeń.

Zabieg ten jest okazją do skontrolowania zdrowia naszego podopiecznego. Warto pamiętać, że większość kotów nie lubi kąpieli, ale niektóre rasy uwielbiają wodę. Pielęgnacja kocich włosów  wymaga regularnego czesania i często szczotkowania. Długowłose koty potrzebują częstych i pracochłonnych zabiegów. Czesanie takich futrzaków może odbywać się nawet dwa razy dziennie.

Przyczyny wypadania kocich włosów

Koty z włosami wymagają właściwej pielęgnacji. Niezadbane włosy przetłuszczają się i mogą tworzyć kołtuny, co nie wygląda estetycznie. Mogą być również siedliskiem pasożytów zewnętrznych i niewłaściwie pielęgnowane wypadać. Koty posiadające włosy zamiast sierści bardzo rzadko linieją.

Chory włos traci blask i jest osłabiony. Może również wypadać garściami i dochodzić do tworzenia się łysych placów. Zdrowy kot posiadający włosy, traci je bardzo rzadko. Gubienie włosów może być spowodowane różnymi schorzeniami.

Pielęgnacja kocich włosów w razie ich wypadania, polega na konsultacji z lekarzem weterynarii.

Wybrane rasy kotów z włosami

Koty z włosami polecane są najczęściej alergikom. Należy jednak pamiętać, że za reakcje alergiczne odpowiada głównie zawarte w kociej ślinie białko. Ponadto duże znaczenie ma złuszczający się naskórek. Psy mogą posiadać włosy różnej długości w zależności od rasy.

Do wybranych kotów z włosami należą:

  • Reks dewoński,
  • Kot rosyjski niebieski,
  • Kot bengalski,
  • Cornish Rex czyli Reks konwalijski,
  • Kot balijski,
  • Kot jawajski.

Reks dewoński

Reks dewoński

Reks dewoński znany jest również pod nazwą Devon Rex. Kot ten jest nadzwyczaj inteligentny i czuły oraz lojalny. Kota z tej rasy, który jest arcydziełem można nazwać kosmitą lub elfem. Ten smukły i krótkowłosy zwierzak jest średniej wielkości, szczupły i elegancki. Odznacza się szeroką klatką piersiową oraz dobrze umięśnionym i sprężystym ciałem. Reks dewoński jest kotem wyjątkowo inteligentnym, który w równym stopniu przywiązuje się do wszystkich członków rodziny. Odznacza się dużym temperamentem, zawsze gotowy do zabawy. Jest bardzo ciekawski i szybko się uczy. Reks dewoński doskonale nadaje się dla alergików, ponieważ nie wymienia on swojej szaty.

Przeczytaj o: Reks dewoński.

Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski jest krótkowłosym kotem, którego ojczyzną jest Rosja. Jest to pełen gracji elegancki kot typu orientalnego. Kot rosyjski niebieski jest rasą naturalną pochodzącą z Archangielska. Jest to średniej wielkości futrzak o smukłej sylwetce. Posiada podwójne futro. Włos krótki i gęsty odstaje od ciała i połyskuje srebrzyście. Okrywa włosowa jest wyjątkowo gęsta i bardzo miękka. W dzisiejszych czasach kot ten obok umaszczenia niebieskiego posiada białe i czarne. Kot rosyjski niebieski jest inteligentny i zrównoważony. Bez problemu nauczy się aportowania i chodzenia na smyczy, jak pies. Lubi zabawy i pieszczoty, a także nie pogardzi podróżami.

Przeczytaj o: Kot rosyjski niebieski.

Kot bengalski

Kot bengalski

Kot bengalski zaliczany jest do grupy kotów orientalnych. Ze względu na swój godny zaufania i niezawodny charakter, stanowi zasadniczy element programu hodowlanego. Jest on dużym i masywnym stworzeniem o muskularnej i wydłużonej sylwetce. Kot bengalski odznacza się wysokim poziomem inteligencji. Jest ostrożny i posiada zrównoważony charakter. Należy do zwierząt bardzo aktywnych, wojowniczych i zwinnych. Koty bengalskie po swoich przodkach odziedziczyły zamiłowanie do wody. Te egzotyczne futrzaki uwielbiają pływać, gdzie w wodzie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne.

Przeczytaj o: Kot bengalski.

Cornish Rex

Cornish Rex

Cornish Rex lub reks konwalijski odznacza się wypukłą klatką piersiową oraz dobrze umięśnioną i sprężystą sylwetką. Kot tej rasy to prawdziwe arcydzieło, które możnanazwać kosmitą. Ten smukły i krótkowłosy zwierzak jest średniej wielkości, szczupły i elegancki. Cornish Rex charakteryzuje się wielkimi i szerokimi uszami, osadzonymi wysoko. Znakiem rozpoznawczym tej rasy jest loczkowate futro, składające się z samego podszerstka. Krótki podszerstek jest ścisły i aksamitny. Brak jest włosa okrywowego. Cornish Rex doskonale nadaje się dla alergików, ponieważ nie wymienia on swojej szaty.

Przeczytaj o: Cornish Rex.

Kot balijski

Koty z włosami - Kot balijski

Kot balijski to bardzo eleganckie zwierzę, które przypomina swoim wyglądem kota syjamskiego. Jest średniej wielkości o długiej i wysmukłej sylwetce. To bardzo aktywny i hałaśliwy futrzak. Należy wyposażyć go w wysokie drapaki i drzewka, ponieważ uwielbia wspinaczki. Jest bardzo żywiołowy i skoczny. Przede wszystkim kocha towarzystwo swojego opiekuna i przytulanie się do niego. Ma długą szatę, która jest delikatna i jedwabista. Posiada wyłącznie włos okrywowy, bez podszerstka i raczej go nie gubi. To bardzo inteligentne zwierzę, które polecane jest alergikom.

Kot jawajski

Koty z włosami - Kot jawajski

Kot jawajski to średniej wielkości futrzak o wydłużonej sylwetce. Jest bardziej umięśniony od kota syjamskiego czy balijskiego. Jednocześnie jest szczupły i drobnokościsty. To aktywne i hałaśliwe stworzenie. Kot ten jest bardzo żywiołowy i uwielbia wysoko wskakiwać. Przepada za towarzystwem swojego opiekuna, do którego często przytula się i mruczy. Przypomina on wyglądem kota syjamskiego, ale w odróżnieniu od niego posiada dłuższą szatę i inaczej ubarwioną. Występuje tylko włos okrywowy bez podszerstka. Kot jawajski prawie zupełnie nie linieje i nadaje się dla alergików.


Podsumowując koty z włosami bez sierści najczęściej polecane są alergikom. Warto również pamiętać, że nie ma kotów całkowicie hipoalergicznych. Dlatego najlepiej zapytać się lekarza alergologa, która kocia rasa jest najbardziej odpowiednia dla alergików. Bardzo ważna do utrzymania włosów we właściwej kondycji są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz zbilansowana i pełnowartościowa dieta.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top