GeoZoo » Pies » OGAR POLSKI
Ogar polski

OGAR POLSKI

Ogar polski jest dużym psem myśliwskim, przede wszystkim gończym. W dzisiejszych czasach bierze udział również w konkursach pracy tropowców i dzikarzy. Jest cenionym psem ze względu na swoje walory użytkowe.

Ogar polski doskonale nadaje się na psa rodzinnego z przeznaczeniem dla myśliwych i ludzi aktywnych. Nie jest polecany osobom starszym i domatorom. Jak jego nazwa wskazuje pochodzi on z Polski, z epoki średniowiecza. Inne jego nazwy to: Polish hound, brachet polonais, sabueso polaco czy polnische bracke.

Krótka historia rasy

Ogar polski podobnie, jak wszystkie europejskie psy gończe pochodzi od psów św. Huberta. Uważa się, że posiada trochę domieszki foxhounda i innych psów gończych. Prawdopodobnie czworonogi te były już znane i bardzo popularne od XIV wieku. W tym czasie polowania były jedną z najbardziej znanych rozrywek szlacheckich.

Rasie tej zagrażało prawie zupełne wyginięcie. Została ona odtworzona przez Piotra Kartawika, dopiero w połowie XX wieku. Sprowadził on kilka osobników z terenu Litwy i opracował ich wzorzec. Rasa ta została uznana przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną FCI ( Fédération Cynologique Internationale ) w 1966 roku.

Popularność rasy w dziełach literackich

Ogary w XVI i XVII wieku popularne były nie tylko, jako psy myśliwskie i tropiące, ale także ich zapiski można było znaleźć w znanych dziełach literackich. Przykładem może być: „Żywot człowieka poczciwego” Mikołaja Reja z 1568 roku czy  „Myślistwo z Ogary” hrabiego Jana Ostroroga z 1618 roku.

Ogary bardzo popularne były również w literaturze polskiej w XIX i XX wieku. Występują one w dziele Adama Mickiewicza, pt. „Pan Tadeusz” z 1834 roku. Poza tym można o tych psach przeczytać w „Popiołach” Stefana Żeromskiego z 1902 roku.

Ogar polski
CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=499403

Cechy zewnętrzne

Ogar polski jest dużym czworonogiem. Wysokość psa wacha się w granicach: 56 – 65 cm, natomiast suki wynosi od 55 do 60 cm. Pies waży w granicach 25 – 35 kg. Suka jest trochę lżejsza i waga jej wynosi od 20 do 25 kg. Samiec jest większy i bardziej masywny, niż suka.

Długość życia tej rasy to wiek od 12 do 13 lat. Niektóre osobniki żyją nawet dłużej.

Pies ten posiada ciężką głowę, z profilu prostokątną, która wyróżnia sią wydłużoną kufą. Jego ciemnobrązowe oczy są skośne i łagodne. Uszy ma długie i wiszące, które zaokrąglone są na końcach. Gruby jego ogon jest nisko osadzony i pokryty w dolnej partii długim włosem. Posiada atletyczną sylwetkę, zwartą i grubokościstą.

Ogar polski ma grubą szatę okrywową z średnio długim włosem i gęstym podszerstkiem. Jest to pies dwubarwny. Umaszczenie czaprakowato-czarne lub występuje ciemnoszary korpus. Dodatkowo podpalanie umiejscowione jest na głowie, uszach i nogach. Jest ono w różnych odcieniach od żółtego do cynamonowego, który jest najbardziej pożądanym kolorem.

Temperament

Ogar polski jako pies myśliwski wyhodowany został  do pracy w grupie. Są to czworonogi towarzyskie, które dogadują się z innymi psami i opiekunem. Stworzone zostały do pomagania myśliwemu w tropieniu i zaganianiu zwierzyny.

Mogą być przyjazne do innych zwierząt domowych w przypadku wczesnej socjalizacji.

Do obcych ludzi pies ten często podchodzić z rezerwą i może sygnalizować swoją terytorialność. Jest to zwierzę inteligentne, dlatego nie jest podatne na szkolenia. Wymaga on dużo ćwiczeń oraz wykazuje średni poziom aktywności i skłonności do zabawy. Rasa ta nie jest zbytnio hałaśliwa. Ogar polski nie jest polecany dla alergików.

Czworonogi myśliwskie wymagają regularnych ćwiczeń podobnie, jak inne zwierzęta pracujące. Ogary potrzebują codziennych, długich i spokojnych spacerów. Jednak nie wymaga on specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim zalecane jest regularne badania oczu i uszu, które należy czyścić systematycznie.

Ogar polski przejawia skłonności do tycia, dlatego nie wolno go przekarmiać.

Pies ten charakteryzuje się doskonałym węchem. Jest on bardzo samodzielny i wytrwały w pracy. Porusza się spokojnym kłusem, natomiast podczas polowania galopem. W trakcie tropienia czworonogi wydają z siebie czyste i donośne dźwięki o zmiennym tonie. Dźwięki wydawane przez suki mają przeważnie wyższą tonację.

Ogar polski jest nie tylko tropowcem i psem myśliwskim, ale także coraz częściej pojawia się w domach w charakterze towarzysza rodziny. Jest to rasa zdrowa, która świetnie nadaje się do polskich warunków klimatycznych. Średnio znosi upały i mrozy. Podobnie, jak inne zwierzęta został on udomowiony w celu pomocy człowiekowi w codziennym życiu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]